- V dnešnej dobe sme radi, keď sa nám popri práci podarí zjesť aspoň niečo malé.
- To je však chyba, ktorá nás môže stáť zdravie.
- Výživová poradkyňa vysvetľuje, ako sa nastaviť.
V dnešnej rýchlej a hektickej dobe sa pravidelnosť v stravovaní často stáva výzvou. Odborníci však zdôrazňujú, že práve dodržiavanie určitej rutiny a pravidelnosti v príjme potravy je kľúčové pre naše zdravie a pohodu.
Prečo je to tak a aké benefity so sebou prináša pravidelný režim stravovania? O týchto témach sme sa rozprávali s výživovou poradkyňou Alicou Michalíkovou, ktorá nám vysvetlila, aký vplyv má pravidelnosť na naše trávenie, hladinu cukru v krvi a celkovú psychickú pohodu.
Prečo je pravidelnosť a rutina v stravovaní taká dôležitá pre zdravie?
V dnešnej dobe už máme výskumy, ktoré dokazujú, že pravidelnosť v stravovaní prináša množstvo benefitov. Predovšetkým stabilizuje hladinu krvného cukru, reguluje hormóny hladu (ghrelin) a sýtosti (leptín). Taktiež je potvrdené, že pravidelnosť v stravovaní má aj psychologické výhody, ako napríklad zníženie stresu pri rozhodovaní, čo jesť, a podporu rutiny, ktorá vedie k lepšej psychickej pohode.
Dôsledkom nepravidelného stravovania je najmä spomalenie metabolizmu. To znamená, že sa spomaľuje celý organizmus a ani mozog, srdce či pľúca nefungujú naplno, pretože šetria energiu. Ak sa človek stravuje nepravidelne a zároveň nie je fyzicky aktívny, dochádza k ukladaniu nadmerných tukových zásob.
Aké sú najväčšie benefity dodržiavania rutiny v stravovaní pre trávenie?
Pravidelnosť a konzumácia podobne veľkých porcií v rovnakom čase počas dňa zabezpečuje dostatok energie a zlepšuje trávenie. Pri nepravidelnom stravovaní sa často objavujú problémy so zažívaním či nepravidelnou stolicou.
Nepravidelné stravovanie vedie aj k emočnému jedeniu, keď jeme nezdravé veci, najmä sladkosti.
Pravidelnosť nám zaručuje, že každý deň dostaneme približne rovnaké množstvo živín, čo napomáha aj predvídateľnému fungovaniu tráviaceho traktu. Pravidelný prísun živín podporuje vylučovanie tráviacich štiav a enzýmov, čím sa minimalizujú vyššie uvedené problémy.
Ako môže nepravidelné stravovanie negatívne ovplyvniť trávenie a vstrebávanie živín?
Nedostatočné a nepravidelné stravovanie znižuje činnosť tráviacich žliaz, ktoré vylučujú menej štiav potrebných na trávenie, čo spôsobuje nechutenstvo a znížené využitie živín.
Ak človek denne konzumuje iba jednu či dve porcie jedla v nepravidelných intervaloch, paradoxne to môže viesť k obezite.
Organizmus reaguje na nepravidelný prísun energie stresovo a vytvára si zásoby. Dôležitá je aj kvalita a kvantita jedla, avšak nepravidelné stravovanie často vedie k tomu, že človek vynechá jedlo, čo následne spôsobí „vlčí hlad” a konzumáciu nezdravých potravín vo veľkom množstve.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.