Počet Bitcoinov v obehu určite presiahne 21 miliónov! Vlastne sa to už stalo

Okazio PCFreedum fighter mobil

Maximálne množstvo fyzických Bitcoinov, ktoré môže byť v obehu, je limitované matematikou. Ak sa v budúcnosti nejakým hard-forkom spôsobí emitovanie tokenov na trh, vieme dokázať, že nikdy nedosiahneme ani 21 miliónov BTC. K tomu, samozrejme, musíme pripočítať minimálne tri milióny coinov, ktoré boli rôznymi spôsobmi nenávratne stratené, Satoshiho milión a budeme radi, ak raz bude reálne v obehu 15 – 17 miliónov BTC.

Podľa štatistík z Bitcoin blockchainu sa každý deň presunie 0,3 – 4 miliardy dolárov v BTC. To je iba malé percento oproti súčasnej 350-miliardovej kapitalizácii tejto kryptomeny. Na burzách sa denne zobchoduje BTC v hodnote 5-15 miliárd dolárov a do úvahy treba brať aj OTC (Over The Counter) trhy, kde predávajú BTC veľké ťažobné spoločnosti, burzy, inštitúcie a ďalší veľkí hráči. Objemy na tomto trhu môžeme ťažko odhadnúť.

Iba malé percento všetkých Bitcoinov je tak reálne v pohybe. Väčšina coinov sedí v peňaženkách a padá na ne digitálny prach. V budúcnosti sa však môže celkový počet Bitcoinov poriadne zvýšiť a prekoná aj tých dvadsaťjeden miliónov… svojím spôsobom. Záleží na uhle pohľadu.

Môže vás zaujímať: EXPERT blog: Zničia regulácie EÚ kryptomeny alebo im pomôžu? Toto môžeme čakať

M0 vs. M1, M2 a M3

Žijeme v dobe, kedy už aj šéf FED-u nazval Bitcoin digitálnym zlatom. Ak to takto pôjde ďalej, môžeme očakávať, že sa ho chytí klasický finančný svet. Bitcoin tak možno čaká podobný osud ako zlato.

Zlato má obrovskú vnútornú hodnotu. Vyťažiť tonu zlata je dnes drahšie, než za koľko ho potom môžete predať na trhu. To však vôbec nevadí. Jednu tonu „Au” sú rôzne inštitúcie a burzy derivátov schopné namnožiť na desiatky, ba aj stovky ton digitálneho zlata, s ktorými sa následne obchoduje na trhoch s komoditami.

Samotné podkladové aktívum (zlato, BTC) patrí do kategórie M0. Derivát krytý daným podkladovým aktívom sa označuje ako M1. Napríklad Bitcoin Futures na burze Bakkt sú M1 deriváty. Deriváty z M1 derivátov sa označujú M2 – tie nakúpite napríklad u brokera. A tak ďalej, a tak ďalej…

Tieto deriváty nemajú rovnaké vlastnosti ako samotný Bitcoin (alebo tehlička zlata). Neexistujú na blockchaine, nemôžete ich uchovávať vo vlastnej peňaženke, nedá sa nimi platiť. Jediné, čo majú s Bitcoinom spoločné, je cena, čo je ideálne pre traderov. A, samozrejme, každý derivát by mal byť do istej miery krytý svojím podkladovým aktívom.

Wrapped Bitcoiny na ETH blockchaine majú veľkú úspech! Na čo sa používajú?

Decentralizované deriváty

Relatívne novou kategóriou sú aj decentralizované deriváty. Technológia blockchain umožňuje decentralizovať takmer všetko a na Ethereu majú BTC deriváty obrovský úspech. Projekty ako WBTC či renBTC sa používajú pri obchodovaní na decentralizovaných burzách. Kapitalizácia WBTC momentálne už presahuje 2,35 miliardy dolárov.

Je veľmi pravdepodobné, že objem na trhoch s derivátmi BTC bude v budúcnosti obrovský. Počet takýchto „umelých” Bitcoinov mnohonásobne presiahne počet mincí na blockchaine. V tomto zmysle bude na trhu viac, než tých „finálnych” 21 miliónov BTC.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin 20x znásobí svoju hodnotu! Tvrdí insider zo sveta zlata

txbtxb