Návod na burzu Binance futures

Plus Návod a recenzia na Binance futures
Návod a recenzia na Binance futures. Zdroj: Shutterstock.com/Sergei Elagin
Freedum fighters PCBitmarkets

Binance je najväčšia kryptomenová burza na svete nielen z hľadiska spotového obchodovania, ale taktiež v oblasti obchodovania derivátov. Spoločnosť CoinMarketCap zaraďuje túto spoločnosť na prvé miesto podľa objemu obchodovania. Na platforme futures si najprv musíte vytvoriť účet, čo si bližšie ukážeme v tomto návode. V tomto článku sa pozriem na kompletný Binance futures návod

Platforma futures sa medzi obchodníkmi stala populárnou hlavne vďaka pákovému efektu. Základný rozdiel medzi spotovou a futures burzou je, že obchodníci môžu špekulovať nad vývojom ceny rôznych kryptomien bez toho, aby ich reálne vlastnili.

Samotná obchodná platforma sa až tak nelíši od tej spotovej. Viete tu otvárať long a short pozície. Tieto pozície viete otvárať bez finančnej páky, ale tiež viete využiť páku až do výšky 125x. Vysoké páky však okrem potenciálneho výnosu môžu spôsobiť aj riziko veľkej straty a likvidáciu pozície alebo celého účtu.

Burza Binance je aktuálne najlepšia a najznámejšia kryptomenová burza, kde môžeš nakúpiť a obchodovať kryptomeny. Využi náš link a získaš doživotnú zľavu na obchodovanie.

Založenie futures účtu

Predtým, ako budete otvárať obchody na futures burze, je potrebné vytvoriť si svoj účet. Na domovskej stránke burzy Binance zvolíte možnosť Deriváty -> Prehľad Binance Futures.

Binance futures

Binance futures. Zdroj: Binance

Potom budete presmerovaní na stránku burzy Binance futures, kde sa v strede zobrazí možnosť Otvoriť účet. Pri vytvorení účtu viete použiť aj referal kód, ale taktiež viete otvoriť účet aj bez neho. Po stlačení tlačidla Otvoriť účet sa vám zobrazí rozhranie obchodovania burzy Binance futures. Ako sme si povedali v úvode, rozhranie obchodovania na tejto burze sa značne zhoduje so spotovým obchodovaním.

Binance futures

Binance futures. Zdroj: Binance

Na úvod vám burza poskytne základné informácie, ktoré sa týkajú samotného obchodovania na futures. Toto informačné okno pozostáva z piatich základných krokov, ktoré je potrebné pochopiť predtým, ako pôjdeme na konkrétne obchodovanie:

  1. Previesť maržu – presuniete peniaze na účet futures ako maržu pre obchod s futures.
  2. Finančná páka a marža – úprava páky a prepínanie medzi izolovaným/kombinovaným režimom páky. Tieto páky si vysvetlíme neskôr.
  3. Režim pozície – viete si vybrať jednosmerný alebo hedgový režim pozície.
  4. Typ príkazu – tu si viete zvoliť konkrétny typ príkazu, ktorý chcete realizovať. Tieto príkazy viete nájsť aj na spotovej burze (Limit/Trh/Stop-limit).
  5. Zavrieť pozíciu 

Obrázok nižšie zobrazuje, kde presne sa nachádzajú tieto jednotlivé kroky na burze Binance futures:

Binance futures prvé kroky

Binance futures: prvé kroky. Zdroj: Binance

1. Previesť peniaze na účet

Na obrázku môžete vidieť pri prvom kroku ikonku, po ktorej rozkliknutí viete previesť peniaze zo spotovej burzy na burzu Binance futures. Jediné, čo je potrebné urobiť, je, zvoliť množstvo kryptomeny, ktoré chcete presunúť. V momente, ako budú peniaze úspešne prevedené na burzu futures, tak ich budete mať možnosť vidieť vpravo dole v okne Aktíva.

2. Finančná páka a marža

Na burze Binance futures máte k dispozícii dva druhy pák. Na výber je kombinovaná a izolovaná páka.

  • Kombinovaná marža – Už z názvu vyplýva, že kombinovaná páka môže spôsobiť stratu celého vášho zostatku aj s otvorenými pozíciami aktíva. Ak ste si napríklad vybrali režim kombinovanej marže na trvalý kontrakt BTCUSD, otvorené pozície trvalého kontraktu BTCUSD zdieľajú iba zostatok marže v BTC. Nevýhodou preto je, že riskujete celý účet. Výhodou, naopak, je, že aktíva môžete použiť na transakcie akéhokoľvek páru.
  • Izolovaná marža – Aj tu z názvu vyplýva, že daná marža je izolovaná iba na konkrétnu pozíciu. Výhodou je že, riskujete iba výšku účtu daného obchodného páru. Naopak, nevýhodou je, že aktívum neviete použiť na iné páry, ale iba na konkrétny obchodný pár.

