Prečo by sme každý mali mať tzv. plán B a ako si ho vytvoriť?

Plus Ako si vytvoriť Plán B
Ako si vytvoriť Plán B. Zdroj: shutterstock.com/A. Solano
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Vysoká inflácia a blížiaca sa globálna kríza nám dávajú možnosť rozmýšľať nad tým, ako sa uchrániť a finančne zabezpečiť. Nie každý má však pripravený plán B. Preto sme pripravili tento jednoduchý a stručný návod.

Čo je to plán B

Tento článok nadväzuje na 5 tipov, ako úspešne prežiť finančnú krízu. Určite ho odporúčame prečítať si. Základom celého plánu je mať v prvom rade aspoň jeden stabilný príjem.

Časť svojho času, energie aj peňazí by sme mali pre lepší život obetovať aj do takzvaného plánu B. Ide o veľmi široký pojem, ktorý každý môže uchopiť inak.

Dôležité je si uvedomiť, že každý v niečom vyniká, len nevyužíva až tak potenciál. Napríklad niekto pracuje v banke a má dostatočný prehľad o investovaní na burze a pohyboch, no aj napriek tomu svoj mesačný plat nevyužíva na zhodnotenie peňazí v investovaní. Potom máme príklady ľudí, ktorí majú dobré nápady, voľný čas, ale nemajú dostatok kapitálu, aby investovali na burze. V tomto prípade môže byť dobrý nápad rozbehnúť podnikanie, kde prevažne investujeme iba svoj čas a vedomosti.

V skratke, každý si môže vytvoriť svoj plán B, ktorý mu pomôže prežiť napríklad vysokú infláciu či pomôže sa posunúť v živote ďalej. Jediná podmienka je nájsť sa v tom, v čom sme dobrí a využiť potenciál.

Majte viac ako jeden plán

Majte viac ako jeden plán. Zdroj: shutterstock.com/Andrii Zastrozhnov

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ako si vytvoriť plán B?

Základom pre tvorbu je vytvoriť si dve kôpky. Obidve by mali obsahovať náš aktuálny finančný, časový a vedomostný stav.

  • Jedna kôpka bude povedzme náš súčasný stabilný plán (plán A), ktorý máme. Podľa financií to bude náš mesačný príjem alebo príjem z podnikania. Podľa času, koľko sme v práci, koľko času venujeme rodine a koľko nám zostane voľného času pre koníčky. A, samozrejme, vedomostný stav, nad ktorým sa odporúča premýšľať aspoň niekoľko týždňov, teda uvažovať, v čom sme alebo by sme mohli byť odstupom času dobrí.
  • Druhá kôpka, ako už možno tušíte, bude obsahovať náš takzvaný plán B, v ktorom budú zahrnuté veci navyše. Napríklad náš voľný čas či to, že si vieme mesačne ušetriť 100 euro, ktoré nebudeme potrebovať.

Z tohto plánu dostaneme výsledok, na čom sme a aké máme ďalšie možnosti sa rozvíjať. Ako vidno na príklade nižšie, máme stanovený náš základy plán, podľa ktorého sa riadime prakticky každý deň.

Plán B by nemal nejako zasahovať do plánu A. Malo by to byť niečo navyše, čo sme ochotní obetovať, aby sme v budúcnosti niečo získali. Napríklad som ochotný si každý mesiac ušetriť 100 eur, ktoré budem investovať na burze.

Alebo som ochotný venovať každý deň jednu hodinu svojho voľného času a základný kapitál 1 000 eur na rozbehnutie nového súkromného biznisu. Na infografike dole sme zobrazili, ako môže vyzerať plán B nového začínajúceho biznisu v sektore online e-shopu. Sme odhodlaní každý deň venovať jednu hodinu svojho času, máme pripravení základný kapitál na rozbehnutie biznisu a ako podpora sú naše skúsenosti z minulosti s online podnikaním.

Môže ťa zaujímať: Bitcoin nie je pre každého… ale! (NÁZOR)

Prečo mať plán B?

Plán B je niečo navyše, čo sme ochotní obetovať, aby sme neskôr dosiahli výsledok. Vo väčšine prípadov budeme musieť vystúpiť z komfortnej zóny. Tento plán určite nemôžeme považovať za možnosť, ako okamžite zbohatnúť. Takto funguje len vo veľmi málo prípadoch.

Určite nám pomôže si zvýšiť mesačný príjem a dosahovať ciele, ktoré sme si v minulosti nemohli dovoliť. Pre niekoho, naopak, môže plán B slúžiť ako ochrana pred vysokou infláciou alebo krízou, pokiaľ by firma, v ktorej pracujeme, mala problémy.

Do plánu B môžeme zaradiť aj šetrenie peňazí na horšie časy, ktoré môžeme neskôr zhodnocovať na burze.

Zhrnutie

Ako sme spomenuli na začiatku článku, cieľom plánu B by malo byť nájsť alternatívny spôsob, ako sa dostať k vyššej výplate alebo k cieľom, ktoré sme si pôvodne nemohli dovoliť. Bez toho, aby sme vystúpili z komfortnej zóny a obetovali časť svojho času alebo peňazí, to jednoducho nejde.

Na druhej strane, vo väčšine prípadov si vieme z dlhodobého hľadiska zlepšiť finančnú situáciu alebo dovoliť si veci, aké sme v minulosti nemohli. Pokiaľ sa nám náš nový biznis rozbehne, môže sa dokonca stať našou hlavnou prácou, ktorá nám ponúkne väčšiu slobodu. Vždy záleží na nás, koľko sme ochotní obetovať a aké nové veci sa chceme naučiť.

Prečítaj si aj: Ako si vytvoriť ideálne kryptomenové portfólio. Návod pre investora

txbtxb
Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.