Pred štátom už kryptomeny neutajíte. Slovensko a vyše 40 krajín prijíma nový rámec

Novinky Kryptomeny už pred štátom neutajíte
Kryptomeny už pred štátom neutajíte. Zdroj: shutterstock.com/noxphotos.com/Ink Drop a StickPNG
Okazio PCOkazio mobil

Na Slovensku sme mali donedávna extrémne vysoké dane pre kryptomeny. Následne došlo ku zmene, ktorá mala zabezpečiť omnoho väčšie percento ľudí, ktorí priznajú zisky z digitálnych mien. Napriek tomu ich priznáva v plnej výške len málokto. Regulačný tlak však naberá globálne rozmery a štáty sa snažia zaviesť nové pravidlá. Podľa správy News Bitcoin implementovalo nový rámec pre podávanie správ o kryptomenách vyše 40 krajín, pričom výnimkou nie je ani Slovensko.

Kryptomeny už pred štátom neutajíte

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vyvinula nový rámec pre podávanie správ o kryptomenách (CARF) s cieľom zabezpečiť dodržiavanie daňových predpisov a zakročiť proti daňovým únikom. Tento rámec prijalo Slovensko spolu s vyše 40 ďalšími krajinami, medzi ktoré patrí napríklad aj Česká republika, Maďarsko a Rakúsko.

Vďaka novému rámcu vznikne štandard o automatickej výmene informácií medzi daňovými úradmi. Táto iniciatíva vznikla ako odpoveď na rýchly rozvoj a rast trhu s digitálnymi aktívami. CARF vyvinuli na základe mandátu od skupiny G20. Informácie o kryptomenových transakciách budú každý rok automaticky vymieňané s jurisdikciami bydliska daňových poplatníkov.

Slovensko a všetky ďalšie krajiny, ktoré prijali rámec sa zaviazali k tomu, že budú urýchlene pracovať na zavedení CARF do domáceho práva. V súčasnosti sa plánuje, že automatická výmena sa má začať už do roku 2027.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Adopcia digitálnych mien závisí od regulácií

Podobné správy týkajúce sa regulácií a zasahovania do trhu s kryptomenami nemajú fanúšikovia digitálnych mien v obľube. Podobné opatrenia je ale nutné brať z pozitívnej stránky. Bez regulácií totiž nikdy nebude možné, aby kryptomeny prijal celý svet. Ak by sa nebojovalo proti daňovým únikom, kryptomeny by boli pieskoviskom pre podvodníkov.

Pôvodne bola sadzba dane z kryptomien na Slovensku extrémne vysoká. Okrem dane z príjmu 19 % (alebo 25 %) sme museli z digitálnych mien odvádzať aj zdravotný odvod 14 %. To znamená, že minimálne zdanenie bolo dokopy až 33 %. V súčasnosti je daň už len 7 % a zdravotné odvody úplne odpadli.

Slovensko však nemá v súčasnosti ako samostatná krajina kapacity na identifikovanie všetkých daňových únikov na trhu s kryptomenami. Spoločný rámec by mal pomôcť riešiť túto problematiku na medzinárodnej úrovni.

Mohlo by ťa zaujímať: Americká centrálna banka plánuje zásadne regulovať kryptomeny

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.