Obavy z recesie narastajú, blíži sa júnová správa o zamestnanosti

Titulky Obavy z recesie narastajú
Obavy z recesie narastajú. Zdroj: Shutterstock, Maria Vonotna
Okazio PCBitmarkets

Obavy z recesie sa u investorov prehlbujú. Blíži sa tretí štvrťrok, ktorý môže globálnu ekonomiku dostať do ešte väčších problémov. Očakávajú sa júnové výsledky o zamestnanosti, ktoré môže veľa naznačiť.

Obavy z recesie pribúdajú

O pár dní, konkrétne 8. júla, by mala byť zverejnená správa o júnovom stave zamestnanosti. Tento ukazovateľ má v súčasnosti veľký stupeň dôležitosti. Okrem piatkového zverejnenia správy o zamestnanosti nás v stredu 6. júla čaká aj zverejnenie zápisnice z posledného zasadnutia Fedu, ktoré ukáže ďalšie dôležité informácie o zvyšovaní úrokových sadzieb.

Očakávania ekonómov sú pozitívne, no môžu sa mýliť. Väčšina z nich očakáva, že v júni pribudlo viac ako 250 000 nových pracovných miest s mierou nezamestnanosti na úrovni 3,6 %. Neustále navyšovanie úrokových sadzieb zo strany Fedu však výrazne škodí zamestnávateľom, a preto je pravdepodobné, že sa tlak o pracovné miesta spomalí.

Prečítaj si tiež: Máme za sebou najhorší ekonomický prvý polrok za posledných 50 rokov

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

David Page, vedúci makroekonomického výskumu v spoločnosti AXA Investment Managers, povedal:

Zamestnanosť by sa mala postupne spomaliť. Či už pôjde o konsenzus 250 000 alebo viac, vždy je tu určitá volatilita. Trend bude nižší a nebránil by som sa stávke, že začiatkom tretieho štvrťroka to bude 150 000 až 200 000 a do konca roka by to mohlo byť určite nižšie.

FED vs. inflácia

Vplyv politiky Fedu na pracovný trh spočiatku neboli príliš silný. Pred piatkovým zverejnením správy o zamestnanosti sa však tento stav mení a investori spoločne so zamestnávateľmi začínajú mať veľké obavy.

Page pokračoval:

Je to súčasť trendu, ktorý sa postupne začína ukazovať. Ide o veľmi zjavné spomalenie ekonomiky. Začínajú sa objavovať varovné signály, a čím viac vidíme, že tieto varovné signály začínajú prenikať na trh práce, tým viac bude musieť Federálny rezervný systém brať ohľad, a práve to kladie takú pozornosť na správu o mzdách, ktorá bude zverejnená budúci piatok.

Existuje tu však aj možnosť, že sa budú prvotné predikcie mýliť a údaj o zamestnanosti bude silnejší. Trhy môžu v takomto prípade zareagovať negatívne. A tu by opäť prišiel na rad Fed, ktorý by po takýchto výsledkoch s veľkou pravdepodobnosťou zvýšil tlak v boji proti inflácií.

Ekonomika môže veľmi ľahko upadnúť do stavu recesie a práve tento stav sa veľmi ťažko predpovedá. Posledné vyhlásenia Jeroma Powella sú viac než jasné. Fed urobí všetko pre to, aby infláciu zastavil. Trhy sa aj z tohto dôvodu pripravujú na ďalší hospodársky pokles.

Čítaj ďalej: Budúci rok sa môžeme dočkať zníženia úrokových sadzieb, naznačujú špičkoví analytici

txbKvakomat mobil