ECB varuje: Slovensko nemôže mať v ústave právo na hotovosť

  • ECB varuje, že Slovensko nemôže mať v ústave zakotvené právo na hotovosť
  • Ak Slovensko toto právo nezmení, musí zaplatiť pokutu
  • Okrem digitalizácie eura nás čaká aj digitálna identita
Novinky Slovensko nemôže mať v ústave právo na hotovosť
Slovensko nemôže mať v ústave právo na hotovosť. Zdroj: shutterstock.com/andriano.cz/Alexandros Michailidis/travelview/Sidenko Tatiana
Wallstreetpepe PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner

Slovensko má v súčasnosti ukotvené v ústave, že každý má právo na používanie hotovosti. Európska centrálna banka (ECB) ale vysvetľuje, že ako členský štát eurozóny na to nemáme kompetencie, ako uvádza Pravda. Sú obavy o úplný zánik hotovostných peňazí opodstatnené?

Slovensko zaplatí pokutu, ak nezmení ústavu

Cieľom ukotvenia v ústave je ochrana práva používať hotovosť. Tú podľa niektorých poslancov priamo ohrozuje projekt digitálneho eura. Ďalším argumentom je, že právo na hotovosť nikomu nič nezakazuje. ECB má ale odlišný názor. V prvom rade ako člen eurozóny nemôžeme poskytovať záruky vydávania hotovosti. Vydávanie hotovosti má totiž na starosti práve centrálna banka.

ECB pokračovala, že európske pravidlá nepotrebujú duplicitnú verziu na národnej úrovni. Taktiež Slovensko údajne nesprávne interpretuje európske ustanovenia. Napríklad je nejasné, ktoré operácie by patrili pod hotovostné operácie, a teda či ich banka musí poskytovať pre všetkých, alebo len pre klientov.

Ak sa nezmení slovenská ústava, hrozí nám pokuta od Súdneho dvoru Európskej únie na žiadosť Európskej komisie. Výška pokuty bude závisieť od dôležitosti porušenia, dĺžky doby, odkedy trvá a schopnosti krajiny uhradiť pokutu.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kritici sa obávajú kontroly štátu

Kritici predpokladajú, že zavedenie digitálneho eura môže vážne narušiť finančnú slobodu občanov. Ešte v júli 2021 začala Rada guvernérov Európskej centrálnej banky fázu výskumu projektu zameranú na riešenie dizajnu a distribúcie. Bude nasledovať proces implementácie, ktorý má trvať 3 až 4 roky.

Digitálne meny centrálnych bánk (CBDC) ale nie sú ani zďaleka iniciatívou iba Európskej únie. Tento trend môžeme sledovať po celom svete. Už dnes používame veľmi málo hotovosti a je dosť možné, že v budúcnosti sa vytratí úplne.

Digitálna peňaženka aj pre Slovensko

Okrem digitálnych peňazí EÚ iniciuje aj projekt s názvom digitálna peňaženka. Inak povedané, občania si budú môcť vybrať či chcú elektronické doklady alebo fyzické. Každý by ale mal zvážiť digitálnu formu dokladov, keďže to so sebou prinesie podstatne jednoduchšie využívanie elektronických služieb štátu.

Hlavným dôvodom zavedenia digitálnej peňaženky má byť bezpečnosť. S touto novou technológiou si máme vedieť sami skontrolovať, aké údaje sa vymieňajú, a ako sa používajú. Avšak aj digitálna peňaženka vzbudzuje u kritikov strach z absolútnej kontroly štátu.

Mohlo by ťa zaujímať: Európska komisia predstavila nový návrh: Vieme ako bude vyzerať digitálne euro

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.