transakcie poplatky neplacte - fee

V posledných týždňoch všade vidím plač a náreky kvôli vysokým poplatkom za transakcie. Posielať niekde Bitcoin je naozaj nepríjemné. Priemerné “feečko” 28$ vyhovuje iba málokomu (okrem minerov) a potom ešte treba dlho čakať na konfirmácie…

Dokonca aj Litecoin sa už “kazí.” Priemerný poplatok viac než 1$ naozaj nepoteší. Možno by bolo vhodné dodať, že transakcia prejde relatívne rýchlo aj pri menších feečkach. Navyše, všetky kryptomeny teraz veľmi rýchlo rastú a v mempoole sú ešte staré transakcie, ktorých hodnota sa tiež úmerne zvýšila.

Ako sme sa tu dostali?

Pamätám si, že ešte nedávno bolo možné poslať Bitcoin za menej, než jedno euro. Mempool (úložisko nepotvrdených transakcií) bol síce stále preplnený, no šlo to aj lacnejšie. Čo teda spôsobilo tak masívny nárast poplatkov?

Nuž, spôsobil to rast samotného Bitcoinu. Už nejaký čas je mempool plný a sú v ňom dosť staré transakcie. Povedzme, že ste pred mesiacom poslali nejaké BTC a keďže ste sa neponáhľali, pripojili ste iba malé fee.

Následne prišla Bcash pumpa, o ktorej sa môžete dočítať tu a zrazu všetci začali posielať svoje coiny na burzu. Hups, a máme tu 200 000 nových transakcií. Tá vaša je niekde na spodku.

Bcash pumpa skončila a prichádza Bitcoin rallye. Behom mesiaca sa hodnota tejto kryptomeny strojnásobí. V mempoole sú ešte stále tie staré transakcie. Z poplatku 3$ sa zrazu stalo 9$ (pretože poplatky za transakcie sú tiež v BTC) a mineri medzitým s vidinou zisku zaspamovali blockchain ďalšími drahými transakciami.

A takto nejak sme sa za mesiac dostali k 30$ prevodom Bitcoinu. S Litecoinom je to podobné. Ešte nedávno ste si ho mohli kúpiť za 60$ a teraz sa obchoduje za 300$.

Prestaňme sa sťažovať

Včera som bol na Staromestskom námestí a dal som si medovinu. Platil som Litecoinom (samozrejme) a kamarátka sa ma pýtala, koľko ma stál prevod. Povedal som jej, že cca 10 korún.

“Čo? Desať korún? To je strašne drahé.”

Chvíľu som sa zamyslel a odpovedal som.

“To asi áno, ale tá medovina ma v podstate stála 20 korún.”

Btw, reálna cena bola 140 kč, ale ja som Litecoin kupoval za 40$. Ak sa na vec pozriem z tohto uhlu, nevadí mi desať-korunová transakcia. Jej cena je pre mňa oveľa nižšia.

Plánujem si kúpiť notebook a našiel som si e-shop, ktorý prijíma Bitcoin. Transakcia ma vyjde na 500 korún, ale Bitcoin som kupoval za 2000$. Takže sa nesťažujem.

Každý, kto nakúpil dostatočne skoro (zn. aspoň pred mesiacom) nemá ani najmenšie právo nariekať nad drahými transakciami. Koľko ste na Bitcoine zarobili? 200%? Ach to znie naozaj hrozne, priplatiť si pár eur za privilégium zdvojnásobenia svojho majetku. Nebuďme pokrytci.

bitcoin transakcie miner

Netvrdím, že vysoké poplatky sú OK

Týmto článkom naozaj nechcem povedať, že prehnane drahé transakcie sú OK. Chcel som iba vysvetliť, ako vznikajú – šialeným rastom hodnoty samotnej kryptomeny. Preto naozaj nie je na mieste nadávať.

Zároveň si však myslím, že Bitcoin je pre obyčajných ľudí nepoužiteľný. Ale viete čo? Nebol by použiteľný ani v prípade, že by bol mempool prázdny. S trochou nešťastia by ste museli na prvú konfirmáciu čakať desať minút. Mne to včera nevadilo, rád si pokecám s človekom, ktorý predáva medovinu za Litecoin na staromáku. V supermarkete by to však už bolo horšie.

Riešenia sú na ceste

Netreba však zabúdať, že TAKTO TO NEBUDE NAVEKY!!! A ešte raz, takto to nebude naveky! Riešenia sú na ceste. Bitcoin Core – vývojársky tím s najväčším vplyvom na komunitu, chystá Lightning Network. Ide o akúsi druhú vrstvu, ktorá spája malé transakcie do jednej veľkej a znateľne tak zníži tlak na mempool.

Lightning platobné kanály budú mať niekoľko zaujímavých vlastností. Po prvé, konfirmácia príde takmer okamžite. Po druhé, poplatok bude minimálny. Po tretie, toto riešenie má byť (aspoň teoreticky) decentralizované. Po štvrté, Bitcoin blockchain bude aj naďalej rásť rýchlosťou 1MB za desať minút. Po piate, nejde o žiadny sidechain.

Treba si počkať. Prvé Lightning transakcie sa už testujú. Na Ethereum blockchaine fungujú microRaiden platobné kanály (technológia podobná, ako Lightning Network). Ono to jedného dňa príde. A potom si budete môcť kúpiť aj tú Bitcoinovú kávu.

Stále je tu Waves

Mimochodom, ak nechcete čakať ani minútu, začnite používať Waves. O tejto kryptomene píšeme relatívne často. V piatok sa forkne a prejde na Bitcoin NG protokol. Bude tak schopná spracovávať až 500 transakcií za sekundu (v prípade Bitcoinu sú to 2 t/s). Ešte tento týždeň by mala prísť beta verzia burzy Dex (obchodujete zo svojej privátnej peňaženky) a nezabúdajme na Tokenomiku!

Ak súhlasíte s mojím názorom, dajte nám like na facebook a zdieľajte tento článok, nech ho uvidí čo najviac ľudí.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Tomáš

AHoj, prosim Te, co je mysleno timto “nezabúdajme na Tokenomiku!” ?
Děkuji

Michal

Chapem

Marcel

Chapem, respektujem, … a stale sa mi to nepaci 😀