Nová vláda už začala s prvými sľubmi. Sú však reálne?

Novinky Vláda prišla s prvými sľubmi
Vláda prišla s prvými sľubmi. Zdroj: shutterstock.com/Millionstock/Alexandros Michailidis/Gints Ivuskans
BitmarketsKvakomat mobil

Nová vláda plánuje konsolidovať verejné financie miernym tempom tak, aby nedošlo k výraznému poklesu hospodárskeho rastu. Prvý sľub, s ktorým prišla nová koalícia je, že ozdravenie štátneho rozpočtu nepôjde na úkor sociálneho štandardu obyvateľstva, uvádza denník Pravda. Dá sa to však aj zrealizovať?

Vláda chce konsolidovať verejné financie príliš pomaly

Napriek sľubom novej koalície sa ekonómovia zhodujú v tom, že konsolidácia sa bez negatívneho dopadu na niektoré skupiny obyvateľstva nedá uskutočniť. Robert Fico objasnil, že ročne chce konsolidovať tempom 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje 600 miliónov eur. Národná banka Slovenska (NBS) však odporúča 1 až 2 %.

Analytici sa zároveň zhodujú v tom, že bez nových daní nebude ozdravenie štátneho rozpočtu možné. Tie by mali slúžiť ako jeden z primárnych zdrojov príjmov. Politici ale neradi hovoria o nových daniach a zatiaľ tento fakt nevyvrátili ani strany Smer, Hlas či SNS. Dosluhujúca vláda ešte tesne pred voľbami predstavila až 100 opatrení, no Robert Fico ich odmietol s vyjadrením, že zo Slovenska by urobili najchudobnejšiu krajinu v Európskej únii.

Vláda predstavila 100 opatrení

Vláda predstavila 100 opatrení. Zdroj: MFSR

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Čo odporúčajú ekonómovia NBS?

Celkovo by sa Slovensko malo vydať cestou mixu opatrení či už na strane nových daní, ale aj šetrenia vo výdavkoch. Najmenší dosah by mali pocítiť najviac ohrozené skupiny obyvateľstva. Ekonómovia NBS odporúčajú zvyšovať dane z alkoholu, tabaku, hazardu, nezdravých potravín a dane z majetku. Zrušili by aj výnimky na sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH).

Ekonóm Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Martin Šuster uviedol, že Slováci už v minulosti zažili väčšie šetrenie. Po skončení finančnej krízy medzi rokmi 2010 a 2014 vláda konsolidovala ešte viac než sa plánuje teraz. Preto by údajne mohlo dôjsť k prísnejšej konsolidácii ako len ku 0,5 % HDP ročne.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Nie je na čo čakať

Vláda by mala s opatreniami začať okamžite, pretože už v súčasnosti máme schodok vo výške 3,916 miliardy eur.  Zatiaľ čo medziročne stúpli príjmy iba o 2 261,3 mil. eur (+16,7 %), výdavky narástli až o 4 857,9 mil. eur (+32,7 %). Medzimesačne sa schodok dokonca prehĺbil o ďalších 187 miliónov eur. Celú bilanciu môžete vidieť na stránke Ministerstva financií SR.

Zatiaľ nie sme svedkami konkrétnych opatrení zo strany novej vlády, no konať je potrebné čo najskôr. Rovnako bude zaujímavé sledovať ako sa novej koalícii bude dariť dodržať sľub o tom, že sa konsolidácia nedotkne sociálneho štandardu obyvateľstva.

Mohlo by ťa zaujímať: Národná banka Slovenska zhoršuje predpoveď na ďalší rok

Okazio PCOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.