[PENIAZE] Chcete ich mať viac než dosť: Ako s tým súvisia energia a čas?

BitmarketsBitmarkets

Peniaze sú novodobý fenomén, ktorý nikoho nenechá na pochybách o svojej dôležitosti a význame. Môžete možno ignorovať vzdelanie, rastliny, šéfa alebo napríklad mravčiarov, ale môžete si byť istí, že peniaze ignorovať nebudete. Peniaze sú jednou z mála vecí na svete, ktorá denne osloví miliardy ľudí, bez toho aby k tomu bolo potrebné vynaložiť jediné euro na marketing. Sú všade. Väčšina vecí okolo vás vznikla preto, že za to niekto získal peniaze.

Peniaze

Môžete ich mať radi, môžete ich nenávidieť, dokonca ich nejakú dobu môžete skúsiť ignorovať, ale pokým bude svet založený na peniazoch, tak si tým iba uškodíte. Ibaže by ste sa rozhodli odcestovať niekam do pralesa. Neznamená to však, že by ste na ne museli myslieť 24 hodín denne alebo sa začali užierať negatívnymi pocitmi, ak ich zatiaľ máte málo.

Pravdou je, že ani ja sám nie som miliardár, a preto s vami môžem zdieľať iba rady, ktoré sa mi páčia a inšpirujú ma, nie zaručené recepty na okamžité zbohatnutie (ideálne ešte bez práce). Ale o mňa tu nejde, dôležití ste vy. Tieto články píšem pre vás, tak to vždy bolo, a tak to aj bude. Aspoň do tej doby, kým mi budete na revanš dávať svoju energiu a čas, čítať, komentovať, zdieľať…

Peniaze = čas a energia

Môže to znieť trochu mysticky, ale myslím to úplne seriózne. Dokážem vám to pomocou niekoľkých veľmi jednoduchých logických úvah. Vychádzajme z toho, že každý z nás má určité množstvo času, ktorý je rozdelený na jednotlivé dni. Dá sa povedať, že máte tiež iba obmedzené množstvo energie. Keď spojíte svoj čas a energiu, môžete niečo vytvoriť, niekam ísť alebo niekomu tento čas a energiu venovať.

K životu však potrebujete veľa vecí. Niektoré sú voľne dostupné, ale iné si musíte niekde zohnať, vyrobiť, kúpiť alebo požičať a pod. Preto musíte časť svojho času a energie venovať činnostiam, ktoré vám tieto veci zaistia. Ak však máte dostatok peňazí, môžete si väčšinu vecí kúpiť a čas aj energia vám zostanú na činnosti, ktoré robíte, pretože vás napríklad bavia a pod.

Preto platí, že čím viac peňazí máte, tým viac vám zostane času a energie na vlastné záľuby a odpočinok. A naopak, čím viac času a úsilia do niečoho dáte, tým viac by vám to malo priniesť peňazí.

Ako mať viac peňazí?

Keď teda vychádzame z predchádzajúcich informácií, existuje spôsob, ako mať viac peňazí? Čo z toho teda môžeme vyvodiť? Možno vám teraz napadne, že odpoveď sa skrýva práve v činnostiach, ktorým sa venujete. Ak robíte presne to, čo vás baví, nevytvárate si tak podvedome hojnosť času a energie? A to je presne ten stav mysle, ktorý majú bohatí ľudia.

Drvivá väčšina tých, ktorí si sami dokázali poctivo zarobiť hromadu peňazí, robí to, čo ich baví. Spozná sa to obvykle tak, že hneď ako získajú toľko peňazí, aby už za ne nemuseli zamieňať svoj čas a energiu, pokračujú aj naďalej aspoň približne v tom, čo robili doteraz. Dokázali to, pretože sa do ničoho nemuseli nútiť. Alebo to “niečo” (čo im zarobilo peniaze) robili natoľko radi, kým svojou energiou, ktorú do toho vložili, začali obohacovať ostatných ľudí, a to sa im vrátilo.

Čas nezastavíš a energia musí prúdiť

Energiu si môžete predstaviť ako potenciálny pohyb, ako určitú silu. Táto sila nás poháňa. Dobíjame sa dýchaním, spánkom, vodou, jedlom, kontaktom s ďalšími ľuďmi, pobytom v prírode a pod. Energia musí neustále prúdiť, nemôžete ju v sebe príliš dlho zadržiavať. Rovnaké je to aj s peniazmi. Či už chceme alebo nie, peniaze musia neustále prúdiť.

Aj keď ich práve sporíte, môžete nasporené peniaze niekam investovať. Za to očakávate nejakú odmenu – zhodnotenie. Hneď ako ich investujete, napríklad do nejakého projektu, vaše prostriedky niekto použije a vám zostanú napr. akcie, dlhopis a podobne. Časom dostanete dividendu – peniaze k vám prúdia späť. Aj keď si kúpite zlato alebo Bitcoin, tak sa peniaze, ktoré ste za svoje mince či zliatky získali, medzitým mnohokrát otočia v ekonomike…

Záver

Rob čo ťa baví a získaš čas aj energiu. Váž si svoj čas, pretože ho máš len obmedzené množstvo, rovnako aj energie. Ale predovšetkým sa slepo neriaď nejakými poučkami. Nesnaž sa tento článok brať príliš doslova a sám si vyber, či ti to dáva zmysel. Daj mi vedieť do komentárov, či tento článok splnil to, čo si od neho očakával, a čo môžem nabudúce zlepšiť.

A ak ťa zaujímajú podobné témy, pridaj si ma (autora článku – Kytka, pozn. prekl.) na FB (nájdeš ma tam pod nickom @KytkaMagazin), kde nájdeš podobne naladených ľudí a môžeš tu komentovať a zdieľať. Stačí, keď klikneš na obrázok pod článkom a si tam 🙂

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.