Požiare fotovoltických panelov sú čoraz častejšie. Ľudia pri ich inštalácii robia jednu zásadnú chybu

  • Fotovoltické panely sú novým fenoménom.
  • Pri nesprávnej inštalácii však môžu spôsobiť aj požiar.
  • Preto si treba starostlivo vybrať firmu a neinštalovať panel svojpomocne.
Off topic Horiace fotovoltické panely sú novým fenoménom
Horiace fotovoltické panely sú novým fenoménom. Zdroj: shutterstock.com/anatoliy_gleb/Mattias Bokinge
Crypto All Stars PCBitmarkets

Fotovoltické panely rozhodne zažívajú svoj boom. Mnohé domácnosti žijúce v domoch vybavili svoje strechy týmito panelmi, aby sa stali viac sebestačnými, napríklad v prípade výpadku prúdu. Je tu však jedno obrovské ALE. O téme informoval portál tvnoviny.sk.

Mnoho ľudí si panely na strechu montuje svojpomocne, čo vždy nemusí dopadnúť práve najlepšie: Zle nainštalovaný fotovoltický panel môže spôsobiť skrat, a teda aj požiar celého domu.

Na samoinštaláciu môžu ľudia doplatiť

Na samoinštaláciu môžu ľudia doplatiť. Zdroj: shutterstock.com/anatoliy_gleb

V susednej Českej republike vlani hasiči zaznamenali až 55 požiarov spôsobených nesprávnou inštaláciou fotovoltických panelov. Slovenskí hasiči si podobnú štatistiku nevedú. Je preto ťažké určiť, koľko podobných prípadov sa vyskytlo u nás.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ak nad takýmto riešením uvažujete, rozhodne si vyberte overenú firmu. Nespoliehajte sa na lacnejšie riešenie. A už vôbec nie na samoinštaláciu. Fotovoltické panely by mali inštalovať jedine odborníci.

Fotovoltické panely by nemali byť nainštalované priamo na streche, ale na špeciálnej hliníkovej konštrukcii. Takéto riešenie totiž zabraňuje ich prehrievaniu.

Fotovoltika

Fotovoltika je metóda priamej premeny slnečného žiarenia na elektrinu s využitím fotoelektrického javu na veľkoplošných polovodičových fotodiódach. Jednotlivé diódy sa nazývajú fotovoltické články a sú zvyčajne spájané do väčších celkov – fotovoltických panelov.

Články sú dvojakého typu – kryštalické alebo tenkovrstvé. Kryštalické články sú vytvorené na tenkých doskách polovodičového materiálu, tenkovrstvé články sú priamo nanášané na sklo alebo inú podložku.

Tenkovrstvých technológií existuje viacero, napríklad amorfný kremík a mikrokryštalický kremík, ktorých kombinácia sa nazýva tandem, ďalej telurid kadmia a CIGS zlúčeniny. Vďaka rastúcemu záujmu o obnoviteľné zdroje energie a dotáciám sa výroba fotovoltických panelov a systémov v poslednej dobe značne zdokonalila.

 

Zaujímate sa o to, ako odísť do dôchodku so štedrým pasívnym príjmom? Pozrite si naše video.

txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.