Prepisuje sa história. Toto sme na kryptomenovom trhu ešte nevideli

  • Kryptomeny zatiaľ nedokážu dobehnúť zisky Bitcoinu.
  • Dominancia Bitcoinu už v budúcnosti neklesne tak prudko ako v minulosti.
  • Po halvingu by mali ceny kryptomien rásť rýchlejšie.
Analýzy Kryptomeny formujú unikátny cyklus
Kryptomeny formujú unikátny cyklus. Zdroj: shutterstock.com/DUSAN ZIDAR/Roman Samborskyi
BITmarkets BITmarkets

V súčasnosti sme svedkami pomerne silnej bitcoinovej dynamiky, keďže cena prekonala historické maximum z predošlého cyklu pred halvingom, čo sa ešte nikdy v minulosti nestalo. Napriek tomu väčšina altcoinov značne zaostáva a každý čaká na altcoinovú sezónu. Tá žiaľ stále neprišla.

Takýto priebeh bullrunu sme ešte nevideli

V prvom kvartáli tohto roku nastala prvá vlna rastu altcoinového trhu. Od októbra 2023 do marca 2024 sa dokonca zastavil aj rast dominancie Bitcoinu. Stále však dosahuje dlhodobo vyššie minimá, a navyše posledné týždne dominancia opäť rastie. Je to obzvlášť pozoruhodné, keďže cena BTC ide už mesiac do strany.

V minulých cykloch počas bullrunu ceny altcoinov rástli práve počas období, keď Bitcoin smeroval do strany. Teraz sa to ale nedeje a Bitcoin si drží svoju dominanciu. Dokonca mnoho altcoinov počas tohto obdobia kleslo. Z tohto hľadiska môžeme usúdiť, že podobné správanie sme na kryptomenovom trhu ešte nevideli.

Dominancia Bitcoinu nechce klesnúť

Dominancia Bitcoinu nechce klesnúť. Zdroj: TradingView

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

História sa opakovať nemusí

To, že altcoiny nie sú schopné držať krok s Bitcoinom, by mohlo vyznieť ako scenár, v ktorom nenastane altcoinová sezóna. A v podstate je jedno či nastane, pretože aj keď nie, neznamená to, že ceny altcoinov nebudú rásť. V tomto cykle môže prvýkrát rásť dominancia BTC a zároveň bude trh v bullrune.

Myslíte si, že tento cyklus dominancia Bitcoinu opäť klesne?

Loading ... Loading ...

V roku 2017 prvýkrát nastala altcoinová sezóna s masívnym poklesom dominancie BTC. Avšak, vtedy sa roztrhlo vrece s novými projektami a tokenmi. Za rok došlo k poklesu dominancie o 63 %. Následne v roku 2021 klesla o 46 % za pár mesiacov. Je nepravdepodobné, že zažijeme v tomto cykle podobne prudký prepad.

Prepady dominancie BTC

Prepady dominancie BTC. Zdroj: TradingView

Z dlhodobého hľadiska sa bude volatilita dominancie BTC zmenšovať. Možno už nikdy nezažijeme altcoinovú sezónu ako v posledných cykloch. Napriek tomu altcoinový trh zrejme zaznamená vysoké zisky po halvingu aj napriek tomu, že Bitcoin sa svojho podielu trhu pevne drží.

Práve obdobie po halvingu predstavuje fázu trhu, kedy rastú všetky kryptomeny a dokonca rýchlejšie ako pred touto udalosťou. Emisia nových mincí v podobe blokových odmien sa zníži na polovicu, čo spôsobí ešte vyššiu vzácnosť BTC a jeho cena narastie, čo podporí celý trh.

Mohlo by vás zaujímať: Kto najviac nakupuje Bitcoin? Rebríček TOP 5 inštitúcií

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.