Scamy a podvody sa stali v oblasti kryptomien bohužiaľ bežnou súčasťou. Je to hlavne preto, lebo toto odvetvie je pomerne nové a neznáme, pričom je tu veľmi jednoduché oklamať (nielen) nových neznalých ľudí.
Pozor na FAKE reklamy so známymi osobnosťami
Bitcoinoví scameri tentoraz využili populárnu sociálnu sieť Instagram, aby vytvorili falošné a zavádzajúce reklamy s britským finančným expertom Martinom Lewisom. Lewis nedávno uverejnil príspevok, kde používateľov upozornil, aby si dávali pozor na falošné reklamy na Instagrame propagujúce produkty kryptomien pomocou jeho osoby.
Beware these scams. Now on Instagram 🙁 https://t.co/Y6Dj2mNRtJ
— Martin Lewis (@MartinSLewis) January 7, 2020
Lewis bol už predtým zapletený do falošných krypto reklám pomocou svojej osoby a bol schopný vyhrať súdny spor proti Facebooku. Podľa dohody sa od Facebooku vyžadovalo, aby okrem uvedenia nového tlačidla na hlásenie podvodov zaplatil 3 milióny GBP (3,9 milióna dolárov) na anti-scam Citizens Advice.
Napriek tomu, že sa tento problém vyriešil už takmer pred rokom, používatelia v komentároch pod Lewisovými príspevkami na Twitteri uviedli, že sa im stále zobrazujú fake reklamy na Facebooku, ako aj nové fake reklamy na Instagrame.
And also on @facebook https://t.co/EzCM7u2gnz pic.twitter.com/FlMrnVMRht
— William Barnez (@BillyNoMates666) January 7, 2020
Facebook, ktorý vlastní Instagram, predtým zaviedol zákaz propagovania kryptomien pomocou reklám pre obe platformy v januári 2018. Spoločnosť však prehodnotila túto svoju politiku v máji 2019, kedy opäť tieto reklamy povolila. Stalo sa tak tesne pred oficiálnym oznámením projektu Facebookovej digitálnej meny Libra.
Scamy sú všade, buďte mimoriadne opatrní!
Či už ste v oblasti kryptomien noví alebo nie, majte na pamäti to, že opatrnosti nie je nikdy dosť. Pre kryptomeny to patrí dvojnásobne. Existuje množstvo praktík a spôsobov, ktoré využívajú scameri, aby okradli nič netušiacich naivných ľudí.
Chcete si prezrieť prehľad scamov a podvodov? Prezrite si naše články na túto tému.
Okrem takejto formy scamu, kedy sa vám zobrazujú falošné reklamy so známymi osobnosťami, je veľmi známou formou scamu aj takzvaný giveaway. Jeho legitímna forma však od vás zvyčajne nevyžaduje, že musíte niečo poslať, aby ste vyhrali. Na druhej strane – fake giveaway od vás žiada, aby ste zaslali určité množstvo určitej kryptomeny. Na oplátku vám oni pošlú niekoľkonásobok vášho vkladu.
Na záver teda ešte raz, dávajte si pozor, aby ste sa aj vy nestali obeťou nejakého podvodu.
Čo čítať ďalej?
Zdroj:
cryptoglobe.com