Marcová nezamestnanosť na Slovensku dosiahla 3-ročné minimum, pričom klesla z úrovne 5,8 % na súčasných 5,6 %. Medziročne ide podľa správy TVnoviny o zostup v hodnote 1,06 % a najväčší pád bol zaznamenaný v krajoch s najvyššími hodnotami – Prešovský, Banskobystrický a Košický.
Porovnanie krajín v Európe
V tabuľkách nižšie, podľa údajov Tradingeconomics, môžete vidieť porovnanie krajín v Európe podľa miery nezamestnanosti. Slovensko sa nachádza približne v polovici zoznamu, no pod priemerom eurozóny, ktorá dosahuje hodnotu 6,6 %. Najvyššiu mieru nezamestnanosti dosahuje Bosna a Hercegovina, Kosovo a Čierna Hora.
Nezamestnanosť na 3-ročnom minime
Zaujímavosťou je, že súčasná miera nezamestnanosti na Slovensku bola naposledy dosiahnutá v marci 2020, keď začala pandémia. Počet nezamestnaných sa znížil medziročne o 23 328, na hodnotu 156 937, čo je najmenej od novembra 2021. Nezamestnanosť sa na Slovensku počíta na základe počtu ľudí, ktorí si aktívne hľadajú prácu v percentách. Preto je do istej miery táto hodnota skreslená, keďže reálne nepočíta s nezamestnanými, ktorí si prácu nehľadajú.
Počet zamestnaných osôb na Slovensku sa vo štvrtom štvrťroku 2022 zvýšil na 2,623 milióna z hodnoty 2,615 milióna v predošlom štvrťroku. Zároveň počet mladých ľudí do 29 rokov, ktorí sú evidovaní ako aktívni uchádzači o zamestnanie klesol na 11 ročné minimum.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Slovensko má nízke reálne mzdy
Aj keď pravdepodobne nezamestnanosť na Slovensku bude pokračovať v poklese, potlačenie dopytu z dôvodu vysokej inflácie a úrokových sadzieb môže pre tento trend predstavovať protivietor. Problémom sú aj rastúce náklady spojené so zvyšovaním miezd, ktoré sú na Slovensku na chvoste EÚ. Viac sa o zostupe reálnej mzdy môžete dočítať v článku Slováci sú výrazne chudobnejší: Reálna mzda klesla najviac za posledných 22 rokov.
Aj keď inflácia na Slovensku klesla na polročné minimum, je stále extrémne vysoko a tlak na zamestnávateľov sa bude čoraz viac zvyšovať. Stúpanie reálnych miezd môže v niektorých prípadoch viesť k ukončeniu pracovného pomeru alebo ukončeniu náboru, čo negatívne ovplyvní mieru zamestnanosti.
Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko má po Bulharsku najnižšiu životnú úroveň v EÚ