„Túto 24-slovnú frázu, ktorá slúži ako jedinečný obnovovací kód vašej kryptopeňaženky si starostlivo uchovajte a v žiadnom prípade ju neposkytujte tretím osobám.” Toto bolo zvyčajné upozornenie pri konfigurovaní hardvérovej kryptomenovej peňaženky, privátne kľúče ktorej ste vlastnili iba vy. Magazín Decrypt však informuje o firme, ktorá investovala 1,2 milióna dolárov do vývoja systému, vďaka ktorému sa 12, 18 či 24-slovné frázy, tzv. „seeds”, môžu stať minulosťou.
Je toto skutočná revolúcia?
„Ľudia jednoducho nemajú radi seed frázy,” povedal generálny riaditeľ spoločnosti Ryder, Louise Ivan. Seed frázy boli od začiatku histórie kryptomien akousi užívateľsky zjednodušenou formou privátneho kľúča ku hardvérovej kryptopeňaženke, na základe ktorej sa vygeneroval v zariadení samotný privátny kľúč. Je známych mnoho príbehov, ako ľudia najmä v počiatočných fázach existencie kryptomien zabudli svoje privátne kľúče a práve „seed frázy” a nadobro tak stratili prístup ku svojim kryptomenám, niekedy aj v hodnote miliárd dolárov.
- Najväčší krypto-hater prišiel o všetky svoje BTC – zabudol heslo od peňaženky!
- Tento muž už 10 rokov hľadá svoje stratené bitcoiny s hodnotou 200 miliónov dolárov
- Je Bitcoin bezpečný? Rady, na čo si dať pozor, aby ste neprišli o investície
Spoločnosť Ryder teraz prichádza na trh s absolútnou novinkou, ktorou chce významne konkurovať najmä spoločnosti Ledger. Tá je najznámejším výrobcom hardvérových kryptopeňaženiek na bezpečnú úschovu digitálnych mien „offline”. Vlajková loď v podobe hardvérovej peňaženky Ryder One je fyzické zariadenie, ktoré nahrádza „seed frázy” novou funkciou obnovy TapSafe.
Zarábaj aj ty na raste kryptomien.
Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.
Peňaženka Ryder One využíva všeobecne známy algoritmus Shamir Secret Sharing (SSS), kryptografický vzorec, ktorý distribuuje súkromné informácie (v tomto prípade súkromné kľúče) medzi skupinu. Jednotlivý používateľ nemá možnosť odhaliť súkromný kľúč. Na odhalenie kľúča musí skupina skôr konať spoločne. Ku myšlienke vytvoriť takýto typ hardvérovej kryptopeňaženky priviedla Louisa Ivana najmä jeho vlastná skúsenosť, ku ktorej povedal:
„Uvedomil som si, že mám osem hardvérových peňaženiek s mojimi frázami na obnovu rozdelenými po celom svete a pomyslel som si – ako to môže urobiť normálny človek?” Vytvoril teda produkt, ktorý má výrazne uľahčiť prácu miliónom ľudí v celom svete a zjednodušiť „naskočenie” do kryptosveta. Napriek tomu, že si tento typ kryptopeňaženky vyslúžil u niektorých investorov aj nedôveru a kritiku, bude oficiálne predstavený 1. novembra a dizajnovaný v začiatkoch pre hlavné kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum, Polygon či Solana.
Kryptotrh exploduje
Správy o príchode nového typu hardvérových peňaženiek iste potešia investorov. Tí majú dôvod na radosť i z iného dôvodu. Ceny kryptomien rástli v piatok závratným tempom, pričom Bitcoin vzrástol o viac ako 5 % na viac ako 30 tisíc USD. Celková trhová kapitalizácia vzrástla o viac ako 4 % na 1,17 bilióna dolárov, pričom za posledných 24 hodín pribudlo viac ako 46 miliárd USD.
Cenový vrchol na 30 000 dolároch, ktorý Bitcoin dosiahol počas „fake news” o schválení spotového bitcoinového ETF v pondelok, bol v piatok prekonaný a najväčšie digitálne aktívum sa zrejme opäť vracia do cenových relácií okolo 30 000 dolárov. Viacerí analytici sa ku situácii vyjadrili, že sme na „začiatku nového rastúceho trhu”.
One #Bitcoin is back to $30,000.
The low is in, the bear market is over. It's 2015/2016 all over again.
— Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL) October 20, 2023
Na definitívne vyjadrenia o konci korekcie je zrejme ešte priskoro, ale pozitívne signály vzhľadom na optimizmus okolo schválenia bitcoinového ETF zo strany SEC-u, iste tešia investorov. Spolu s Bitcoinom rastie aj celý altcoinový trh a cena Etherea či Solany narástla podľa údajov Coinmarketcap v čase písania článku o 3,98, resp. 12,26 % na 1 616, resp. 27,01 dolára.
Čítajte ďalej: Zlato rastie najrýchlejšie za posledný polrok