Odborníčka na stravovanie prezradila, čím si ničíme metabolizmus a psychickú pohodu

  • V dnešnej dobe sme radi, keď sa nám popri práci podarí zjesť aspoň niečo malé.
  • To je však chyba, ktorá nás môže stáť zdravie.
  • Výživová poradkyňa vysvetľuje, ako sa nastaviť.
Off topic Správne stravovanie je základom úspechu
Správne stravovanie je základom úspechu. Zdroj: Reprofoto: IG/Alica Michalíková/ shutterstock.com/Okrasiuk
BitmarketsBitmarkets

Existujú konkrétne potraviny, ktoré pomáhajú udržať stabilnú hladinu cukru v krvi?

Výber potravín má priamy vplyv na hladinu cukru v krvi. Ak chceme hladinu cukru účinne regulovať, do jedálnička musíme zaradiť komplexné sacharidy s nízkym glykemickým indexom, ako napríklad celozrnné obilniny, strukoviny a ovocie. Niektoré potraviny, ako sú orechy, chia semienka, čučoriedky, quinoa, listová zelenina, cesnak či kurkuma, majú pozitívny vplyv na hladinu cukru v krvi.

Ako často by mal človek jesť, aby udržal svoj metabolizmus a hladinu cukru v rovnováhe?

Kedysi sa odporúčalo jesť malé porcie 5 až 7-krát denne, aby sa naštartoval metabolizmus. Najnovšie štúdie však tento mýtus vyvrátili. Nezáleží na tom, či jeme 3 alebo 5 porcií denne, dôležitá je nutričná vyváženosť a približná pravidelnosť v príjme potravy. Vtedy metabolizmus pracuje správne a udržiava hladinu cukru v rovnováhe.

Najnovšie výskumy dokonca tvrdia, že pri diabetikoch môže mať pravidelnosť v príjme potravy väčšie benefity, ak jedia 2-3 jedlá denne.

Aj v hektickom živote sa dá nájsť pravidelnosť

Najlepšie je plánovať vopred. Aj keď je človek večer unavený, pri sledovaní Netflixu si môže pripraviť jednoduché a nutrične vyvážené jedlo na nasledujúci deň. Tým sa zaručí, že sa vyhne hladovaniu a prejedaniu sa.

Navyše to šetrí čas a peniaze, čo ocenia napríklad aj mamičky pri plánovaní rodinných jedál.

Môže správna strava znížiť úroveň stresu? Ak áno, ako?

Áno, určite. Pravidelnosť v stravovaní pomáha udržať náladu a psychickú pohodu, pretože eliminuje fázy extrémneho hladu a následného prejedania sa. Pri hlade klesá hladina cukru v krvi, čo môže viesť k úzkostiam, stresu a zlej nálade.

Niektoré jedlá, ako napríklad feferónky alebo čokoláda s vysokým obsahom kakaa, navyše obsahujú látky, ktoré podporujú produkciu endorfínov, hormónov šťastia.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 76 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ako sa vyhnúť veľkým výkyvom v energii a pocitu hladu počas dňa?

Pravidelnosťou v stravovaní. Ak jedálniček obsahuje všetky potrebné živiny a jedlá sa konzumujú pravidelne, výkyvy energie a hladu sa minimalizujú, a to dokonca bez ohľadu na to, či človek jedáva trikrát alebo päťkrát denne.

Základom je plánovanie stravy

Základom je plánovanie stravy. Zdroj: shutterstock.com/Kmpzzz

Čo by ste poradili ľuďom, ktorí majú problémy s udržaním pravidelného stravovania pre stres alebo náročné pracovné prostredie?

Dôležité je plánovanie. Mám tri deti a hektický život, ale vždy si naplánujem, čo budeme jesť na raňajky a desiatu. Vždy mám pri sebe aj malé jedlo alebo proteínový nápoj, aby som predišla hladovaniu a následnému prejedaniu sa. Takto si udržiavam kontrolu nad príjmom energie a kvalitou stravy.

Aký vplyv má načasovanie jedál na kvalitu spánku a regeneráciu organizmu?

Načasovanie jedla môže pomôcť predísť jedeniu tesne pred spaním, čo môže negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. Ideálne je jesť posledné jedlo 2 až 3 hodiny pred spaním. Pre ľudí, ktorí majú citlivejšie trávenie, môže byť veľká porcia alebo nezdravé jedlo príčinou problémov so zaspávaním alebo budením sa počas noci. Plánovaním ľahšej večere môžeme zabezpečiť nerušený spánok a tým aj regeneráciu organizmu.

SpäťStrana 2/2
Ďalej
Autor:
Vanessa Massayova
Vanessa Massayova

Pochádza z Bratislavy, kde vyštudovala ruské a východoeurópske štúdiá na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žurnalistika bola najskôr iba jej hobby, neskôr sa však stala redaktorkou v Startitup. Teraz sa v Kryptomagazíne venuje aktualitám a zaujímavým témam.

Najčítanejšie články

1

Vodičov na diaľniciach mätie zvláštna značka. Takmer nikto netuší, čo znamená

2

Pripravte si hotovosť. Veľká banka vypne bankomaty, platobné karty aj online bankovníctvo

3

Čoskoro príde krach. Využite nákup za nízke ceny, odporúča expert

4

Na diaľnici obmedzili rýchlosť len pre jednu kategóriu vozidiel. Je to forma šikany?

5

Obľúbená značka áut sťahuje z trhu zhruba 150 000 vozidiel. Hrozí riziko požiaru

PR články

Zlato poletí nahor, pretože investori opustia akciový trh

Marek Rodák  | 14. septembra 2024

Zlato chytá pozitívny kurz. Nedávna predpoveď analytika naznačuje, že cena zlata by mohla čoskoro dosiahnuť úroveň 2 950 USD za uncu.

Zlato porastie na nové maximá

Investičný pohľad na Apple: Budú nové iPhony s AI stačiť?

PR články  | 12. septembra 2024

PR článok XTB. Apple je aktuálne najväčšou spoločnosťou na svete. S trhovou kapitalizáciou cez 3,3 bilióna dolárov dlhodobo patrí k najobľúbenejším spoločnostiam nielen v rámci svojich technologických produktov, ale aj medzi akciovými investormi.

Apple predstavil vlastnú víziu AI

Margex - Revolučná kryptoburza, ktorá ťa prekvapí svojimi funkcionalitami

Marek Jendrál  | 5. septembra 2024

Margex sa považuje za jednu z najjednoduchších kryptomenových búrz, čo ocenia nielen začiatočníci, ale aj profesionálni obchodníci.

Komplexná kryptomenová burza Margex