NASA dnes (30.6.2020) poslala na cestu k Marsu svoju novú mobilnú sondu Perseverance (vytrvalosť) spolu s malou helikoptérou Ingenuity (dômyselnosť)

Pamätáte sa ešte na rover Curiosity? Jeho pristátie na Marse pomocou lán v roku 2012 sledovali milióny ľudí. Vedecké výskumné vozidlo odvtedy po Marse prešlo 23 km a prinieslo nám množstvo cenných dát o červenej planéte. NASA po ôsmich rokoch na Mars posiela ďalší rover – Perseverance, ktorý je lepší v každom smere.

Môže vás zaujímať: SpaceX astronauti letia do vesmíru! – rozhovor s Elonom Muskom a šéfom NASA

perseveranceZaujímavosti o roveri Perseverance

Perseverance dnes odštartoval na palube rakety Atlas V-541 z kozmodrómu Cape Canaveral. Štart bol úspešný a sonda je na trajektórii k Marsu, kde sa dostane o 9 mesiacov. Nasledovať bude náročný pristávací manéver, po ktorom príde testovanie všetkých systémov a nakoniec začiatok vedeckej misie.

Rover samotný váži 1025 kg a čo do veľkosti je porovnateľný s osobným autom. Nachádza sa v ňom 59 kg vedeckých prístrojov ktoré budú skúmať nie len povrch, ale aj zloženie atmosféry, rýchlosť prúdenia marsovského vzduchu a ďalšie metriky. Elektrickú energiu roveru dodá rádioizotopový generátor. Nebude teda závislý na slnečnom svetle a solárnych paneloch, ktoré majú tendenciu zanášať sa špinou.

Jednou z úloh roveru Perseverance bude nazbierať deväť zaujímavých vzoriek, po ktoré NASA v budúcnosti plánuje poslať malú raketu. Tá ich dopraví na Zem. Teda… ak ju nepredbehne Elon Musk a jeho SpaceX. Viac info. tu.

ingenuityZaujímavosti o Helikoptére Ingenuity

Táto misia má aj jedno zaujímavé prvenstvo, ktorým je malá helikoptéra Ingenuity. Tá bude roveru pomáhať s prieskumom terénu a umožní vedcom väčšiu voľnosť. Jej váha je 1,8 kg a výška takmer pol metra. Priemer dvoch rotorov je 1,2 m. Ingenuity bude získavať elektrickú energiu zo solárnych panelov a lietať vydrží 90 sekúnd.

Viac o Ingenuity: Prvý let na cudzej planéte – Tento dron bude skúmať Mars!

Perseverance a Ingenuity

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance