Putin tvrdí, že finančný systém západných krajín je zastaralý

  • Putin tvrdí, že západný finančný systém je zastaralý
  • Ruský prezident vyhlásil, že krajina úspešne odoláva západným sankciám
Ekonomika Putin varuje, že západ je zastaralý
Putin varuje, že západ je zastaralý. Zdroj: shutterstock.com/FOTOGRIN/Aynur Mammadov
Okazio PCOkazio mobil

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že západný finančný systém je zastaralý a svoje najlepšie časy má už za sebou. Údajne vzniká nová éra, ktorá zahŕňa blockchain a digitálne meny centrálnych bánk (CBDC), ktoré narušia monopolné postavenie západných bánk, uvádza sa v správe News Bitcoin.

Putin tvrdí, že západný systém sa rozpadá

Západný finančný systém údajne funguje výhradne na dolári a eure a transakcie sa realizujú cez SWIFT. Tieto transakcie úspešne nahrádzajú prevody v národných menách. Zároveň Putin zdôraznil, že proces zmeny je dlhodobý, ale nemožno ho zvrátiť. Dokonca západ označil za o desaťročia zastaralý.

Západná ekonomika si podľa slov ruského prezidenta zvykla na monopolné postavenie a na to, že jej nekonkurujú žiadne alternatívy. Putin sa plánuje spolupodieľať na novom modeli, v ktorom bude dominovať čestná súťaž medzi všetkými ekonomickými členmi. Taktiež verí, že globálne ekonomické prostredie sa mení a rastú noví svetoví lídri.

Ak sa viac zaujímate o témy spojené s Ruskom, odporúčame prečítať aj nasledujúce články:

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Je na tom Rusko skutočne tak dobre?

V oblasti medzinárodného zúčtovania transakcií svet údajne prechádza na pokročilé riešenia založené na blockchaine a CBDC. V skutočnosti ale USA a rovnako aj Eurozóna venujú týmto oblastiam taktiež vysokú pozornosť.

Nedávno sme informovali, že výskum digitálneho eura je v plnom prúde a koncom októbra 2023 sa Rada guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) rozhodla prejsť do prípravnej fázy projektu.

Vladimir Putin sa nedávno vyjadroval aj na tému západných sankcií. Rusko údajne úspešne odoláva západným sankciám a ekonomike sa darí. Za tri mesiace do konca septembra sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v medziročnom porovnaní zväčšil o 5,5 %. Na druhej strane sú tu však oblasti, na ktoré má vojna v krajine vážne následky.

Hovoríme predovšetkým o nedostatku pracovnej sily z dôvodu povinnej vojenskej služby. Okrem toho v krajine výrazne stúpla inflácia a ruský rubeľ výrazne padá. Nedávno dokonca Ruská centrálna banka zdvihla úrokovú sadzbu na 15 %.

Často spomínaná dedolarizácia taktiež nie je taká silná ako ju ruský prezident opisuje. Krajiny, ktoré sa o tento proces snažia, totiž držia veľké rezervy amerických dolárov.

Mohlo by ťa zaujímať: Napätie sa stupňuje. Švajčiarsko zmrazilo Rusku miliardové majetky

txbFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.