Ak používate túto aplikáciu, okamžite si ju vymažte z telefónu. Hrozí vám nebezpečenstvo

  • Na trhu bola v ponuke aplikácia na správu hesiel užívateľov. Dnes priznáva, že jej boli ukradnuté heslá užívateľov.
  • Slováci sa majú čoho obávať, ak ju využívali.
  • Hackeri totiž majú prístup k ich heslám do rôznych kont.
Novinky Túto aplikáciu si ihneď vymažte
Túto aplikáciu si ihneď vymažte. Zdroj: Ken stocker
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Falošná aplikácia pomohla hackerom v krádeži množstva hesiel. Problémom je aplikácia LastPass ako správca hesiel. Na jej bezpečnosť sa mnohí spoliehali, teraz majú problémy so svojou virtuálnou bezpečnosťou. Ak ju ešte máte nainštalovanú v telefóne, je načase ju ihneď vymazať. O bezpečnostnom riziku informovali rôzne portály už v lete 2022, teda pred viac ako jeden a pol rokom.

Slováci, pozor

Okamžité odinštalovanie aplikácie zo svojho zariadenia je len prvým krokom, ktorý musia Slováci vykonať. Ďalším je zmena všetkých hesiel, ktoré ste mohli mať uložené v rámci tejto aplikácie. Slúžila totiž práve na ich archivovanie. Komunikácia firmy nie je na požadovanej úrovni. Aj preto sa musia užívatelia zariadiť sami.

Pôvodné správy v roku 2022 situáciu zľahčovali. Malo ísť len o malý počet hesiel, ktoré boli vraj šifrované, čo malo zabezpečiť, že nebudú použité. Napriek tomu je rozsah omnoho väčší a môže spôsobiť ľuďom značné problémy. Nástroj na správu hesiel uľahčuje používateľom život. Populárna služba LastPass však teraz milióny svojich klientov sklamala.

Správca hesiel predstavuje pre mnohých užívateľov vyslobodenie z neprehľadného a zložitého sveta internetového zabezpečenia. Nie je fyzicky a mentálne možné si silné a jedinečné heslá pamätať. Aplikácia heslá uloží a zašifruje, takže potom človeku stačí iba jedno hlavné heslo zvané master password. Aplikáciu ponúkal Apple App Store. Tam sa objavila aj falošná aplikácia LassPass, ktorá na základe podobnosti názvu rovnako spôsobila značné problémy. Užívatelia sa dostali do omylu, že si sťahujú inú aplikáciu. Podvodníci našli spôsob, ako ľudí oklamať.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Podvody

V poslednom čase sa na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách objavuje množstvo podvodov a podvodných aktivít. Tie hackeri mieria predovšetkým proti skupinám, ktoré nemajú toľko skúseností s daným segmentom a nedbajú na bezpečnosť tak, ako skúsenejší užívatelia. Aj tento prípad nám však dokazuje, že toto zacielenie postupne mizne. Terčom sa stávajú všetci užívatelia.

Slováci, dávajte si pozor na virtuálnu bezpečnosť

Slováci, dávajte si pozor na virtuálnu bezpečnosť. Zdroj: shutterstock.com/Brian A Jackson

Na tomto podvode je obzvlášť zákerné to, že ho útočníci zamierili na tých, ktorí o bezpečnosť dbajú. Ide o ľudí, ktorí využívajú pomocné aplikácie na to, aby mohli do svojich účtov využívať aj značne komplikované heslá. Tie sa jednoducho nedajú zapamätať a musia využívať aplikáciu tohto druhu. Aplikácia ponúkaná v oficiálnom obchode so softvérom však musí plniť určité kritériá. 

V tomto prípade by mohlo ísť aj o apel na prevádzkovateľov rôznych obchodov ponúkajúcich aplikácie. Ak vývojári nemajú dostatok financií na zabezpečenie bezpečnostnej stránky aplikácie, nemali by byť súčasťou ponuky. Opačný prístup je evidentne nebezpečný a môže spôsobiť miliónové škody. Slováci, ktorí aplikáciu využívali, tak môžu tŕpnuť, ktoré heslá do ktorých kont ešte aplikácia poznala a hackeri ich dokázali rozlúštiť.

Mohlo by vás zaujať: Binance pomáha bojovať proti kriminalite. Úspešných podvodov aj vďaka tomu ubúda

Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.