O spotové ETF pre Bitcoin je enormný záujem. Dosahujú už túto vysokú hodnotu

  • Správcovia spotových ETF fondov pre Bitcoin nahromadili vyše 202 000 BTC.
  • Dominuje Grayscale, Blackrock a Fidelity.
  • Spotové ETF bude mať predovšetkým dlhodobý pozitívny efekt.
Novinky O spotové ETF pre Bitcoin je veľký záujem
O spotové ETF pre Bitcoin je veľký záujem. Zdroj: shutterstock.com/Jester-Flim/24K-Production
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Prešiel už mesiac od schválenia spotových ETF pre Bitcoin. Tento finančný produkt prilákal množstvo nových investorov a prevažne záujem prejavil retail. Len 9 spustených ETF v súčasnosti vlastní už vyše 202 000 BTC v hodnote 9,56 miliardy dolárov, uvádza správa News Bitcoin. Navyše tento trend sa zrejme bude stupňovať.

Najväčší správcovia nahromadili vyše 202 000 BTC

ETF spustené spoločnosťami Blackrock, Fidelity, Ark Invest, Bitwise, Invesco, Vaneck, Valkyrie, Franklin Templeton a Wisdomtree nazbierali významné rezervy BTC. Najväčším hráčom je ale Grayscale, ktorý uskutočnil konverziu bitcoinového trustu na ETF. V čase písania má Grayscale už 20,27 miliardy dolárov pod správou ETF.

Podľa údajov spoločnosti Blockworks po Grayscale nasleduje Blackrock so správou 3,31 miliardy a Fidelity s 2,75 miliardami, pričom všetci ostatní správcovia nahromadili v bitcoinovom ETF menej ako 1 miliardu dolárov. V dennom objeme obchodov taktiež dominuje Grayscale, Blackrock a Fidelity s celkovou hodnotou približne 1,5 miliardy dolárov.

Bitcoinové ETF podľa veľkosti

Bitcoinové ETF podľa veľkosti. Zdroj: Blockworks

Tesne pred schválením ETF sme informovali, že po prijatí ETF pre Bitcoin sa otvorí trh s gigantickou hodnotou. Najnovšie čísla mesiac po spustení ukazujú, že skutočne je o ETF veľký záujem. Je ale potrebné pripomenúť, že efekt bude skôr dlhodobý. Zatiaľ je tento finančný nástroj príliš mladý a má veľký potenciál do budúcnosti.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

ETF pre Bitcoin prináša aj kritiku

Samozrejme takáto významná udalosť priniesla so sebou aj množstvo kritiky. Známy analytik Kevin O’Leary, alias pán Wonderful, nedávno verejne varoval pred kúpou spotového ETF pre Bitcoin. Objasnil, že jednou z hlavných nevýhod ETF sú poplatky, ktoré musia investori platiť správcom aktív, a sú v rozmedzí od 0,19 do 1,50 %.

Ďalšou nevýhodou je, že pri kúpe ETF v skutočnosti nekupujete Bitcoin, pretože k nemu nemáte privátne kľúče. Nakupujete iba akcie fondu, ktorý tieto Bitcoiny vlastní. Ľudia, ktorých táto otázka netrápi, nemusia mať s ETF žiadny problém, pretože tento nástroj umožňuje zviesť sa na cenovej volatilite Bitcoinu bez potreby zakladania kryptomenovej peňaženky.

Mohlo by ťa zaujímať: Cena Bitcoinu od spustenia obchodovania s ETF fondmi klesá. Kam sa oplatí investovať?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.