Podiel nezamestnaných v Spojených štátoch klesá – Podarí sa zase rýchlo naštartovať ekonomiku?

BitmarketsMind of Pepe mobil

Tak tu konečne máme nové dáta o nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických. Už vlastne v mojom poslednom príspevku zo začiatku júna sme vedeli, že nezamestnanosť v USA prekvapivo začína klesať. Tie pôvodné prognózy boli strašné, lebo sa to pohybovalo medzi 20 – 25 %.

Nakoniec došlo k miernemu zníženiu, a aj keď bola celková nezamestnanosť dosť vysoká, trhy to vzali veľa pozitívne, lebo reagovali expanziou. Vlastne nešlo o nič zázračné, ale vzhľadom k tým pôvodne strašným číslam sa to všeobecne vzalo s úľavou.

Podiel nezamestnaných klesá

Na veľké prekvapenie sa podarilo za jún vytvoriť skoro päť miliónov nových pracovných miest. Tomu pomohlo jednak zmierniť reštrikcie kvôli Covidu a hlavne tomu napomohla stimulačná politika Federálnej rezervnej banky. Bez toho by nebolo vôbec možné, aby si podnikatelia mohli lacno požičiavať, aby boli schopní preklenúť ten výpadok práve kvôli tým reštrikciám.

Čo si budeme nahovárať, lebo podstatná časť malých podnikateľov funguje tak, že má cash-flow nastavený v podstate na hrane prežitia. Málokto z týchto malých podnikateľov tvorí väčšie rezervy, pretože je jednoduchšie kúpiť si nové fáro, ktoré si možno dať do nákladov.

Na to majú samozrejme plné právo – sú to ich peniaze. Ale vzhľadom k tejto skúsenosti je jasné, že takéto hospodárenie nebolo práve múdre. Nech je to teda pre všetkých ponaučením, že sa majú tvoriť rezervy, ktoré možno rozpúšťať aspoň pol roka.

Vráti sa všetko do normálu?

Z priloženého grafu môžeme kľudne konštatovať, že situácia sa postupne z mesiaca na mesiac zlepšuje. Mať nezamestnanosť 11,1 % je síce stále zle, a je to viac ako trojnásobok oproti stavu zo začiatku roka, ale aspoň sa to nezhoršuje.

Ak ten aktuálny klesajúci trend vydrží, bude do konca roka zase všetko po starom. Nesmieme však zabúdať na to, že sa tá situácia môže ešte v závislosti od ďalších faktorov dynamicky meniť. Pokojne sa teda zotavenie môže ešte urýchliť, ale takisto môže dôjsť aj k zhoršeniu.

V každom prípade, Federálna rezervná banka si môže jednoznačne na vrub pripísať veľký úspech. Som si takmer istý, že keby nepristúpili k takej agresívne stimulačnej politike, tak by podiel nezamestnaných aj naďalej určite rástol a vyplnili by sa tak tie pôvodné hrozivé predpovede.

Zo začiatku som nad tým krútil dosť hlavou, ale retrospektívne usudzujem, že tá zdanlivo hysterická reakcia bola racionálna.

Aktuálna situácia na 4H TF indexe Nasdaq (Futures)

Americké indexy na túto čerstvú správu okamžite zareagovali ďalšou expanziou. Hodnota indexu Nasdaq je teraz neuveriteľných 10 404 bodov, a ak sa podarí prekonať hornú hranu rising wedge, bez problému budeme pokračovať v raste.

Je celkom srandovné sledovať, že tá makro situácia je stále celkom biedna a trhu stačí pokles nezamestnanosti o pár percentuálnych bodov a reaguje takou pumpou. Tým chcem naznačiť, že trhoví účastníci reagujú rozhodne prehnane a iracionálne. Je evidentné, že sa to lepší, ale nie je to proste žiadna caruso show.

Záver

Za nezmenených podmienok očakávam postupné zlepšovanie. A ako som sa už zmienil, do konca roka by v tomto smere mohli byť Spojené štáty zase v stave ako z prvého kvartálu.

Avšak, nepáči sa mi vývoj na akciových trhoch a považujem to za extrémne neúmerné reakcie vzhľadom k týmto dátam. Vôbec sa mi to nezdá ako racionálne konanie. Skôr by som to označil za dosť emotívne reakcie vzhľadom k titulkám, ktoré až príliš nafukujú to, že nezamestnanosť klesá.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Čo čítať ďalej?

Analýza evropských indexů Europe 50, DAX – Trhy si drží sílu, ale na nové ATH si ještě počkáme


Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporúčanie na kúpu alebo predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na finančných trhoch sú veľmi rizikové!!

Preložené z ťčeského originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Okazio PCFreedum fighter mobil