Riziko recesie je najvyššie za posledných 70 rokov

Ekonomika Najhoršia recesia za 70 rokov
Najhoršia recesia za 70 rokov. Zdroj: shutterstock.com/Lightspring/Eugenio Marongiu
Kvakomat PC bannerFlockers mobil

Banková kríza, ktorá vypukla v marci 2023, je bezpochyby tou najväčšou od roku 2008 a jej dôsledky sa môžu prejaviť aj o niekoľko mesiacov neskôr. Všeobecne platí, že recesia je hrozbou číslo jedna a podľa správy Finbold finanční experti neustále varujú verejnosť pred negatívnym scenárom na najbližšie obdobie.

Najvyššia hodnota za 70 rokov

Model pravdepodobnosti medvedieho trhu založený na 20-periódovom kĺzavom priemere (MA) v súčasnosti dosahuje 0,8 bodu. Podobná úroveň na hodnote 0,75 bodu bola naposledy zaznamenaná v 50. rokoch, ako uvádza pseudonymný analytik finančných trhov s prezývkou Game of Trades.

Aj keď je predpovedanie recesie nemožné postaviť len na základe jedného modelu, obavy sú opodstatnené. Zakladateľ HS Dent Investment Management, Harry Dent, podľa správy News Bitcoin varoval, že podobné udalosti sa môžu stať maximálne raz za život. Informovali sme vás o tom, že očakáva najväčší krach histórie už do 2 mesiacov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Je recesia za rohom?

Recesiu predpovedajú aj popredne svetové organizácie. Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá dvojpercentný pokles globálneho HDP. Jedným z hlavných dôvodov má byť rozdeľovanie sveta na dva tábory, pričom protipól ku G7 má byť BRICS, ktorý sa údajne bude rozširovať o ďalších členov. MMF očakáva, že ekonomika eurozóny tento rok vzrastie len o 0,8 %, v porovnaní s 3,5 % v minulom roku.

Americká centrálna banka (FED) taktiež varovala pred recesiou, pričom hlavným dôvodom má byť banková kríza v USA, ktorá sa preleje aj do Európy. Medzitým ekonomiky sužujú aj nepriaznivé makroekonomické ukazovatele ako inflácia a úrokové sadzby. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších správ rozvinuté krajiny čelia pomalšiemu poklesu inflácie.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Svetové organizácie očakávajú, že mierne oživenie má nastať až v roku 2024. Dovtedy budeme svedkami zvyšovania úrokových sadzieb s cieľom potlačiť infláciu. Ak sa to podarí, centrálne banky pristúpia k expanzívnej menovej politike. Úrokové sadzby z tohto dôvodu klesnú na zdravé úrovne najskôr až o 2 roky.

Mohlo by ťa zaujímať: Peter Schiff: Po bankovej kríze príde niečo omnoho horšie

Okazio PCtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.