Ponziho schéma: o čo ide a ako ju rozpoznať?

Ekonomika Ponziho schéma: o čo ide a ako ju rozpoznať?
Ponziho schéma: o čo ide a ako ju rozpoznať? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Torbz
BitmarketsOkazio mobil

Ponziho schéma, sa vyznačuje tým že cez lákavé a pútavé reklamy ponúka zázračné výnosy. V skutočnosti negeneruje žiaden zisk. Ale v pyramídovej schéme sú starí používateľa vyplácaní novými.

Čo je Ponziho schéma?

Podľa encyklopédie Investopedia možno Ponziho schému definovať ako „podvodný investičný podvod, ktorý investorom sľubuje vysokú mieru návratnosti pri malom riziku. Ponziho schéma je podvodný investičný podvod, ktorý generuje výnosy pre skorších investorov z peňazí odobratých neskorším investorom. Je podobná pyramídovej schéme, pretože obe sú založené na použití prostriedkov nových investorov na vyplatenie skorších podporovateľov.”

Z vyššie uvedenej definície teda vyplýva, že ide o projekt, ktorý sa snaží: 1. nalákať na vysoké výnosy, 2. ziskoví sú predovšetkým tí, ktorí do projektu vstúpili ako prví a 3. zisky sú vyplácané z peňazí nových investorov, ktorí čelia najväčšiemu riziku, že o svoje finančné prostriedky prídu. Projekty postavené na Ponziho schéme stavajú na neustálom toku nových financií, ktoré do projektu lejú noví investori. Keď sa tento tok vyčerpá, schéma sa rozpadne.

Termín Ponziho schéma sa viaže na finančného podvodníka Charlesa Ponziho. Ten vybudoval svoj podvod na poštových službách v roku 1919 v USA. Jeho spoločnosť Securities Exchange Company sľubovala investorom návratnosť 50 % do 45 dní, resp. 100 % do 90 dní. Vysoká návratnosť prilákala, pochopiteľne, davy investorov. Ponzi však namiesto reinvestovania investované prostriedky vyplácal skorším investorom. Schéma trvala do roku 1920, keď začalo vyšetrovanie spoločnosti Securities Exchange Company a to viedlo k zatknutiu Ponziho pre poštové podvody.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ak to vyzerá príliš dobre, je to asi podvod

S prvkami a metódami Ponziho schémy sme sa vo svete financií mohli stretnúť aj pred, aj po Ponziho afére. V súvislosti s nedávnym prepadom kryptomien spoločnosti Terra sa otvorila opäť otázka, či nešlo tiež o Ponziho schému. Terra totiž umožnila investovať stablecoin UST do svojho Anchor protocolu, ktorý generoval zisk takmer 20 %. Podľa niektorých kritikov protokol vyplácal úrok už z investovaných peňazí a nebolo možné tento úrok udržať ani vzhľadom na avizované a realizované nákupy BTC.

Známym kryptomenovým podvodom, ktorý bol postavený na Pozniho schéme, bola kryptomena OneCoin. V blízkej dobe vám o nej prinesieme samostatný článok. Kritici kryptomien tvrdia, že mnoho projektov so svojimi whitepapers a roadmaps sú skryté Ponziho schémy, ktoré sa usilujú tváriť, že prinášajú skutočný produkt a riešenie. A je pravda, že aj mnohé veľké projekty skutočne môžu stavať na podobných princípoch, ako Ponziho schéma.

Pokiaľ natrafíte na projekt, ktorý sľubuje veľmi vysoké zhodnotenie, buďte podozriví a opatrní. Zistite, ako chce tím a vývojári dosiahnuť a udržať také vysoké výnosy, či je závislý od nových investorov a ako sa projekt vyvíja. To, že sa o projekte veľa hovorí, ešte neznamená, že treba do toho naliať peniaze. Cintorín kryptomenových projektov, ktorých tvorcovia zbohatli na investíciách a následne projekt potopili, je obrovský. Aj v súčasnosti môžeme vidieť, že ešte „nezaschli slzy retailových investorov”, ktorí prišli o milióny v projekte Terra, už sa noví (aj starí) hrnú a podporujú Terra 2.0 na čele s tým istým človekom (Do Kwon), ktorý nedokázal ochrániť peniaze investorov v predchádzajúcom projekte a má na svedomí druhý neúspešný kryptomenový projekt.

Čítaj ďalej: Hrozba potravinovej krízy rastie – čo čakať a na čo sa pripraviť

Flockers PCKvakomat mobil

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Obľúbená televízna stanica končí. V tento deň ju naladíte poslednýkrát

4

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

5

Koniec lacným nákupom. Temu a Shein dostanú stopku

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.