On-chain analýza BTC a ETH – Čo nám dáta hovoria o jednotlivých blockchainoch

Kvakomat PC bannerBitmarkets

Jednou z hlavných výhod blockchainov (teda aspoň tých decentralizovaných) sú dôveryhodné a transparentné dáta. K tým má prístup každý, kto má o ne záujem. Vďaka tomu sa môže investor vo svete kryptomien zorientovať. Dnes sa pozrieme na to, čo základné on-chain dáta hovoria o dvoch hlavných sieťach.

Čo sú to on-chain dáta?

Ako sme už spomenuli, tak decentralizované blockchainy sú transparentné a verejne prístupné. To znamená, že každý môže získať k dátam z blockchainov prístup. V prípade decentralizovaných blockchainov sú dáta aj dôveryhodné.

Pri centralizovanejších verziách blockchainov, ako je EOS či TRON, panujú významné pochybnosti napr. o umelom pridávaní transakcií.

On-chain dáta tak v podstate vypovedajú presne o tom, čo sa na danom blockchaine deje. Používateľ teda môže zistiť, koľko transakcií prebehne, aké poplatky sa za ne platí, koľko adries existuje a podobne.

Porovnanie ETH a BTC

Najväčšie decentralizované blockchainy sú Ethereum a Bitcoin, a dnes sa pozrieme na to, ako si v porovnaní vedú a následne budeme dáta interpretovať.

V prvej metrike, ktorá vypovedá o aktivite na sieti, sa pozrieme na počet aktívnych adries.

Na tomto grafe vidieť porovnanie počtu aktívnych adries. To sú také adresy, ktoré za posledný mesiac aktívne vykonali transakciu, ktorá bola schválená sieťou.

Vidíme, že v tejto metrike Bitcoin valcuje Ethereum. Kým priemerný počet transakcií na ETH sa pohybuje v posledných mesiacoch medzi 3 a 6 miliónmi, tak Bitcoin si vedie podstatne lepšie. Pri BTC je rozmedzie aktívnych adries medzi 13 a 18 miliónmi za mesiac.
ditoin dominanciaIný obrázok vidíme pri adresách s nenulovou hodnotou, kde je vzostup počtu adries pri ETH podstatne vyšší. Na začiatku roka 2019 Ethereum predbehlo v tejto metrike Bitcoin. Momentálne má ETH 46 miliónov nenulových adries, zatiaľ čo Bitcoin ich má 31 miliónov. Ďalší graf zase ukazuje celkový počet adries, ktoré kedy boli v sieti vytvorené. Tu je jasným lídrom opäť Bitcoin, ktorý celkovo za svoju históriu videl vznik 700 miliónov adries, zatiaľ čo Ethereum sa momentálne blíži k 100 miliónom adries.

Ďalšou významnou metrikou je počet transakcií. Tu ETH úplne drvivo víťazí. Kým Ethereum malo za posledný mesiac cca 34 miliónov transakcií, tak BTC sa dostal na cca 9,5 milióna transakcií.


V poslednej porovnávanej metrike vidíme množstvo BTC a ETH na burzách. Ako je vidieť, v posledných mesiacoch sme svedkami toho, že ako BTC, tak neskôr aj ETH z centralizovaných búrz miznú. To je známka toho, že na trh prichádzajú noví hodleri.

Interpretácia dát

Z predchádzajúcich porovnaní vychádzajú jasne tri body. Hneď prvý bod zreteľne ilustruje počet aktívnych adries. Bitcoin je jednoznačne využívanejšou sieťou v zmysle počtu ľudí, ktorí ju používajú.

Väčšina investorov je naďalej v bezpečí Bitcoinu a to reflektuje vysoký počet aktívnych adries. V počte transakcií však ETH vedie. A to je tým, že ETH využíva síce podstatne menej ľudí, ale tí sú zároveň oveľa aktívnejší. To sa prejavuje na vysokom počte transakcií.

Z dát teda vyplýva, že BTC sa používa skôr na jednoduché transfery financií, zatiaľ čo ETH používatelia využívajú na podstatne širšiu plejádu operácií, čo zároveň zvyšuje celkový počet transakcií.

Tento fakt sa tiež prejavuje na nenulových adresách. Vzhľadom k tomu, že ETH je širokým ekosystémom, tak väčšina používateľov bude mať viac peňaženiek a zároveň sa do tejto metriky počítajú aj smart kontrakty, ktoré počty ešte zvyšujú.

To, že ETH aj BTC miznú z búrz zase jasne ukazuje, že investori sťahujú svoje financie do bezpečia vlastných peňaženiek, čím sa z nich prakticky stávajú noví hodleri. Ethereum je tak sieťou inovácií, komplexných operácií a hlavne inovátorov. Bitcoin je naopak, sieťou pre konzervatívnych používateľov, ktorí využívajú primárne len základné transakcie.

Čo čítať ďalej:

Analýza BTC, XRP, STR, MKR, REN – alty, ktoré vám zaručene zarobia

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Adam Kracík.

txbtxb

Najčítanejšie články

1

Oplatí sa tankovať prémiové palivá? Toto sú jeho (ne)výhody

2

Ktorý operátor je na Slovensku najlacnejší? Odpoveď vás prekvapí

3

Veľký hráč slovenského biznisu s drevom krachuje. Firma je už v konkurze

4

V Rusku sa začala predávať Škoda Octavia. Jej cena vás šokuje

5

Slovensko zaplavuje nový druh podvodu. Môže vás pripraviť o všetky peniaze

PR články

Hra o trhy: Ako voľby a globálne napätie ženú ceny Bitcoinu, Tesly a zlata nahor

Henrieta Balázsová  | 30. októbra 2024

Hoci sa môže zdať, že trhy sú v pokojnom období, opak je pravdou. Na obzore sú dôležité udalosti, ktoré môžu zásadne ovplyvniť vývoj cien akcií, kryptomien a drahých kovov.

Cena Bitcoinu významne rastie

Popredná burza označila túto kryptomenu za priekopníka na trhu

Henrieta Balázsová  | 30. októbra 2024

Sui, blockchainový token, ktorý získava na popularite a význame v oblasti decentralizovaných financií (DeFi) a technológií, bol zaradený medzi TOP 10 priekopníkov podľa BITmarkets, ako uvádza Investing.

Sui je priekopníkom na kryptomenovom trhu

Sprievodca obchodníka: Najvýznamnejšie indikátory sentimentu pre správne rozhodnutia

Henrieta Balázsová  | 22. októbra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Obchodovanie na finančných trhoch nie je len o číslach a dátach, ale aj o pochopení nálady trhu, ktorá často rozhoduje o úspechu či neúspechu.

Ako sa správne rozhodovať pri obchodovaní.