Od januára dôchodky opäť porastú. O koľko si penzisti prilepšia?

Ekonomika Dôchodcovia si od januára znova prilepšia
Dôchodcovia si od januára znova prilepšia. Zdroj: shutterstock.com/Ruslan Huzau/isleem
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Dôchodcovia majú opäť dôvod na radosť. Po poslednom zvyšovaní dôchodkov od 1. októbra dôjde k ich navýšeniu aj od 1. januára. Nárast poteší najmä nových penzistov, informuje o tom portál oPeniazoch.

Dôchodky sa od januára automaticky zvýšia o 3,6 %, zároveň sa všetko realizuje automaticky. Zvýšená penzia sa bude vyplácať v tradičnom januárovom termíne. Navýšenie sa týka všetkých druhov vyplácaných dôchodkových dávok, teda starobných, predčasne starobných, invalidných aj pozostalostných dôchodkov.

Takýmto spôsobom si prilepší viac ako 1,4 milióna penzistov. V reči čísiel to znamená, že priemerný vyplácaný starobný dôchodok koncom septembra 2023 mal výšku 643,70 eur. Po valorizácii sa v budúcom roku táto suma zvýši konkrétne o 23,20 eur, teda výsledný navýšený dôchodok bude 666,90 eur mesačne.

Dôchodky môžu narásť až o 15 %

Dôchodky môžu narásť až o 15 %. Zdroj: shutterstock.com/NDAB Creativity

Ešte zaujímavejšie to bude pri nových dôchodcoch, pretože tam sa budú dôchodky valorizovať o 14,5 %. Valorizácia sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov pre rok 2024 aj za prvý polrok 2023.

Podľa údajov Štatistického úradu SR, percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov za prvých deväť mesiacov roka 2023 je 12,5 % a za prvý polrok roka 2023 bola na úrovni 14,5 %.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Aj napriek zvyšovaniu sa mnohí dôchodku boja

Hlavnou obavou je, že nebudú mať dostatok financií v čase odchodu do starobného dôchodku. Slovensko v tomto prieskume agentúry Ipsos European Public Affairs obsadilo v rámci Európskej únie štvrtú najhoršiu priečku po Poľsku, Maďarsku a Grécku.

Najviac ohrozené sú nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a ženy. Slovensko má totiž jeden z najväčších rodových rozdielov v platových podmienkach, preto len 3 % žien majú istotu, že budú mať zabezpečený dôchodkový vek.

Rozloženie slovenského obyvateľstva podľa vekových skupín jasne naznačuje, že v budúcnosti nebude mať kto na seniorov zarábať peniaze, pretože o 50 rokov bude počet ľudí nad 65 rokov tvoriť až 32 % populácie.

Do penzie sa aktuálne odchádza v 64 rokoch. Nová reforma však hovorí o tom, že dôchodcovský vek bude automaticky rásť podľa strednej dĺžky života. To môže znamenať predlžovanie o jeden až dva mesiace ročne.

Ak táto reforma prejde, Slováci môžu odchádzať do penzie až v 70-tke. Je to v protiklade s tvrdením, že na Slovensku žijeme zdravé životy v priemere len do 57. roku života, pričom veľká časť populácie už pred dosiahnutím dôchodkového veku nie je schopná pracovať.

Prečítajte si aj: Každý tretí Slovák sa bojí dôchodku

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.