Temná strana SegWit2X [Bitcoin]

Novinky Bitcoin zažíva ťažké obdobie.
Bitcoin zažíva ťažké obdobie. Zdroj: shutterstock.com/phichak
Catslap PC banerBitmarkets

Všetko na tomto svete má svoju temnú stranu. Dokonca aj tak “dokonale bezpečný”, decentralizovaný projekt, akým je Bitcoin, čelí tlaku oportunistov, ktorí ho chcú zneužiť pre svoj vlastný krátkodobý prospech. Je naozaj SegWit2X dobrá voľba pre Bitcoin? A prečo je vlastne hard-fork nutný?


hard-fork – rozdelenie Blockchainu na viac vetví. Tieto vetvy nie sú kompatibilné a
pracujú odlišne. Najznámejší hard-fork sa udial pred rokom v Ethereonej sieti.
Pre viac informácií si prečítajte náš článok: Ethereum Classic.


SegWit2X

Najprv pár slov o pôvodnom SegWit-e (predchodca SegWit2X) .V skratke, ide o minimalistickú aktualizáciu, ktorá opraví niektoré chyby v sieti a zároveň zvýši počet transakcií, ktoré sa vojdú do jedného bloku. Tým by sa mali vyriešiť problémy so škálovaním a transakcie v sieti by boli lacnejšíe a rýchlejšie. Pôvodný patch bol navrhnutý ako soft-fork, čo znamená, že aktualizácia by nebola “povinná”. Ak teda niekto ťaží Bitcoiny, po prechode na SegWit by nemusel aktualizovať softvér svojej ťažobnej jednotky.

SegWit2X sa oproti pôvodnému SegWit-u líši v jednej veci. Zväčšuje veľkosť bloku z 1 na 2 MB. V tomto prípade teda ide o hard-fork, rozdelenie siete na dva nezávislé blockchainy. Ten, kto neprejde na SegWit2X by mohol pokračovať v ťažbe v pôvodnom Blockchaine. Vznikli by tak dve verzie Bitcoinu.

Na čo je SegWit2X dobrý? Nuž, mnohí tvrdia, že by vyriešil problémy s narastajúcim záujmom o Bitcoin. Je fakt, že v poslednej dobe boli poplatky za transakcie neúnosne vysoké, i keď nedávno sa problém zdanlivo sám vyriešil. Dočítate sa o tom v našom článku.


Za všetko môže Bitmain?

Pôvodný SegWit sa všetkým páčil. Vyriešil by totiž veľa problémov a pre samotný Bitcoin by predstavoval omnoho menšie riziko, ako hard-fork. Napriek tomu sa však našiel na trhu hráč, ktorý bol proti. Ide o firmu Bitmain. Tá predáva špeciálny hardvér na ťaženie BTC a zároveň je jednou z najväčších ťažobných spoločností na svete.

Bitmain má svoj hardvér navrhnutý tak, aby zneužíval chybu v súčasnom systéme – takzvaný ASICBoost. Ten zrýchľuje ťažbu až o 20%. Táto neférová výhoda spoločnosti priniesla veľa peňazí, patrí však medzi chyby, ktoré SegWit opravuje.

Nakoniec sa teda v máji 2017 v New Yorku zišli majitelia 80% ťažobnej sily Bitcoin Blockchainu. Cieľom bolo dohodnúť sa na ďalšom postupe. Nakoniec padlo rozhodnutie prijať SegWit a o šesť mesiacov neskôr zväčšiť veľkosť bloku na 2 MB. Táto dohoda je známa ako New York Agreement (newyorská dohoda).


Viac o blockchaine: Čo je Blockchain?


