Koniec rastu ceny benzínu a nafty? Dopyt výrazne klesá

Novinky Benzín a nafta je výrazne lacnejšia
Benzín a nafta je výrazne lacnejšia. Zdroj: shutterstock.com/RecCameraStock/Anton Watman
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Cena ropy sa počas posledných 2 mesiacov prepadla o približne 20 %, čo spôsobuje aj lacnejšie tankovanie. Na trhu s ropou však paradoxne panuje značná nervozita, keďže hnutie Hamas zaútočilo na Izrael. Výsledkom poklesu cien je aj lacnejší benzín a nafta na Slovensku, ukazujú najnovšie údaje Štatistického úradu. Za koľko tankujeme?

Ešte v septembri sme tankovali naftu za cenu 1,707 eur/l, 95-oktánový benzín za 1,720 eur/l a 98-oktánový benzín za cenu 1,948 eur/l. Odvtedy sme mohli vidieť prudší pád a v súčasnosti tankujeme za nasledujúce ceny:

  • Nafta – 1,627 eur/l
  • 95-oktánový benzín – 1,587 eur/l
  • 98-oktánový benzín – 1,800 eur/l
Koľko stojí nafta a benzín na Slovensku

Koľko stojí nafta a benzín na Slovensku. Zdroj: Štatistický úrad

V USA klesli ceny ropy na ročné minimá a tento trend sa môže čoskoro prejaviť aj v Európe. Jeden z hlavných dôvodov poklesu ceny ropy je nečakane slabý dopyt po benzíne. Rafinérie chcú menej ropy a tým pádom sa zníži cena. Zatiaľ je tento trend len mierny, pretože rafinérie vyrábajú aj iné produkty ako benzín.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Z dlhodobého hľadiska bude benzín a nafta drahšia

Aj keď sa ceny pohonných hmôt značne oddialili od tohtoročných maxím, z dlhodobého hľadiska zrejme motoristi nebudú mať dôvod na radosť. Krajiny vyvážajúce ropu totiž nedovolia, aby ropa klesla na extrémne nízke úrovne. Rast ceny ropy bude dlhodobo stimulovať obmedzená produkcia aliancie OPEC+ za účelom zisku.

Cena 2 eurá za liter sa zrejme stane v budúcnosti bežnou a dokonca sa očakáva, že nás neminie dlhodobý cenový šok v dôsledku boja s emisiami prostredníctvom systému emisných kvót. To by mohlo spôsobiť priblíženie až k cene 3 eurá za liter. Z krátkodobého hľadiska to však zatiaľ nehrozí.

Nedávno sme informovali o tom, že Čína zvýšila produkciu ropy najviac na svete. Jej najväčší konkurent Kanada mala ešte v roku 2019 náskok 800 000 barelov denne, no v súčasnosti je to už len polovica. Na druhej strane Saudská Arábia svoj objem exportu výrazne znížila.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako sa budú vyvíjať ceny benzínu a nafty v tomto roku?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.