Prechod Etherea na nový konsenzus sa blíži
Prechod Etherea na nový konsenzus sa blíži. Zdroj: Shutterstock, Juan Roballo

Ak si fanúšikom a priamym používateľom siete Etherea, určite očakávaš prechod tejto siete na proof-of-stake, ktorý je už zrejme za dverami.

Proof-of-stake u hlavného klienta Etherea

Geth, hlavný klient sieti ETH, ktorý v súčasnosti prevádzkuje sieť proof-of-work, je už pripravený na zlúčenie s novým modelom.

O tomto dôležitom momente hovoril aj Péter Szilágyi, správca systému Geth:

„Hoci to vôbec nie je viditeľné, kódová základňa go-ethereum potrebuje kvalitné PR a bude pripravená na zlúčenie. Už len začať testovať.“

Prečítaj si tiež: Poplatky v sieti Etherea klesli pod 5 USD – dôvodom je rast projektov druhej vrstvy

Najnovšie informácie iba potvrdzujú to, čo už vieme. Úplný prechod na proof-of-stake sa plánuje v júni, resp. v júli tohto roka. Čo povedal hlavný vývojár Ben Edgington?

„Budeme presadzovať ideálny a agresívny časový plán zlúčenia pred polovicou júla, ale budeme mať pohotovostné plány v prípade nejakých ťažkostí. Prvoradým cieľom je, aby bolo všetko správne nastavené.“

Zatiaľ samotná špecifikácia nebola definovaná ani s novou testovacou sieťou, ktorá je tesne pred finalizáciou. Práce sú v záverečnej fáze. Zostáva už len testovanie.

Samotní vývojári vykazujú v poslednom období obrovské úsilie. Celá sieť bude fungovať na novom konsenze, pričom budeme svedkami aj zníženia inflácie ETH z aktuálnych 4 % na menej ako 1 %.