Populárne športové oblečenie s krvavou stopou. Známy predajca má za ušami škandál

  • Dodávateľ Jifa využíva nútenú prácu Ujgurov pri výrobe pre Decathlon.
  • V továrni pracuje dvanásťročné dievča na výrobe oblečenia.
  • Čínske úrady poskytujú dotácie na nútené zamestnávanie ujgurskej menšiny.
Novinky Známy predajca má za ušami škandál
Známy predajca má za ušami škandál. Zdroj: Shutterstock.com/Hafiz Soyuz, Drazen Zigic
BitmarketsKvakomat mobil

Znepokojujúce je aj využívanie mladistvých pracovníkov. Továreň zamestnáva ujgurských adolescentov, ktorí prichádzajú priamo z takzvaného „odborného vzdelávacieho centra” v Yengisare. Toto centrum, vzdialené menej ako kilometer od dielní Xirong, však podľa satelitných snímok analyzovaných Disclose vyzerá skôr ako väzenie než škola.

Problematické je aj používanie bavlny zo Sin-ťiangu. Manažérka Jifa priznala, že bavlna používaná pri výrobe „môže pochádzať zo Sin-ťiangu”, kde podľa medzinárodných správ bolo v roku 2020 nútených zbierať a spracovávať bavlnu viac ako pol milióna Ujgurov.

Decathlon na tieto zistenia reagoval vyhýbavo, potvrdzujúc len obchodný vzťah s Qingdao Jifa Group. Spoločnosť čelí rastúcemu tlaku zo strany medzinárodného spoločenstva. Od roku 2022 je dovoz produktov vyrobených z bavlny zo Sin-ťiangu zakázaný v USA a podobné obmedzenia sa očakávajú aj v ďalších krajinách.

Európsky parlament schválil návrh nariadenia zakazujúceho produkty z nútenej práce, ktorý by mal vstúpiť do platnosti do roku 2027. Tento prípad vyvoláva vážne otázky o zodpovednosti nadnárodných spoločností a ich úlohe pri ochrane ľudských práv v globálnych dodávateľských reťazcoch.

Zdieranie menšiny si všimla aj známa módna návrhárka

Zdieranie menšiny si všimla aj známa módna návrhárka. Zdroj: Shutterstock.com/Xeniia X

Známa návrhárka bojuje za práva menšiny

Čínsko-švédska návrhárka Louise Xin mení zaužívané pravidlá módneho priemyslu. Namiesto klasického predaja ponúka svoje kolekcie na prenájom a využíva ich ako nástroj na upozornenie na porušovanie ľudských práv v Číne. Poukázal na to magazín Vogue.

Xin začala svoju kariéru netradične. Po tom, čo sa dozvedela o nútenej práci Ujgurov v čínskej provincii Sin-ťiang, rozhodla sa spojiť módnu tvorbu s aktivizmom. „Móda a politika patria k sebe viac, ako si myslíme,” hovorí návrhárka.

Jej prvá digitálna prehliadka v roku 2021 prelomila hranice medzi módou a protestom. Modelky kráčali po móle s plaketami na podporu utláčaných menšín. Kolekcia obsahovala ručne šité šaty z recyklovaných materiálov. Prehliadka získala medzinárodnú pozornosť a dostala sa na titulnú stranu Vogue Scandinavia.

Móda s posolstvom

Druhá kolekcia niesla ešte silnejšie posolstvo. V čisto bielych šatách návrhárka zvečnila mená 300 ujgurských obetí. Prehliadku vysielalo 19 obrazoviek v šiestich európskych krajinách.

„Nemohla som mlčať, keď som videla, čo sa deje v mojej rodnej krajine,” vysvetľuje Xin svoj prechod k aktivizmu. Jej práca získala uznanie aj v podobe ocenenia Fabric of Life za prínos módnemu priemyslu a podporu ľudských práv.

Návrhárka aktívne spolupracuje s organizáciami bojujúcimi za práva Ujgurov a vyzýva módne značky na odstránenie nútenej práce z ich dodávateľských reťazcov. O svojej misii prednášala aj v Európskom parlamente, kde zdôraznila potrebu spájať udržateľnú módu s ochranou ľudských práv.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Best Wallet PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.