Pokuty pre vodičov budú v roku 2024 prísnejšie. Môžu sa vyšplhať na tisícky eur

  • Zákon o cestnej premávke prešiel novelizáciou, sadzobník pokút je o niečo prísnejší
  • Prekročenie rýchlosti, telefonovanie, či neplatenie poistného môže stáť vodičov nemalé peniaze
Novinky Aké pokuty zaplatia vodiči v roku 2024?
Aké pokuty zaplatia vodiči v roku 2024? Zdroj: shutterstock.com/Stefan_Sutka/Ground Picture
BitmarketsBitmarkets

Zmeny v pravidlách cestnej premávky nastali na Slovensku aj počas roka 2023. Vodiči na cestách musia dodržiavať opäť o niečo prísnejšie pravidlá. Za bežné prešľapy hrozia šoférom pokuty vo výške stoviek eur. Preto sme pre vás pripravili prehľad najčastejších chýb vodičov, ktoré bude polícia v roku 2024 trestať vysokými pokutami či odobratím vodičského oprávnenia.

Prísnejšia legislatíva vstúpila na Slovensku do platnosti už v roku 2022, keď sa zvýšili tresty za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti a za používanie telefónu za volantom.

Pokuty za rýchlosť a telefonovanie sú vyššie

Vodiči, ktorí preferujú rýchlejšiu jazdu, môžu na ťažkú nohu na plynovom pedáli poriadne doplatiť. V prípade, že sa auto v obci rúti rýchlosťou, ktorá prekračuje povolený limit o viac ako 50 kilometrov za hodinu, prípadne mimo obce o viac ako 60 kilometrov za hodinu, môže vodič dostať mastnú pokutu.

V blokovom konaní je jej výška od 250 až do 800 eur, v prípade správneho konania sa dokáže vyšplhať ešte vyššie, a to od 500 do 1 000 eur, ako uvádza Sadzobník pokút na webstránke Ministerstva vnútra.

Zároveň takéto vysoké prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti sa po novom radí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom. Ak vodič spácha počas jedného roka 3 závažné priestupky, hrozí, že príde o svoj vodičák.

Rovnako platia prísnejšie pravidlá aj pri používaní telefónu počas jazdy. Tento priestupok sa taktiež posudzuje ako závažné porušenie pravidiel cestnej premávky a pri troch závažných priestupkoch za 12 mesiacov môže dôjsť k udeleniu zákazu činnosti.

Pokuta za používanie mobilu počas jazdy je v blokovom konaní vo výške 150 eur, pričom ešte nedávno bola maximálna suma len 100 eur. V správnom konaní výška pokuty stúpla z 200 na 300 eur.

Binance
97 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Nový zákon vodičom zakazuje parkovať na chodníkoch

Novela zákona o cestnej premávke, ktorá vstúpila do platnosti od 1. októbra priniesla na Slovensku významnú zmenu pravidiel. Vodiči majú v celej krajine zákaz parkovania áut na chodníkoch.

Cieľom nových pravidiel je dosiahnuť vyššiu bezpečnosť pre chodcov, ktorým zaparkované autá častokrát bránili vo voľnom pohybe po chodníkoch a nútili ich prechádzať po rizikových cestách.

Porušenie zákazu parkovania na chodníkoch môže vyjsť vodičov na Slovensku draho. Polícia môže v blokovom konaní uložiť šoférom pokuty vo výške 50 eur. V správnom konaní môže byť výška pokuty dokonca až dvojnásobná.

Extrémna pokuta za nezaplatenie PZP

Extrémne vysokú pokutu môžu zaplatiť tí vodiči, ktorí nemajú zaplatené povinné zmluvné poistenie (PZP). Polícia môže pokutovať vodičov už len za to, že sa zaplatením poistenia nevedia preukázať. Maximálna výška pokuty za nezaplatenie PZP je až 3 320 eur.

Prečítajte si aj: Vodiči, nezabudnite na túto povinnosť. Na jej splnenie máte už len pár dní

Kvakomat PC bannerWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.