blockchain chailink ontology

Ontology s potešením oznamuje novú vzrušujúcu spoluprácu s našimi ekosystémovými partnermi v USA, Chainlinkom. Naši partneri prinášajú prvotné riešenie pre tvorbu na dátach založených smart kontraktov s vysokým koncovým zabezpečením. Sme nadšení, že budeme spolupracovať na zlepšení budúcnosti Ontology siete.

Problém Oracle

Na lepšie porozumenie výhodám našej spolupráce je dôležité definovať problém, ktorý sa rieši, resp. „problém Oracle“.

Čo je to Oracle?

Blockchain je samostatný ekosystém, ktorý dokáže vykonávať len dátové výpočty, ktoré sú v ňom uložené (on-chain). Oracle je bránou do vonkajšieho sveta (off-chain) a umožňuje vstup prichádzajúcich off-chainových dát do smart kontraktov a výstupné dáta posiela do externého systému. Z tohto pohľadu, Oracle ponúka odpovede na otázky ohľadom smart kontraktov z externých udalostí, napríklad: „Doručil sa predajcovi tovar načas?“ Tento systém tiež umožňuje smart kontraktom používať informácie na spustenie zmien v reálnom svete, ako je prevedenie platby na existujúcom platobnom systéme pri doručení tovaru.

Aký je problém?

Predstavte si smart kontrakt ako osobu, ktorá surfuje na internete a Oracle ako poskytovateľa internetových služieb (Internet Service Provider – ISP). Keď používateľ prezerá online, ISP umožní bezproblémové pripojenie k rozhraniu všetkých jeho obľúbených stránok, nanešťastie však tiež umožňuje kontrolu toho, čo vidíte. Táto schopnosť dáva poskytovateľom internetových služieb veľkú moc nad používateľmi, pretože môže efektívne ovplyvňovať ich myslenie a akcie.

Podobne funguje Oracle – umožňuje konečné pripojenie medzi dvoma rôznorodými systémami, ale ovláda pripojenie. Riadi, čo smart kontrakty môžu vidieť (vstupy) a tiež ovláda, ako smart kontrakty reagujú na to, čo vidia (výstup). Preto je problém Oracle zameraný na vytvorenie rovnakej úrovne zabezpečenia proti neoprávnenej manipulácii pre off-chainové pripojenie, ktoré v súčasnej dobe existuje na základnom blockchaine. Ohrozenie Oraclu znamená, že pripojené smart kontrakty sú tiež ohrozené. Výsledkom je, že centralizovaný model Oracle popiera prínosy úplnej decentralizácie a ohrozuje bezpečnosť smart kontraktov.

Ako to Ontology rieši?

Spoluprácou s Chainlinkom bude Ontology efektívne riešiť problém Oracle. Naše partnerstvo poskytuje nové možnosti pre Ontology ekosystém, pokiaľ ide o vytvorenie externe pripojených smart kontraktov, ktoré majú obrovské prínosy pre vývojárov. Chceme pozvať viac vývojárov, aby sa k nám pripojili a využili skvelé nástroje, ktoré Chainlink ponúka.

Riešenie Chainlinku

Chainlink je decentralizovaná sieť Oracle, ktorá zabezpečuje smart kontrakty a spoľahlivý prístup k poskytovateľom dát, webových API, podnikových systémov, poskytovateľom cloudu, zariadení IoT, platobným systémom a mnohým ďalším.

Táto sieť má nasledujúce funkcie:

  1. Veľký trh nezávislých Oracle sietí poskytujúcich škálu dát a pripojení
  2. Flexibilita prispôsobenia pripojenia Oracle, vrátane ich množstva, typov a počtu zdrojov dát, agregačných stratégií, stakingu vkladov, dôveryhodných výkonných prostredí a ďalšie
  3. Reputačné hodnotenie Oracle sietí založených na on-chain metrikách

Je to sieť typu všetko v jednom – používatelia môžu nastaviť ako ich kontraktty komunikujú s čímkoľvek off-chain pomocou rôznych úrovní decentralizácie, zhromažďovanie dát a výber Oracle siete.

Väčšina funkcií sa zaoberá prekladmi, prepravou, kontrolou kvality a prémiovými možnosťami. Preklad zahŕňa použitie softvéru Chainlink Core a externých adaptérov, aby boli dva odlišné systémy kompatibilné na výmenu dát. Chainlinkové uzly sa zaoberajú prenosom nahradených dát pre smart kontrakty a posielaním dát do iných systémov. Na kontrolu kvality dát sieť využíva servisné zmluvy a zásuvné agregačné stratégie.

Vývojári, ktorí chcú zvýšiť funkčnosť a bezpečnosť Oracle majú k dispozícii voliteľné funkcie ako dôveryhodné a zároveň výkonné prostredie, ktoré zachováva súkromie, dôveryhodnosť aj integritu dát.

Čo bude ďalej

Sme nadšení množstvom využitia, ktoré bude dostupné vývojárom v Ontology systéme, vďaka zabezpečeniu off-chainových pripojení prostredníctvom Chainlinku. Ďalšie informácie o Chainlinku získate návštevou webových stránok, Twitteru alebo Telegramu. Ak ste vývojári, pozrite sa na vývojársku dokumentáciu alebo sa pripojte k technickej diskusii na Discord. Tiež sa pozrite na vývojárske centrum na našej webovej stránke, kde môžete nájsť vývojárske nástroje, dokumentáciu a veľa ďalšieho.


Tento článok bol pripravený členom oficiálnej československej Ontology telegram skupiny. Ak chcete o projekte diskutovať v natívnom jazyku a zároveň získať technickú podporu, pridajte sa do rozrastajúcej sa skupiny kliknutím na odkaz: https://t.me/OntologySlovakCzech

Web / Twitter / GitHub / Facebook / YouTube

medvedí trh, Prečo môže byť medvedí trh dobrý pre blockchain?

Zdroj: medium.com

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Samuel S.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance