Nečakajte vládnu podporu v časoch krízy, ľudia sa musia o seba postarať sami (Komentár)

Ekonomika Zastropovanie cien zhoršuje situáciu
Zastropovanie cien zhoršuje situáciu. Zdroj: shutterstock.com/Evgenii_Emelianov
Okazio PCBitmarkets

Posledné týždne je témou číslo 1. diskusia o tom, ako pomôcť ľuďom zvládnuť parabolický rast cien energií na burzách. Už dnes sme svedkami zdražovania, ktoré začína doliehať predovšetkým na podnikateľský sektor. Veľká Británia dnes zaviedla dočasný cenový strop na energie práve pre firmy. Nebezpečne zasiahnuté je aj školstvo. Podľa slov rektora najväčšej slovenskej univerzity Univerzity Komenského Mareka Števčeka hrozí univerzitám zatvorenie pre platobnú neschopnosť. Pokiaľ štát nezasiahne, univerzity nebudú mať z čoho platiť výdavky za réžiu.

V prípade podobných situácií v minulosti platilo, že pokiaľ skutočne nejde do najhoršieho, verejnosť nie je o skutočnej situácii objektívne a úprimne informovaná. Je to tak na štátnej úrovni a rovnako aj na celoeurópskej. Zatiaľ čo bola rôznymi nezávislými analytikmi prezidentka Európskej centrálne banky (ďalej ECB) Christine Lagardová kritizovaná pre pasivitu a zavádzanie pri téme inflácie, dnes už aj oficiálny mainstreamový diskurz s istou dávkou kritiky hodnotí správanie Európskej centrálnej banky.

Sme svedkami nekompetencie, absurdných tvrdení, populistických fráz a v istých prípadoch doslova lží o tom, čo sa vlastne na úrovni európskej a globálnej ekonomiky deje. Zatiaľ čo ruská agresia predstavuje parciálnu, no dôležitú príčinu negatívneho vývoja, hlavné príčiny sú oveľa hlbšie a dávno sa o nich vie. Od začiatku kvantitatívne uvoľňovanie, ktoré naplno spustili centrálne banky počas covidu, bolo hlavnou príčinou toho, prečo vyletela inflácia tak vysoko. Zatiaľ čo Jerome Powell z FED-u s pokorou priznal, že zamorili systém peniazmi, Lagardová vytvára falošné naratívy o príčinách zlého ekonomického stavu v Európe a v eurozóne.

ECB na čele s Ch. Lagardovou vytvára ilúziu, že je všetko pod kontrolou

ECB na čele s Ch. Lagardovou vytvára ilúziu, že je všetko pod kontrolou. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Pomoc nepríde

Ak niekto verí, že vlády majú riešenia, fatálne sa mýli. A hoci to znie melodramaticky až apokalypticky, vidieť to môžeme už na spôsobe, ako vlády riešili covid. Považovať zahltenie systému prázdnymi peniazmi, ktoré zvýšia nakoniec ceny a spustia inflačnú lavínu, za riešenie, je ako hasiť požiar olejom. Olej síce vyzerá ako voda, no požiar neuhasí, ale rozšíri. Spojené štáty americké trpia krízou do menšej miery, keďže FED zareagoval viac flexibilne a začal aj so sťahovaním peňazí z obehu. Vytvára teda deflačné podmienky. Rovnako zvýšil už niekoľko mesiacov po sebe úrokové sadzby.

ECB nielen že doteraz poriadne nezvýšila sadzby, ale ani nezačala s odčerpávaním peňazí z obehu, čo znamená, že k dnešnému dňu je systém stále zahlcovaný peniazmi a zvyšuje infláciu. Brusel schválil voči Rusku energetické opatrenia, ktoré ruka v ruke s infláciou a stratou kontroly nad ekonomikou vytvára výbušné podmienky.

Zastropovanie cien

Návrh o zastropovaní cien vládami je absurdný a doslova ekonomický škodlivý, ako upozornilo už xy analytikov. Keď s tým začal maďarský premiér Viktor Orbán, stal sa predmetom širšej kritiky ako analytikov, tak aj vedúcich predstaviteľov EÚ. No ten istý scenár v prípade zastropovania cien energií odrazu podporujú európske elity, akoby sa zabudlo na to, že je to rovnako škodlivé pre ekonomiku, ako to bolo škodlivé v prípade Orbánovho rozhodnutia.

Elektrina na burzách začala po oznámení zastropovania klesať

Elektrina na burzách začala po oznámení zastropovania klesať. Zdroj: Kurzy.cz

Zastropovanie cien energií je ekonomickou katastrofou, ktorej väčšina ľudí nerozumie. Reakciou bude zníženie výroby a zvýšenie spotreby. Systém potrebuje znížiť spotrebu, nie opak. Toto rozhodnutie vytvorí ilúziu, že sa zdražovanie zastavilo, ale budú to práve občania, ktorí zaplatia firmám zo svojich daní elektrinu. Profesor Benjamin Moll z London School of Economics upozorňuje, že je „to presne ten nesprávny postup.”

Vládne rozhodnutia v súčasnosti nemôžu priniesť riešenia problémov, pretože sú ich priamymi príčinami. Podľa analytikov nám hrozí dlhodobé zdražovanie cien energií v najbližších rokoch a domácnosti by sa mali pripraviť, že ide o „nový štandard”. Podľa septembrového výskumu 26 percent Slovákov nemá žiadne finančné rezervy. Zásoby tých, ktorí doteraz peniaze odkladali, sa zmenšujú.

Súčasné podmienky sú budíkom pre mnohých ľudí, ktorí doteraz verili, že štát dokáže uspokojiť ich finančné potreby. Každý človek by si preto mal vytvoriť finančné rezervy, šetriť a nečakať, že sa oňho niekto postará. Dnes je to už nebezpečná ilúzia.

Čítaj ďalej: Všetko oči upriamené na FED! Podľa týchto expertov ženie USA do záhuby

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil