Odhaľujeme skryté riziká tokenov s fixnou cenou

Novinky Odhaľujeme skryté riziká tokenov s fixnou cenou.
Odhaľujeme skryté riziká tokenov s fixnou cenou. Zdroj: shutterstock.com/ArtemisDiana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tento zaujímavý nápad o vytvorení virtuálnej meny, ktorá by mala hodnotu fixovanú na „naozajstnú” menu, sa ťahá už od začiatku krypto. Pod takouto virtuálnou menou si predstaví väčšina ľudí Tether (USDT). Existuje ale oveľa viac kryptomien s rôznymi mechanizmami kontroly ceny. V tomto článku vám niektoré z nich predstavíme.

Dolárové kryptomeny

BitUSD

Táto kryptomena už existuje pekných pár rokov. V poslednej dobe jej hodnota viac kolísala. Momentálne sa obchoduje za cenu približne 1,1 USD. Od uvedenia na trh sa jej cena zdvihla o 20 %. BitUSD používa mechanizmus zaisťujúci cenu 1 USD. Niekedy sa však hodnota na trhu môže zvýšiť, a tak môže dôjsť k prípadným stratám. Nevýhoda BitUSD tkvie v tom, že ho môžete nakúpiť len na centralizovaných kryptozmenárňach a nemôžete ho priamo vymeniť za fiat meny.

NuBits

Tento dolárový token sa aktuálne predáva za 0,95 USD. Funguje na rovnakom princípe ako centrálne banky. To znamená, že vytvára viac tokenov, aby sa znížila ich cena. V porovnaní s BitUSD má ale tento token problém so značným kolísaním ceny. V roku 2016 jeho cena spadla dokonca až na 0,22 USD. Od tej doby však hodnota stúpla a ustálila sa. Stále tu však existuje riziko, že ak dôjdu platforme NuBits peniaze, cenu tokenu nemusí udržať.

Tip redakcie: Tether je tikajúca bomba

Teoreticky možné aktíva

Basecoin

Táto platforma stavia svoj projekt na sľubovanej „algoritmickej centrálnej banke”. Cena tokenu by bola ovplyvňovaná jeho dostupným množstvom a celé by to bolo riadené algoritmom. Zatiaľ si tento token ale nekúpite a platforma tiež neposkytuje žiadne ďalšie informácie. Preto o hodnote tokenu alebo o mechanizme udržania hodnoty existujú iba dohady. Niečo podobné ako Basecoin predstavuje tiež Fedcoin.

DigixDAO

Tato platforma chcela zaviesť mincu krytú zlatom. Minca ešte neexistuje, ale vďaka svojmu nápadu projekt DigixDAO už nazbieral veľké množstvo finančných úspor. V nedávnom páde trhu stačilo len slovo o takejto minci a cena ich tokenu DGD vystúpila nad 500 USD. Podľa doterajších informácií by každá minca mala mať hodnotu jedného gramu zlata.

Tokeny kryté zlatom

BitGold

Podobne ako náhrada doláru BitUSD existuje tiež token BitGold. Dlhodobo je cena stabilná, avšak čo sa týka krátkodobého hľadiska, hodnota tokenu kolíše. Tato náhrada zlata však nemá široké využitie. Token sa totiž ani veľmi nehodí ku sporeniu, nakoľko z BitShares, kde sa predáva, by mohlo byť ťažké ho predať za inú menu.

GoldMint

Tento token má relatívne stálu hodnotu pohybujúcu sa v rozmedzí 2-3 USD. Projekt však za sebou má len ICO. Jeho cena bude závisieť na platformách Bancor a YoBit. Pre väčší úspech musí GoldMint potvrdiť, že jeho mechanizmus nákupu fyzického zlata bude dostatočný na ovládanie ceny svojho tokenu.

Mohlo by vás zaujímať: Austrálska rafinéria zlata chce vytvoriť kryptomenu krytú zlatom

Royal Mint Gold (RMG)

Toto aktívum by malo byť kryté národnou bankou v Anglicku – tzv. Bank of England.

Minca by však napriek ostatným podobným projektom postrádala vyššiu ochranu a rýchle transakcie. Ľudia z projektu tiež nevľúdne hovorili o Bitcoine, čo RMG teoreticky stavia proti celej kryptokomunite.

Záver

Problémy s tokenmi s pevnou cenou spočívajú v tom, že mechanizmy, ktoré používajú, môžu zlyhať. Potom môže dôjsť k obrovskému úbytku hodnoty alebo dokonca k zániku platformy, čo znamená obrovské straty. Tieto tokeny sa môžu tiež ukázať ako problémové, pokiaľ ich chcete vymeniť za iné kryptomeny. Na záver je tiež vhodné pripomenúť, že v minulosti skončilo veľa týchto ekvivalentov „fyzických” platidiel v troskách.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Zdroj:
cryptovest.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.