Regulácie a ich vplyv na vývoj cien trhu

Novinky Regulácie a ich vplyv na vývoj cien trhu.
Regulácie a ich vplyv na vývoj cien trhu. Zdroj: shutterstock.com/Migrenart
Kvakomat PC bannerBitmarkets

V minulom roku sme mohli byť svedkami divokých výkyvov cien na trhu s kryptomenami. V tomto roku zdá sa, prídu na rad dlho omieľané regulácie. Aký bude však ich dopad na ceny digitálnych aktív je neisté.

O pripravovaných reguláciách sa môžete viac dočítať tu.

Za nestálosťou trhu v minulom roku stojí predovšetkým deflačná povaha modelu, na ktorom je súčasný trh s kryptomenami postavený a tiež fakt, že digitálne meny sú v súčasnej dobe považované skôr za investíciu než za možnú platobnú metódu budúcnosti. Na trhové ceny má však vplyv aj mnoho ďalších faktorov. Zvýšený záujem o kryptomeny, predovšetkým Bitcoin, ktorý zo všetkých kryptomien zažil najväčší nárast, prilákal do tohto businessu veľa investorov, ale tiež začal priťahovať záujem vlád niekoľko krajín po celom svete. Tie postupne volajú po ich regulácií. Aký však môžu mať vplyv na ich trhový vývoj?

Dodd-Frankov zákon a finančná kríza z roku 2008

Prvá otázka môže znieť, či sú regulácie ten najlepší nápad. Poďme sa teda pozrieť na dôsledok finančnej krízy z roku 2008, ktorý bol príčinou Dodd-Frankového zákona. Ten je totiž úspešným príkladom toho, ako regulácie môžu viesť k nezamýšľaným dôsledkom. Kvôli tomuto zákonu bolo mnoho veľkých finančných inštitúcií nútených obmedziť svoje trhové aktivity, aby boli splnené predpisy, ktoré zákon nariaďoval. Také nariadenie môže mať však za následok, že namiesto ku zníženiu nestálosti trhu, dôjde k jeho zosilneniu. Stať sa tak môže predovšetkým na dlhopisovom trhu, ktorý nie je tak likvidný ako devízové alebo akciové trhy.

Zákonom boli ovplyvnené predovšetkým malé podniky, ktorých majitelia boli v priebehu úverovej krízy nútení hľadať finančné prostriedky inde, keďže banky dodržiavali požiadavky nastavené v Dodd-Frankovom zákone. Veľké firmy si v takejto situácií môžu finančne pomôcť napríklad čerpaním z finančných rezerv alebo pôžičkou od dcérskej spoločnosti. Malí podnikatelia však také možnosti nemajú. Mnoho podnikateľov tak bolo donútených prepustiť niekoľko zamestnancov alebo dokonca celú živnosť zrušiť.

Prečo regulácie ?

Trh s kryptomenami zažil svoj najväčší rozvoj v prostredí bez akejkoľvek regulácie a kontroly a to aj napriek naďalej sa zvyšujúcej medializácií a pozornosti nielen verejnosti, ale aj vlád. Teda až do minulého roku, kedy sa objavili prvé snahy o reguláciu kryptotrhu. Zvláštnu pozornosť rôznych regulačných inštitúcií prilákal predovšetkým trh s ICO, ktorý sa za minulý rok pýši ziskom až 4 miliardy USD. Čím sa však pýšiť nemôže, je nespočetné množstvo problémov a podvodov, ktoré sa v spojení s ICO udiali. Tie totiž poukazujú na zraniteľnosť a potencionálnu nezákonnosťou celého modelu. To prilákalo dokonca pozornosť komisie Spojených štátov amerických pre cenné papiere a burzu.

Hartej Sawhney, spoluzakladateľ spoločnosti Hosho, ktorá zaisťuje kontrolu protokolov tzv. “múdrych zmlúv” a Blockchainu, prehlásil, že počet bohužiaľ úspešných útokov a únikov dát v oblasti kryptomien vypovedá o tom, že ekosystém celého trhu má značné chyby. Dodáva, že mnoho spoločností však tieto vady ignoruje, čo je tiež jedným z veľkých faktorov, ktorý ovplyvňuje nestálosť trhu.

“Regulácia tohoto prostredia bude mať za následok to, že sofistikované projekty v oblasti Blockchainu budú mať zo strany investorov a búrz ďaleko silnejšiu podporu. Úspešným príkladom môže byž Gibraltár, ktorý jasne stanovil svoj postoj k regulácii Blockchainu a prilákal tým veľa investorov,” prehlásil Hartej a dodáva, že “zreteľnosť zákonov je lepšia, než žiadna iná”.

