Pozrite sa ako Elonovi Muskovi vybuchla raketa Starship SN4

0

Starship je ambiciózny projekt spoločnosti SpaceX, ktorého cieľom je vyvinúť znovu použiteľnú raketu a vesmírnu loď schopnú dopraviť ľudí takmer kdekoľvek v Slnečnej Sústave. Ide o skutočne ambiciózny projekt, na ktorom sa mnohí ešte pred pár rokmi smiali, no v súčasnosti už doň investuje aj NASA.

SpaceX Starship SE bude pristávať na Mesiaci vrámci programu Artemis.

Prototyp Starship SN4 nezvládol test a vybuchol

Vývoj tak revolučného stroja však nie je jednoduchý. Elon Musk sa rozhodol ísť cestou postupných vylepšovaní a Starship stavia prakticky pod holým nebom. Jeho inžinieri vyrábajú stále komplexnejšie prototypy, ktoré testujú rôzne aspekty tejto vesmírnej lode.

Čoskoro by sme sa mali dočkať aj prvých letov. SpaceX postupne plánuje suborbitálne skoky do výšky viac než 100 km. Zatiaľ sa im však nepodarilo vyriešiť problémy s… explóziami. Prototyp Starship SN4 po testovacom zážihu motora vybuchol. A bola to naozaj krásna explózia.

Z rakety ostali iba trosky:

[caption id="attachment_52254" align="aligncenter" width="1500"]Starship SN4 po výbuchu Starship SN4 po výbuchu[/caption]

Ešte v roku 2019 prvý prototyp známy ako Starhopper otestoval nový motor raptor. Vyletel do výšky 150 m a pristál späť. Video zo štartu nájdete tu.

A takto vyzerá história testovania prototypov Starship. Každý sa dostal o niečo ďalej. Je teda vidieť pekný progres.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre