Rusko sa raduje. Jeho ekonomika už nereaguje na sankcie západných krajín

Kategorie: Ekonomika
Rusko sa raduje z ratu HDP
Rusko sa raduje z ratu HDP. Zdroj: shutterstock.com/Matic Stojs Lomovsek

Ruská ekonomika rástla druhý štvrťrok po sebe napriek vysokej inflácii a západným sankciám. Za tri mesiace do konca septembra sa hrubý domáci produkt (HDP) krajiny v medziročnom porovnaní zväčšil o 5,5 % po tom, ako v rovnakom období vlaňajška klesol. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP, ktorá sa odvolala na v stredu zverejnené údaje ruského štatistického úradu.

Ruská ekonomika sa v roku 2022 zmenšila, ale v druhom kvartáli tohto roka začala na medziročnej báze opäť rásť, čím ukončila sériu štyroch po sebe nasledujúcich štvrťrokov poklesu v rade. Ruská centrálna banka v aktuálnej prognóze očakáva za celý rok 2023 posilnenie výkonu hospodárstva o 2,2 % až 2,7 %. Minister hospodárstva Maxim Rešetnikov minulý týždeň uviedol, že ročný rast by mal dosiahnuť tri percentá. Rusko zasiahli bezprecedentné sankcie Západu v dôsledku jeho agresie voči Ukrajine. Moskva následne presmerovala veľkú časť svojho kľúčového exportu ropy a plynu do Číny a Indie a zaviedla menové kontroly na podporu rubľa.

Rusko má nedostatok pracovníkov

Nezávislí analytici upozorňujú, že obrovský nárast vojenských výdavkov síce podporuje ekonomiku, zároveň však spôsobuje problémy. Inflácia prudko vzrástla a nezamestnanosť je rekordne nízka, čo vedie k nedostatku pracovných síl a neustálemu tlaku na zvyšovanie cien. Centrálna banka v snahe skrotiť infláciu zvýšila úrokové sadzby na 15 %. Rast cien je obzvlášť citlivou témou pre ruskú spoločnosť, ktorá počas troch desaťročí od rozpadu Sovietskeho zväzu zažila niekoľko období vysokej inflácie.

Prečítajte si aj: BRICS chce zmeniť svet na nepoznanie

Najčítanejšie články

1

Na Slovensku vyrastie nové obchodné centrum. Poteší obyvateľov tohto mesta

2

Slováci, pozor. Falošný eshop je na nerozoznanie od originálu, no ide o podvod

3

Známa banka porušila práva svojich klientov. Bez súhlasu presunula ich účty

4

Stopka soli i sladkostiam? Najväčší reťazec na Slovensku prekvapil svojím rozhodnutím

5

Vodiči, zbystrite. Ak si v zime nesplníte tieto dve povinnosti, vyjde vás to draho

PR články

Tento kryptomenový token bude pre slovenskú komunitu obrovským prínosom. Toto by ste o ňom mali vedieť

Marek Bednárik | 21. novembra 2023 Horúca novinka

V spolupráci s FinSystems. Globálny kryptomenový trh sa prebudil a viaceré indikátory naznačujú skorý rast Bitcoinu na nové tohtoročné maximá okolo 50 000 dolárov.

Kryptotrh rastie a Slováci sa tešia na zisky
Horúca novinka

Ultimátne spojenie sveta kryptomien a podnikania: Funkcie tejto appky vyrážajú dych

Henrieta Balázsová | 20. novembra 2023

V spolupráci s Wexo. Kryptomeny sa stále viac etablujú ako súčasť moderného obchodovania. Pre podnikateľov, ktorí chcú využiť túto príležitosť, je tu skvelá aplikácia umožňujúca obchodovanie s rôznymi typmi kryptomien.

Aplikácia Wexo Business je splneným snom každého podnikateľa