Reakcie trhu na regulácie kryptomien

Aj keď zámer inštitúcií je pomocou regulácií trh skôr ukľudniť, zatiaľ dochádza skôr k opačnému javu. Vplyvom potencionálne sa blížiacich regulácií dochádza k veľkým výkyvom cien na trhu, a to jedným i druhým smerom. Niektorí investori sa totiž v obave z regulácií ponáhľajú svoj krypto majetok predať. Naopak iní s vidinou istejšej investície vďaka reguláciám sa ponáhľajú krypto nakúpiť. Výsledkom je, že napríklad Bitcoin stratil takmer polovicu svojej hodnoty. Najväčšia americká burza Coinbase dokonca spustila interné vyšetrovanie, či nedošlo v rámci ich platformy k podvodnému jednaniu a manipuláciám s trhom.

K nestálosti cien väčšiny kryptomien v poslednej dobe prispelo tiež prehlásenie juhokórejských regulačných orgánov, ktoré oznámili, že chcú obchodovanie s kryptomenami zakázať úplne. Výsledkom bol až 15% pokles ceny Bitcoinu a takmer polovičná strata cien ETH, Ripple a Litecoinu. Neskôr však Južná Kórea svoj postoj zmenila a trh chcú len významne regulovať, čo sa na cenách odrazilo výrazným rastom. Taktiež septembrové prehlásenie čínskej vlády o zákaze obchodovania s kryptomenami, ktoré spôsobilo prepad cien až k hranici 3000 USD, ku stabilite trhu nijak nepomohlo.

Protichodne naopak postupuje Japonsko, ktorého oznámenie o legalizácii Bitcoinu a jeho využívania ako platobnej metódy, spôsobilo v Ázii rozmach a šialenstvo v podobe vyšších nákupov kryptomien.

Regulácie môžu trhu prospieť, zákazy skôr škodiť

Advokátka Aviya Arika z advokátskej spoločnosti Porat & Co. prehlásila, že regulácia trhu prospieva. Naopak neistota panujúca okolo regulácií, ako i úplné zákazy, trhu veľmi škodia. Podľa nej, pokiaľ si je investor neistý legitimitou alebo spôsobom zdanenia kryptomien, tak sa tomuto trhu skôr vyhne.

“Pokiaľ však regulačné orgány objasnia svoj postoj ku kryptomenám a budú tieto otázky riešiť, tak si investori budú svojim jednaním istejší,” prehlásila Arika. Ďalej dodáva, že “čím viac bude trh regulovaný a bude objasnený legálny status kryptomien, tak sa trh stane stabilnejším a viac rešpektovanejším.”

Neistá budúcnosť

Aj napriek tomu, že kryptomeny existujú už skoro 10 rokov a záujem o ne stále rastie, pre mnohých jedincov a finančné inštitúcie sa stále jedná o neznámu oblasť. Myšlienka regulácie kryptotrhu je stále ešte “v plienkach”. Najväčšie starosti pre viaceré vlády a regulačné orgány predstavuje predovšetkým ICO. To je zo všetkých nástrojov kryptotrhu najzranitelnejšie k celej rade podvodov, krádeží, hackingu a iných nekalých praktík, čoho sme mohli byť svedkami.

Zatiaľ sa neistota okolo regulácií prejavuje skôr prehlbovaním nestálosti celého trhu, aj keď napríklad Čína alebo Japonsko, kde došlo k významnej podpore kryptomien tak zo strany verejnosti, tak i vlád, sa môže pochváliť výrazným vplyvom na rast cien v oblasti kryptotrhu.

Dlhodobý efekt regulácií na celý trh je rovnako neistý a to prevažne z dôvodu jeho krátkej existencie. Ak dôjde v tomto roku k významným reguláciám kryptomien, tak by sa práve rok 2018 mohol stať míľnikom v celom kryptopriemysle.

Pár vecí však ostáva viac než jasných. Jednak technológia Blockchainu, ktorá stojí za úspechom kryptomien, je celosvetovo uznávaná a javí sa ako fundamentálny základ viacerých budúcich technológií. Na druhej strane regulácie kryptotrhu môžu vývoj Blockchainu negatívne ovplyvniť a prinajmenšom ho spomaliť.

Druhou vecou je fakt, že postoj verejnosti naďalej prevažuje nad schopnosťami kryptomien zachovať si hodnotu. Rovnako divergencia voči reálnym aktívam, ako je napríklad zlato, znamená, že špekulácie a neistota budú mať i naďalej výrazný vplyv na cenové výkyvy a nestálosť trhu.

Aj keď regulácie môžu mať na trh skôr stabilizujúci účinok, zdá sa, že je potrebné takéto regulácie dôkladne premyslieť a ich prostredníctvom adresovať otázky a neistoty potencionálnych investorov, ako sú napríklad zraniteľnosť, zdaniteľnosť a ďalšie záležitosti spojené s obchodovaním na trhu s kryptomenami.

Nezmeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás taktiež sledovať na našom Facebooku, na Instagrame a Twitteri

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.