Cardano má v roku 2022 pokračovať vo vývoji
Cardano má v roku 2022 pokračovať vo vývoji. Zdroj: Shutterstock, Dennis Diatel

Ekosystém Cardano prichádza s veľmi zaujímavými zmenami pre rok 2022, ktoré by mali priniesť očakávaný rast dApp.

Cardano s novinkami

Vývoj ekosystému Cardano v roku 2022 by mal prebiehať veľmi dynamicky a najmä s nahustenými aktualizáciami.

Aké by teda mali byť hlavné vylepšenia na reťazci?

Prvou fázou vývoja bude etapa „Basho“, ktorej cieľom bude optimalizovať škálovanie. Jedným z hlavných vylepšení na reťazci bude aj zvýšenie bloku až na 72KB. Pipelining, pri ktorom dochádza k paralelným procesom na zlepšenie priepustnosti, zníži časy šírenia blokov kombináciou validácie a šírenia. Očakáva sa, že sa bloky dostanú k 95 % do piatich sekúnd. Značným vylepšením prejde aj pamäť pri spracovaní výstupu nespotrebovaných transakcií, distribúcií podielov a živých podielov.

Prečítaj si tiež: Money management na burze – základ eliminovania strát na burze

Aktualizácie mimo reťazca

Vo fáze Basho sa plánujú aj masívne vylepšenia mimo reťazca. Premiérou bude zavedenie bočných reťazcov. Ide o blockchain prepojený s hlavným blockchainom prostredníctvom mostíka, ktorý vám umožní využívať tokeny z jedného reťazca a následne ich vrátiť do hlavného reťazca. Výrazne sa zvýši efektívnosť siete, nakoľko niektoré transakcie bude možné vykonávať mimo blockchainu. Populárnou off-chain aktualizáciou je aj Hydra. Tento projekt poskytne efektívnejší spôsob spracovania transakcií mimo hlavného reťazca.

Cardano je jednoznačne jeden z najprepracovanejších blockchainov, ktorý neustále prichádza s novinkami. Dúfajme, že sa vývoj odzrkadlí aj na cene natívneho tokenu ADA.