Yellenová tvrdí, že USA si môže dovoliť financovať 2 vojny aj napriek rekordnému dlhu

Novinky USA má peniaze na financovanie vojen
USA má peniaze na financovanie vojen. Zdroj: shutterstock.com/STILLFX/Alexandros Michailidis
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Ministerka financií USA Janet Yellenová uistila verejnosť, že krajina má dostatok financií aj napriek ekonomickej podpore dvoch vojen. Stalo sa tak bezprostredne po finančnej injekcii 75 miliárd dolárov pre Ukrajinu, uvádza News Bitcoin. USA je však v súčasnosti najzadlženejšou krajinou na svete.

Najväčšia ekonomika sveta sa zapojila finančne ako do rusko-ukrajinského konfliktu, tak aj do sporu medzi Izraelom a Hamasom. Je to len nedávno na jar tohto roku, keď Yellenová varovala pred nesplatením dlhu USA, no v súčasnosti hovorí o dostatku financií pre obe vojny. Dokonca uviedla, že získať peniaze pre Izrael a Ukrajinu je jednou z hlavných priorít.

Ministerka financií ešte pred júlovým summitom G20 zdôraznila, že posilniť postavenie Ukrajiny je nevyhnutné pre globálnu ekonomiku. Na druhej strane už v júni tohto roku hrozilo, že USA nebude schopné splatiť celý vládny dlh. Riešenie však bolo jednoduché – zvýšiť alebo zastaviť dlhový limit.

Národný dlh USA je rekordný

Národný dlh USA podľa USDebtClock dosahuje v čase písania článku hodnotu 33,5 bilióna dolárov, zatiaľ čo hrubý domáci produkt (HDP) je na úrovni 27,5 bilióna dolárov. Celkový pomer verejného dlhu k HDP je 92,75 %. Pre porovnanie, Čína je na druhom mieste s dlhom 14,5 bilióna dolárov a HDP má na úrovni 17,7 bilióna dolárov. Ak navyše do tohto porovnania pridáme počet obyvateľov zistíme, že každý Američan dlhuje až 100 000 dolárov, zatiaľ čo Číňan iba menej ako 10 000 dolárov.

Národný dlh USA zlomil rekord

Národný dlh USA zlomil rekord. Zdroj: USDebtClock

USA má problém s infláciou

USA má navyše problém s infláciou, ktorá neklesla už 3 mesiace na rozdiel od eurozóny. Americká centrálna banka (FED) môže v krajine spustiť recesiu v prípade, že bude pokračovať v zvyšovaní úrokovej sadzby. Ďalšie stretnutie Federal Open Market Committee (FOMC) zo strany FED-u sa bude konať už 31. októbra a 1. novembra. Na tomto zasadnutí sa bude rozhodovať o zvyšovaní úrokovej sadzby.

Konflikt v Izraeli spôsobil menšie šoky ako na Ukrajine

Konflikt medzi Izraelom a Hamasom v pásme Gazy spôsobuje na globálnych trhoch šoky. Pásmo Gazy sa dočasne stalo vojnovou zónou a evakuovali sa civilisti. Bezprostredný vplyv konfliktu na ekonomiku je však menší ako na začiatku minuloročnej invázie Ruska na Ukrajinu. Konflikt medzi Izraelom a Hamasom totiž nemá vplyv na vývoz ropy, obilnín a hnojív. Prenáša sa ale na finančné trhy.

Mohlo by ťa zaujímať: Štrajky v USA naberajú masívne rozmery. Aký bude ich dosah na ekonomiku?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.