Nemecko zažilo najhorší rast ekonomiky za posledných 6 rokov!

Ekonomika Nemeckej ekonomike sa nedarí
Nemeckej ekonomike sa nedarí. Zdroj: shutterstock.com/Respiro
BITmarkets BITmarkets

Nemecko má najsilnejšiu ekonomiku v Európskej únii, no v minulom roku sa začali objavovať hlasy, že európskej priemyselnej veľmoci hrozí kríza. Podľa najnovších štatistík si Nemecko napriek obavám v roku 2019 udržalo ekonomický rast, no jeho miera bola najnižšia od roku 2013. Aký bude rok 2020?

Nemecko: HDP v roku 2019 rástlo, ale…

V minulom roku sme vám priniesli článok o možnej kríze, ktorá strašila Nemeckom. Včera vydal nemecký štatistický úrad Destatis správu o nemeckej ekonomike so spracovanými štatistickými údajmi z minulého roku. Výsledky nie sú tragické, no ani fantastické. Podľa Destatisu Nemecko zažilo minulý rok najpomalší rast ekonomiky za posledných 6 rokov. Kým v roku 2017 bol rast HDP 2,5% a v roku 2018 to bolo 1,5%, minulý rok bol zaznamenaný rast len 0,6%. Horšie na tom bola krajina naposledy v roku 2013.

“Nemecká ekonomika zažila rast už desiaty rok v rade. To je najdlhšie obdobie rastu v zjednotenom Nemecku. V roku 2019 ale rast stratil na sile.”

Uvádza sa v správe Destatis.

Služby rastú, priemysel klesá

Podľa Destatisu ekonomická výkonnosť vzrástla v oblasti služieb, ale v priemysle v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne poklesla. Ekonomická sila Nemecka je založená najmä na priemyselnej výrobe a exporte. V minulom roku výroba i export poklesli pre napätie vo svetovom obchode. Napätie a nestabilita v globálnej ekonomike sa prejavili i v domácom automobilovom priemysle, ktorý je základným kameňom nemeckého hospodárstva. Okrem toho automobilový trh zasiahol aj prechod na výrobu ekologickejších vozidiel.

“Búrlivý rok nemeckej ekonomiky sa chýli ku koncu. Rok, v ktorom hospodárstvo flirtovalo so stagnáciou a technickou recesiou. Rok, v ktorom silná súkromná aj verejná spotreba kompenzovala vplyv výrobného prepadu. Hľadiac do budúcnosti, zväčšujúci sa rozdiel medzi slabým výrobným sektorom a solídnou spotrebou rovnako ako silný trh práce sa len ťažko udržia. Niečo z toho sa bude musieť zmeniť.”

Uviedol koncom minulého roka Carsten Brzeski, ekonóm ING Germany.

Nemecko v roku 2020: Kríza alebo úľava?

Otázne je, ako sa bude nemecká ekonomika vyvíjať ďalej. Bundesbank v polovici decembra uviedla, že očakáva prebudenie ekonomiky v roku 2020, hoci očakáva rast opäť len na úrovni 0,5%. Silnejší odraz očakáva v nasledujúcich dvoch rokoch, kedy predpovedá rast 1,5%.

Nie všetky odhady sú ale také pozitívne. Tento rok totiž Nemecko čaká okrem ekonomickej nestability aj politická neistota. Nemecká spoločnosť sa polarizuje a vzrastá aj podpora pre krajnú pravicu. Najbližšie voľby sú plánované na rok 2021 a Angela Merkelová, synonymum nemeckej stability v poslednej dvojdekáde, už ohlásila, že nebude kandidovať. Celková ekonomická situácia bude preto do veľkej miery závisieť aj na schopnosti nemeckej spoločnosti vyjasniť si ďalšie smerovanie krajiny.

Čo čítať ďalej?

Recesia v Nemecku straší Európu – Čo to pre nás znamená?

Zdroje:
destatis.de
cnbc.com
cnbc.com

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.