Nový balík záchrany v USA – Vytlačia ešte viac peňazí!

0

Republikáni navrhli nový balík opatrení na zmiernenie korona kríza. Počíta sa s druhým kolom platieb, ktoré bude v rovnakom objeme ako prvé. Podľa ministra financií Stevena Mnuchina bude nový balík „presne rovnakým návrhom, aký bol schválený ešte na začiatku krízy“.

Nový návrh na úľavu od krízy

Občania USA pravdepodobne dostanú druhý záchranný balík. Pôjde o jednorazovú platbu pre každú domácnosť postihnutú krízou. Aby boli pokryté výdavky všetkých záchranných balíkov, USA budú musieť zohnať ďalšie 3 miliardy dolárov. Pravdepodobne formou pôžičky.

Pokiaľ ide o to, koľko dostane každá osoba, vo štvrtok bolo vo viacerých spravodajských oznámeniach zverejnené, že nový návrh bude zahŕňať kontrolu stimulov vo výške 1 200 USD. Na pokrytie týchto výdavkov bude musieť Donald Trump zohnať viac ako 2,2 miliardy dolárov.

„Rokujeme o rovnakom ustanovení ako počas mája, takže náš návrh je presne ten istý ako minulý.“

So zvýšenými výdavkami do rozpočtu pravdepodobne príde aj zvýšenie daní pre občanov. Inak by nemuseli byť pokryté všetky náklady na záchranu. Avšak balík záchrany aj napriek diere v rozpočte bude potrebné schváliť.

Prečítaj si aj: Slovensko dostane viac ako 40 miliárd eur z eurofondov – kam poputujú?

Nejde len o príspevok, ale aj odloženie pôžičiek

Existuje niekoľko výhod pre zachovanie veľkosti a oprávnenosti nových stimulačných platieb na rovnakej úrovni ako v minulosti. Nielenže by bolo ľahšie vyjednávanie kompromitovanej verzie návrhu s demokratmi, ale aj jednoduchšie a rýchlejšie rozdelenie platieb. „Ak by parametre zostali rovnaké, občania by sa moli dostať k peniazom prakticky ihneď“ komentoval senátor John Thune.

Návrh dokumentu tiež ukazuje, že „dôjde k určitému typu rozšírenia zvýšených dávok“ pre nezamestnanosť. Pokiaľ ide o Program ochrany výplaty (PPP), „Zjednoduší sa odpustenie úveru pre malé pôžičky do 150 000 dolárov“ a „Proces sprostredkovaného odpustenia pre pôžičky do 1 milióna dolárov“. Úplný dokument o návrhu nájdete tu.

Možno ťa bude zaujímať: Analýza indexov Nasdaq a S&P 500 – Akciový trh zase váha, je to vážne?

Nie každému sa pozdáva nový balík záchrany

Občania USA a významné osobnosti diskutovali na sociálnych sieťach o vládnom balíku záchrany. Generálny riaditeľ spoločnosti Spacex a Tesla Elon Musk tweetoval:

„Ďalší vládny stimulačný balík nie je v najlepšom záujme ľudí. Pripomínam, že som za všeobecný základný príjem.“

Mnoho ľudí s ním nesúhlasilo a zdôraznilo, že jeho spoločnosť Tesla Inc. bola hlavným príjemcom prvého stimulačného balíka od vlády. Zatiaľ čo administratíva D. Trumpa požiadala o viac času na preskúmanie podrobností návrhu, vedúci senátnej väčšiny Mitch McConnell chce, aby návrh prešiel už zajtra.