Štátny rozpočet Slovenska bude v najbližších rokoch vláda konsolidovať. Okrem škrtania výdavkov sa politické strany budú snažiť nájsť čo najviac zdrojov príjmu. Jedným z nich bude aj daň z nehnuteľnosti, keďže rozdiel v tejto oblasti medzi Slovenskom a vyspelými ekonomikami je obrovský, uvádza správa denníka Pravda.
Už skôr sme informovali o tom, že majetkové dane tvoria na Slovensku iba 1 % z celkových daňových príjmov, zatiaľ čo priemer OECD je 6,12 %. Na Slovensku navyše žije až 91 % ľudí vo vlastnej nehnuteľnosti, takže táto zmena sa dotkne takmer každého. Zvýšenie daní v tejto oblasti však môže zásadne pomôcť zlepšiť stav verejných financií.
Túto skutočnosť si všimol aj minister financií Michal Horváth, ktorý tvrdí, že aj zvýšenie sadzieb nás môže dostať len na priemerné hodnoty zdanenia. Je však možné implementovať vyššiu daň len na nehnuteľnosti do istej hodnoty. Minister poukázal aj na priestor zdaňovania aj ďalších vlastnených nehnuteľností.
Zmeny v zdaňovaní nehnuteľnosti
Daň z majetku sa môže v budúcnosti zamerať aj na bohatšie skupiny obyvateľstva. Daňový systém sa totiž u nás zameriava na príjmy, čo znamená, že mimo zdanenia ostávajú ľudia s veľkým majetkom, ale s nízkym oficiálnym príjmom. Ak niekto prizná nízky príjem, ale disponuje obrovskými majetkami, v očiach štátu musí v súčasnosti zaplatiť iba zanedbateľnú daň.
Rovnako sa predkladal aj návrh zmeny výpočtu dane z nehnuteľnosti. Zdanenie sa má vypočítať na základe čistej podlahovej plochy celej stavby jednotnou sadzbou dane. Nový zákon údajne odbremení z veľkej časti administratívu spojenú s výpočtom.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Daň z nehnuteľnosti bude rásť, z príjmu klesať
V najbližších rokoch sa Slováci môžu pripraviť na to, že daň z nehnuteľnosti bude rásť, no na druhej strane nás zrejme neminie ani novela zákona o dani z príjmov. Ďalšou oblasťou má byť aj daň z pridanej hodnoty (DPH), ktorá sa má zjednodušiť.
Oblasť vyššieho zdanenia nehnuteľnosti je len kvapkou v mori, ktorá má pomôcť ozdraviť verejné financie. Vláda nedávno predstavila až 100 opatrení za 10 miliárd eur, ktoré sa zameriavajú na zvyšovanie daní a škrtanie verejných výdavkov. Celý dokument nájdete TU.
Mohlo by ťa zaujímať: Národná banka Slovenska informuje o rýchlom páde cien nehnuteľností