NEM (XEM)

Spracované kryptomeny XEM tokeny.
XEM tokeny. Zdroj: shutterstock.com/FellowNeko
Flockers PCBitmarkets

NEM je peer-to-peer kryptomena a blockchain platforma, ktorá bola spustená 31. marca 2015. Táto mena si za svoj cieľ stanovila široký model distribúcie a zároveň zaviedla nové funkcie na technológii blockchain, ako je napríklad algoritmus „dôkazu dôležitosti” – PoI (Proof-of-Importance). Blockchain na báze ktorého NEM funguje je nazvaný Mijin a je testovaný finančnými inštitúciami a súkromnými spoločnosťami predovšetkým v Japonsku.

História

NEM, ktorého plný názov znie New Economy Movement, bol inšpirovaný inou kryptomenou a síce Nxt. Pôvodný plán bol vytvoriť fork NXT, nakoniec ho však nahradil samostatný zdrojový kód pre NEM, ktorý sa oficiálne publikoval v marci 2015. Podporným tímom pre túto kryptomenu je NEM.io Foundation, nezisková organizácia sídliaca v Singapure.

Mijin

Mijin je súkromný blockchain, ktorý využíva NEM. Vývojári tvrdia, že vďaka NEM-u dokážu znížiť bankové inštitucionálne náklady až o 90% a zároveň zvýšiť celkovú bezpečnosť bankovníctva. Spoločnosť Sakura Internet v spolupráci so spoločnosťou Tech Bureau v rámci spopularizovania blockchainu Mijin, ponúkala ľuďom 6 mesačnú skúšobnú verziu zadarmo. Ten bol v roku 2016 testovaný najväčšou japonskou veriteľskou bankou SBI – Sumishin Net Bank, ktorá je vo vlastníctve spoločnosti Sumitomo Mitsui Trust Holdings.

Proof-of-Importance

PoI je algoritmus používaný v transakciách NEM. Dôležitosť jednotlivých užívateľov v reťazci závisí okrem množstva mincí v peňaženke aj na tom, koľko transakcií uskutočnia. Na rozdiel od systému PoS (Proof-of-Stake), kde musí užívateľ držať veľké množstvo mincí, aby mohol vyťažiť blok, pri PoI vstupuje do popredia aj spomínaný počet transakcií. Týmto krokom chcú tvorcovia naplniť cieľ – povzbudiť používateľov tejto kryptomeny, aby ju nedržali iba ako dlhodobú investíciu, ale aby ju aktívne využívali a vykonávali prevody.

Ak chce mať užívateľ nárok na ťaženie blokov, musí mať na účte minimálne 10 000 XEM. Pri celkovom množstve 8,999,999,999 XEM je teoreticky maximálny počet účtov s možnosťou ťažby blokov 899,999. V praxi však k takémuto stavu pravdepodobne nikdy nepríde. Je to dané predovšetkým tým, že mena je rozdelená medzi veľké množstvo užívateľov. Každopádne, tvorcovia upozorňujú, že ak by sa počet účtov oprávnených ťažiť znížil na menej ako 10 000, mohlo by potvrdzovanie transakcií viaznuť. Ak by aj takáto situácia nastala, tvorcovia majú stále možnosť spraviť update pomocou hard forku.

Ako to funguje

Dôležité je dodať, že vložením spomínaného počtu mincí nemáte automaticky nárok na ťažbu blokov. Tú získate až po uplynutí určitého času, kedy sa daný počet mincí “zhmotní” do stavu, ktorý tvorcovia vyžadujú pre začatie ťažby. Systém je nastavený tak, že denne sa to udeje pre 10 percent vášho obnosu v peňaženke. Pri množstve 20 tisíc XEM teda bude trvať jeden týždeň, kým dosiahnete požadovanú hodnotu 10 tisíc XEM oprávňujúcich ťažiť a profitovať z poplatkov za transakcie v rámci bloku.

Neposlednou výhodou algoritmu PoI je aj fakt, že spotrebovaná elektrická energia pre potvrdzovanie transakcii v bloku je zanedbateľná. Je to dané tým, že váš počítač môže byť pokojne vypnutý, nakoľko proces ťažby prebieha na základe množstva držaných mincí vo vašej peňaženke. Je dôležité mať na pamäti, že čím vyšší status v rámci PoI máte, tým väčšie množstvo blokov dokážete spracovať. To samozrejme vedie aj k vyšším odmenám.

NEM ponúka skutočne zaujímavý systém, ktorého vývoj smeruje k štatútu dôležitého hráča na poli kryptomien. Jednoduchosť, flexibilita a jedinečný systém PoI robia z tejto meny veľmi atraktívnu platformu pre každého vývojára alebo spoločnosť, ktorá sa chystá implementovať do svojich štruktúr technológiu blockchain.

Sumár :
Názov: NEM
Kód meny: XEM
Vznik: 2015
Suplly: fixná, 9 miliárd XEM
Programovací jazyk:  Java s verziou C ++
Rýchlosť spracovania transakcií: 10 až 30 sekúnd
Oficiálna peňaženka: Nano wallet, kompatibilná s OS X, Windows, Linux
Možnosť uloženia v hardware peňaženke:  áno, napríklad Trezor (od decembra 2017)

Kde nakúpiť NEM (XEM):

  • Zaif
  • Upbit
  • Bittrex
  • Poloniex
  • HitBTC
  • Huobi
  • Livecoin
  • Upbit
  • Cryptopia
  • Exrates
  • AEX
  • OKEx
  • Bitcoin Indonesia
  • YoBit
  • LiteBit.eu
  • Abucoins
  • Qryptos
  • COSS
  • Cryptomate

Kontakty:
Oficiálny web: https://nem.io/
Facebook: https://www.facebook.com/ourNEM/
Twitter: https://twitter.com/nemofficial
Reddit: https://www.reddit.com/r/nem/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCkcbZePkFpr9UFQzhYX9Tfg
Forum: https://forum.nem.io/

Podeľte sa o svoj názor a skúsenosti na našom fóre.

Zdroj:
nem.io
steemit.com
coincentral.com
finder.com

Pepe Unchained PCtxb
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Kórejci na Slovensku skončili. Veľká fabrika putuje do dražby

2

Veľký slovenský zamestnávateľ spustil nábor. Láka na vysoké platy a benefity

3

Dôchodky v roku 2025: Prichádzajú zásadné zmeny

4

Obyvatelia v tomto meste budú zúriť. Poslanci zvýšili dane aj o 200 %, sebe odklepli štedrý bonus

5

Slovensko sa ocitlo na čele nelichotivého rebríčka: Desivá realita slovenských pracujúcich

PR články

Warren Buffett vs. trhy: Prečo investičná legenda hromadí hotovosť?

Henrieta Balázsová  | 19. novembra 2024

Zatiaľ čo akciové trhy šplhajú na rekordné hodnoty, investori dychtivo sledujú, kam zamieria ich peniaze. Väčšina z nich verí v nekonečný rast, ale Warren Buffett, ikona investičného sveta, vsádza na opatrnosť.

Spoločnosť Warrena Buffetta mení stratégiu

Dosiahne Bitcoin hranicu 100-tisíc dolárov ešte do konca roka? Tu je odpoveď

Henrieta Balázsová  | 14. novembra 2024

Článok vznikol v spolupráci s XTB. V posledných týždňoch sa na kryptomenovom trhu zvyšuje optimizmus a investori sledujú, či Bitcoin a ďalšie digitálne meny môžu dosiahnuť nové cenové rekordy.