Prečo pri obchodovaní na burze prerábame?

0

Obchodovanie na burze nie je ani zďaleka také jednoduché povolanie, ako sa na prvý pohľad zdá. Takmer každý z nás už minimálne raz zažil ten pocit, kde si otvoril účet u brokera alebo na burze a po niekoľkých dňoch zistil, že je stratový. Pravdepodobne robíte tieto chyby.

Bezhlavo otváram obchody

Veľa začiatočníkov príde na burzu a bez pripravenej stratégie jednoducho začne obchodovať s očakávaním, že čoskoro na tom zbohatne. Tvorba úspešnej obchodnej stratégie je práca nie na niekoľko dní, ale často až desaťročí. Väčšina traderov má vybudovaná svoju prvú obchodnú a zároveň aj ziskovú stratégiu približne po 2 až 5 rokoch. Samozrejme, u každého je to individuálne. Dôležité je však v prvom rade začať. Návod je jednoduchý. Nájsť si nástroj na analyzovanie grafu, napríklad Tradingview. A budovať na základe vybraného indikátora rôzne obchodné stratégie. Každý trader obchoduje na základe niečoho. Ja, keď som začína prvýkrát obchodovať na burze, som si myslel, že najlepší indikátor bude ten najpoužívanejší na svete. Čiže RSI. Po mesiacoch testovania som vyskúšal napríklad aj MA a CCI.

Všetky tieto indikátory po niekoľkých zmenách v nastavení stratégie mi nepriniesli úspech. Po niekoľkých rokoch neúspešného obchodovania som nestrácal nádej a skúšal ďalšie indikátory. Neskôr som narazil na Elliot wave a supertrend indikátor. Tieto dva obchodné nástroje sa dajú veľmi dobre kombinovať a zaručujú pomerne dobrú obchodnú stratégiu do každého volatilnejšieho prostredia. Na kryptomeny a akcie napríklad fungujú vynikajúco. O forexe a zlate sa tak nedá povedať.

Za každú cenu chcem zarobiť

Ďalšia chyba, ktorú robí veľa začiatočníkov je to, že sú netrpezliví. Často si jasne pred otvorením obchodu určia, kde zadať stoploss a target, ale nakoniec aj tak porušia vopred nastavené pravidlá obchodného systému. Takto to nemôže fungovať. Pokiaľ je obchodná stratégia jasne definovaná, tak je úplný nezmysel zatvárať obchod napríklad predčasne, alebo zbytočne meniť hodnoty pre výstup. Prípadne zdvojnásobiť množstvo kapitálu v obchode. Trading je o precíznosti a dokonalosti. Ak raz máte definovaný váš obchodný systém, mali by ste sa ho držať!

Čítajte ďalej

Posledná šanca lacno získať Bitcoin? – Bohatí nakupujú teraz! Kedy začnete vy

4 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre