Poprední ekonómovia a miliardári varujú, že príde krach ekonomiky. Ako najhlavnejší problém vidia práve politiku centrálnych bánk, ktoré, nie len v USA, držia úrokové sadzby na nadpriemerne vysokej hodnote. Na páde akcií a bánk sa chcú zamerať na znižovanie inflácie. Ako sa k tomuto kroku vyjadrili známi ekonómovia a čo nás čaká? Na vyjadrenia ekonómov upozornil portál news.bitcoin.com.
Miliardár Barry Sternlicht varuje pred zlou menovou politikou
Barry Sternlicht je americký miliardár a podnikateľ, známy najmä ako zakladateľ spoločnosti Starwood Hotels & Resorts Worldwide, Inc. Narodil sa 27. marca 1960 v New Yorku.
Po ukončení štúdia na Brown University a Harvard Business School začal pracovať ako finančný analytik v spoločnosti JMB Realty Corporation. Potom založil vlastnú investičnú firmu Starwood Capital Group, ktorá sa špecializuje na realitné investície a správu nehnuteľností.
Miliardár Barry Sternlicht varuje pred kolapsom a tvrdí, že globálna ekonomika sa zrúti. Jeho obavy ohľadne súčasného stavu svetovej ekonomiky sa týkajú centrálnych bánk, ktoré sa snažia udržať ekonomiku nad hladinou pomocou lacného a jednoducho dostupného kapitálu. Podľa neho na záchranu bankového systému v USA potrebuje centrálna banka prestať zvyšovať úrokové sadzby. Očakáva, že súčasná situácia nakoniec aj tak naruší pripravený scenár FED-u a podobne ako v roku 2008 nárazovo znížia hodnotu úrokových sadzieb.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Peter Schiff vidí jedinú možnosť v tvorbe hodnoty v hospodárstve
Peter Schiff sa narodil v roku 1963 v New Havene v americkom štáte Connecticut. Začal svoju kariéru v oblasti financií v roku 1987 v spoločnosti Shearson Lehman Brothers, kde pracoval ako finančný poradca. V roku 1996 založil svoju vlastnú investičnú spoločnosť Euro Pacific Capital Inc., ktorá sa zameriava na zahraničné akcie a pomáha investovať klientom do medzinárodných trhov. V roku 2010 založil aj spoločnosť SchiffGold, ktorá sa špecializuje na obchodovanie s drahými kovmi.
Peter Schiff je známy svojimi názormi na ekonomiku, ktoré sa často líšia od názorov ostatných ekonómov a finančných analytikov. Má kritický postoj voči americkému doláru a vo svojich knihách, ako napríklad “Crash Proof: How to Profit from the Coming Economic Collapse” alebo “The Real Crash: America’s Coming Bankruptcy”, varuje pred nadmernou zadĺženosťou a možným kolapsom ekonomiky Spojených štátov.
Ekonóm varuje pred rastúcou infláciou a nákladmi na život v Spojených štátoch. V rozhovore pre CNBC uviedol, že americká vláda utratila príliš veľa peňazí, čo by mohlo viesť k inflácii a k rastu nákladov na život. Podľa Schiffových slov by tento rast mohol byť ešte dramatickejší, než očakávajú mnohí ľudia. Ďalej tvrdí, že vláda Spojených štátov zadĺžila krajinu príliš hlboko a utratila obrovské množstvo peňazí, čo môže mať negatívny vplyv na celkovú ekonomiku. Podľa neho to môže viesť k rastúcej inflácii a k nárastu cien, ktorý by mohol mať vplyv na náklady na život pre obyvateľov Spojených štátov.
Schiff tvrdí, že riešením by bolo prestať utrácať toľko peňazí a zameriavať sa na tvorbu hodnoty v hospodárstve. Hovorí tiež o potrebe ochrany pred infláciou pomocou investovania do komodít a drahých kovov.
Môže ťa zaujímať: Čaká nás podobná kríza ako počas krachu v roku 1929?
Bill Ackman: ekonomika sa nachádza na kritickom bode
Bill Ackman je americký investor, manažér hedgeového fondu a filantrop. Narodil sa v roku 1966 v New Yorku a je najviac známy ako zakladateľ a manažér hedgeového fondu Pershing Square Capital Management.
Ackman sa začal zaujímať o finančné trhy už v mladom veku a v roku 1992 absolvoval Harvardovu univerzitu s titulom v oblasti podnikových financií. V roku 2004 založil Pershing Square Capital Management, ktorý sa stal jedným z najväčších hedgeových fondov na svete. Ackman investuje predovšetkým do veľkých spoločností s cieľom dosiahnuť zisk z ich zlepšenia a rastu. Jeho investičné rozhodnutia sa často dostávajú do centra pozornosti médií a investorov, a to nielen kvôli ich výške, ale aj kvôli ich nekonvenčnému charakteru.
Americký investor, manažér hedgeového fondu a filantrop, vyjadril obavy ohľadom amerického bankového sektoru a varoval, že sa môžeme blížiť k “kolískovej katastrofe”. Vo svojom nedávnom rozhovore s CNBC uviedol, že vidí množstvo nezdravých znamení v bankovom sektore, ktoré ho vedú k presvedčeniu, že ekonomika sa môže nachádzať na kritickom bode.
Ackman uviedol, že americkej ekonomike môže hroziť “kolaps”, ak sa nevyriešia niektoré základné problémy v bankovom sektore. Medzi tieto problémy patrí zvýšená expanzia úverov, vysoké úrovne dlhu a rizikové deriváty, ktoré môžu mať potenciál spôsobiť kolaps ekonomiky. S ohľadom na túto situáciu Ackman naznačil, že by bolo múdrejšie, keby americká centrálna banka v budúcnosti obmedzila svoju podporu pre banky a zabezpečila tak, aby sa banky riadne správali a udržali sa v zdravom stave.
Robert Kiyosaki varuje pred navyšovaním úrokových sadzieb
Robert Kiyosaki je americký podnikateľ, investor, autor a motivačný rečník. Narodil sa v roku 1947 v Hilo na Havaji a vyrastal v rodine s japonskými koreňmi. Kiyosaki sa preslávil ako autor knihy “Bohatý otec, chudobný otec” (Rich Dad Poor Dad), ktorá sa stala bestsellerom a predala sa vo viac ako 40 miliónoch kópií po celom svete.
Kiyosaki je známy svojimi názormi na podnikanie, investovanie a finančné vzdelávanie. Jeho filozofiou je, že tradičné školské vzdelanie nás nenaučí, ako spravovať peniaze a dosiahnuť finančnú nezávislosť. V knihe “Bohatý otec, chudobný otec” sa Kiyosaki sústredí na finančnú gramotnosť a zdieľa užitočné rady, ako zabezpečiť svoju finančnú budúcnosť.
Americký podnikateľ, investor a autor Robert Kiyosaki nedávno vyjadril svoje obavy v súvislosti s plánovanými zvýšeniami úrokových sadzieb Federálnou rezervou USA. Podľa Kiyosakiho by takéto kroky mohli spôsobiť kolaps akcií, dlhopisov, nehnuteľností a amerického dolára.
Kiyosaki varuje, že úrokové sadzby na dlhopisoch už rastú a tento trend by mal pokračovať aj naďalej, čo by mohlo viesť k zníženiu hodnoty dlhopisov a zhoršeniu situácie pre investorov, ktorí držia veľké množstvá týchto cenných papierov. Kiyosaki takisto vidí riziko poklesu hodnoty akcií a nehnuteľností.
Prečítaj si aj: Banková kríza zasiahla ďalšiu významnú európsku banku