Prečo je hard-fork nutný? Ako som už spomenul, vyrieši problém so zahltenou sieťou a drahými transakciami. Ale je sieť skutočne zahltená? Mnohí súčasné problémy sa pripisujú na vrub veľkému záujmu verejnosti o Bitcoin samotný. Posledný týždeň však skôr ukazuje na spam v sieti. Ide o transakcie, ktoré niekto umelo vyrába tak, že si posiela Bitcoiny tam a späť medzi dvoma peňaženkami. Nedávno sa množstvo spamu prudko znížilo a voilá, všetko funguje oveľa lepšie. Za každú transakciu sa však platí. Prečo by to niekto robil?


Poďme trochu špekulovať

Nuž, logickým vysvetlením je napríklad vynútiť si zväčšenie bloku na 2 MB. To môže mať pre čínske ťažobné spoločnosti minimálne dve zaujímavé výhody.

Poďme sa na nich pozrieť aspoň v skratke:

  • Prázdne bloky: Kvôli tomu, ako je Bitcoin navrhnutý, je možné vyťažiť prázdny blok. Ten neobsahuje žiadne transakcie, aj keď v mempoole ich čaká veľa. Kto nájde nový blok získa odmenu bez toho, aby nejak prispel k fungovaniu siete. Pri zväčšení veľkosti bloku na dvojnásobok sa zvýši aj okno, počas ktorého je možné takýto blok vyťažiť. Prázdne bloky radi využívajú čínski mineri, ktorí vďaka nim zarábajú veľké peniaze.
  • Centralizácia moci: Bitcoin Blockchain je teoreticky decentralizovaná sieť uzlov, ktoré nezávisle na sebe verifikujú transakcie. V praxi však existuje niekoľko veľkých hráčov, ktorí ovládajú väčšinu výkonu. Títo hráči používajú špeciálny hardvér. Po zväčšení blokov na dvojnásobok sa nároky na hardvér zvýšia, čím sa zväčší priepasť medzi drobnými “baníkmi” a veľkými spoločnosťami.

Na záver

Bitmain je jedným z najväčších hráčov na trhu a zároveň predáva hardvér na ťažbu. Táto spoločnosť sa iba snaží zvýšiť svoj zisk, čo je pochopiteľné, ale podobné praktiky rozhodne neprospievajú zvyšku siete, komunite, používateľom a v konečnom dôsledku môžu po čase v negatívnom zmysle ovplyvniť aj celú platformu. Dúfajme, že SegWit2X hard-fork sa v budúcnosti ukáže ako prospešný a nebude iba ďalším nástrojom čínskych ťažobných spoločností.

Je tu ešte jeden negatívny aspekt. SegWit2X Otvára možnosť DDoS útokov na sieť pomocou špeciálnych pomalých transakcií. Tie by mohli ochromiť celý Blockchain. A čo príde potom? Ďalšie hard-forky a 4-8-16 MB bloky?

txbFreedum fighter mobil

Najčítanejšie články

1

Tisícky Slovákov dostanú každý mesiac 600-eurový príspevok. Ste medzi nimi?

2

Vodičáky sa budú v EÚ odoberať po novom. Týka sa to každého šoféra

3

Slovensko čaká drsné obdobie. Najbližších 8 rokov poriadne potrápi naše peňaženky

4

Finančná správa vydala dôležité upozornenie. Tieto preplatky Slováci nedostanú

5

Sociálna poisťovňa spúšťa prevratnú novinku. Čo sa z nej Slováci dozvedia?

PR články

Tyson Fury a XTB spájajú sily: Kráľ ringu podporí vašu cestu k finančnému úspechu

Ľuboš Kovár  | 19. decembra 2024 Horúca novinka

Globálna fintech spoločnosť XTB, popredný poskytovateľ online investičnej platformy a mobilnej aplikácie, oznámila vzrušujúce partnerstvo s boxerskou legendou Tysonom Furym pred historickým odvetným zápasom.

Tyson Fury a XTB spájajú sily
Horúca novinka

Ropa a zemný plyn: Ako Spojené štáty formujú budúcnosť energetiky

Henrieta Balázsová  | 14. decembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. Spojené štáty americké zohrávajú kľúčovú úlohu na globálnom trhu so zemným plynom a ropou.