Obchodovanie pre pokročilých – Rebríkovanie pozície – Denník 13. týždeň

0

Aj v novom týždni pokračujeme s naším denníkom, ktorý sa aktuálne zameriava na money a risk management. Ide o veľmi dôležitú časť tradingu, ktorá sa bude rozoberať ešte v jednej časti. Avšak hneď na začiatok musím upozorniť, že dnešná časť je namierená hlavne na pokročilých traderov, pretože rebríkovanie pozície je oveľa náročnejšie (a nebezpečnejšie ako pri pravdepodobnostnom tradingu pomocou RRR). O čo teda ide?

Čo je rebríkovanie pozície?

Ide o jednu z najčastejších stratégii, ako manažovať svoje peniaze. Ako som už spomenul v úvode, ide však o stratégiu, ktorú používajú najmä pokročilí obchodníci, preto sa začiatočníkom odporúča iba sa o nej učiť (nie však aplikovať).

Rebríkovanie znamená, že nemáte stop-loss, ale dokupujete, ak cena klesne (pri longu) alebo cena stúpne (pri shorte). To vám spriemeruje váš vstup spôsobom „dollar cost averaging“ (dokupovaním priemerujete cenu na nižšiu a nižšiu). Má to však niekoľko základných pravidiel, ktoré nemôžete porušiť!

Rebrík (ďalšiu nákupnú pozíciu) by ste si mali dávať tam, kde by ste v prípade RRR (pravdepodobnostného tradingu) dali stop-loss. Znamená to, že ďalší vstup do pozície by ste nemali mať ani príliš blízko, ani ďaleko od vášho prvého vstupu. Kľúčom k tomuto sú supporty a rezistencie (alebo Fibonacci levely) a cenové hranice, na ktoré daná kryptomena  najčastejšie reaguje.

Kľúč k úspešnému rebríkovaniu

Okrem toho, že musíte mať jasný target, sa rebríkovanie pozície líši takmer vo všetkom od RRR stratégie. Vstup do pozície je najprv s čo najmenšou čiastkou (minimálne to sa odporúča). Na druhej strane platí, že vstup nemusí byť ani zďaleka ideálny, keďže spriemerovanie prostredníctvom rebríkovania vám pomôže znížiť vašu nákupnú cenu.

Ďalším rozdielom je veľmi flexibilný money management. To však znamená, že zlý money management alebo zlé vstupy (do rebríka) vám môžu úplne vynulovať váš účet a pripraviť vás o všetky peniaze. Veľryby vám pri tomto vedia poriadne uškodiť strmými a rýchlymi pohybmi, ktoré sú pri kryptomenách často viditeľné.

Rôzne stratégie a flexibilita rebríkovania

Podobne ako pri takmer celom tradingu, aj stratégia pri rebríkovaní je vo väčšine na vás. Počet rebríkov (vstupov do trhu) je na vás (odporúča sa však niekde medzi 3 maximálne 5 vstupmi). Rovnako financie, ktoré použijete pri každom rebríku závisia od toho, akú máte stratégiu.

Najčastejšie sa však používajú nasledovné tri. Fixná stratégia, kedy napríklad pri vstupe 100 eur, sú všetky ďalšie rebríky hodnotené 100 eur (môže ísť o pomerne statickú stratégiu). Naopak stratégia zvaná „Martingale“ je veľmi agresívna a nebezpečná. Pri vstupe 100 eur je prvý vstup takisto 100 eur, avšak ďalšie vstupy sa zdvojnásobujú (200 eur, 400 eur atď). Posledná stratégia je „Fibonacciho rada“, keď po vstupe 100 eur sú ďalšie dva vstupy 100 eur, následne 200 eur, 300 eur, 500 eur a tak ďalej. Ak vstupujete to veľkého množstva rebríkov, tak sa táto stratégia často javí ako najlepšia.

Záver

Opäť v tomto článku ešte zdôrazňujem, že rebríkovanie bez stop-lossu je veľmi nebezpečné, a preto by sa ho nemali začiatočníci snažiť používať. Ak však už máte ako také skúsenosti a často sa vám stáva, že vás nachytá stop-loss hunt, tak možno práve rebríkovanie môže znamenať pre vás pozitívnu zmenu.

Čo čítať ďalej?

Bitcoin je príliš komplikovaný! – Skúšali ste v 90-tych rokoch posielať email?

 

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of