Ako vidíme na obrázku vyššie, vieme použiť finančnú páku až do výšky 125x. Čím je však finančná páka vyššia, tým vyššie je aj riziko a nielen potenciálny výnos. Čím vyššiu finančnú páku zvolíte, tým bližšie sa vytvorí likvidačná cena k aktuálnej trhovej cene. Ak cena dosiahne likvidačnú cenu, v tom momente bude vaša pozícia zlikvidovaná. To znamená, že keď je likvidačná cena blízko trhovej ceny, riziko likvidácie vašej pozície rastie.

Burza Binance futures stanovila nové pravidlá platné od 27. júla 2021, ktoré sa týkajú limitov finančnej páky. Momentálne platia nasledujúce limity:

  • Pre nové účty – maximálna finančná páka je 20x.
  • Pre existujúce účty, ktoré existujú menej ako 60 dní – nemožno zmeniť otvorenú pozíciu s menšou pákou ako 20x nad finančnú páku 20x. V prípade otvorenej pozície s viac ako 20x pákou sa môže používateľ rozhodnúť, či si pozíciu nechá, ale nemôže ju zvyšovať.

Burza Binance je aktuálne najlepšia a najznámejšia kryptomenová burza, kde môžeš nakúpiť a obchodovať kryptomeny. Využi náš link a získaš doživotnú zľavu na obchodovanie.

3. Režim pozície

Po rozkliknutí ikonky, ktorú sme si zobrazili pri predošlom obrázku, zvolíme možnosť Predvoľby -> Režim pozície.

Režim pozície

Režim pozície. Zdroj: Binance

Ako vidieť na obrázku vyššie, máte k dispozícii dva režimy pozície:

  • Jednosmerný režim – Predstavte si, že ste otvorili short pozíciu a očakávate, že cena klesne a medzitým chcete otvoriť aj long pozíciu. Otvoriť pozíciu v oboch smeroch súčasne však pri tomto režime nie je možné. Ak by ste totižto zvolili protichodné príkazy, tak by sa navzájom zrušili.
  • Hedgový režim (hedge) – Pri tomto type príkazu viete držať long aj short pozíciu na tom istom kontrakte súčasne.

4. Typ príkazu

V tomto kroku si zvolíte konkrétny obchodný príkaz, ktorý budete využívať. Medzi základné obchodné príkazy patria limit, stop a stop limit. Okrem týchto príkazov sa tu nachádzajú aj ďalšie. Jednotlivé príklady na obchodné príkazy si viete pozrieť na tomto odkaze kompletného návodu na burzu Binance.

5. Zavrieť pozíciu

Otváranie a zatváranie pozícií sa líši podľa toho, aký režim obchodu ste zvolili. Na výber máte buď hedgový (hedge) alebo jednosmerný režim. V prípade, že chcete otvoriť pozíciu, musíte sa pred zadaním objednávky uistiť, že ste si vybrali možnosť Otvoriť. Naopak, ak chcete zatvoriť pozíciu, zvolíte možnosť Zavrieť. V prípade jednosmerného režimu tieto dve políčka neexistujú.

Obchodná platforma burzy Binance futures

V tejto kapitole sa pozrieme na jednotlivé časti obchodnej platformy burzy Binance futures. Pre lepšiu vizualizáciu a pochopenie rozhrania budeme používať obrázok nižšie.

Obchodná platforma Binance futures

Obchodná platforma Binance futures. Zdroj: Binance

  1. Hlavička – Z tejto hornej časti sa viete pohybovať medzi obchodnou platformou alebo domovskou stránkou samotnej burzy. Máte tu taktiež prístup k vášmu účtu, peňaženkám či objednávkam.
  2. Cenový graf – Je spárovaný s platformou Tradingview a poskytuje všetky informácie potrebné k vykonávaniu obchodov.
  3. Kniha objednávok – Ide o knihu objednávok, resp. order book so zoznamom pokynov, ktoré burza používa na zaznamenanie záujmu kupujúcich a predávajúcich.
  4. Zadávanie príkazov – V tejto časti zadávate konkrétny typ a podmienky obchodu. Burza poskytuje nespočetné množstvo typov obchodov. Základné príkazy sú limit, stop a stop limit.
  5. Otvorené a zrealizované objednávky – V tejto časti sa vám zobrazujú vaše otvorené pozície a uzavreté objednávky s ich históriou.

Obchodovanie na burze Binance futures návod

Pre lepšie pochopenie obchodovania s futures si vysvetlíme nasledujúci príklad. Predpokladajme, že cena za 1 BTC je 50 000 $. Použijete páku 125x na nákup 1 BTC. To znamená, že vaše prostriedky v tejto objednávke predstavujú iba 400 $ (50 000/125). Medzitým cena narástla na 51 000 $ a ste v zisku 1000 $. Ak by však cena spadla o 400 $ alebo viac, vaša pozícia je celá zlikvidovaná. Vidíte, že obchodovanie s pákou je veľmi rizikové.

Pri obchodovaní na burze futures viete využiť long a short pozíciu. Nie je to však to isté ako klasická nákupná alebo predajná objednávka. Long je pozícia, pri ktorej zarábate, keď cena rastie a, naopak, short je pozícia, keď zarábate na poklese ceny.

Pri obchodovaní s futures neotvárate obchod, ale kontrakt. Vyberiete si kryptomenu, cez ktorú budete obchodovať. Obchodovanie futures znamená, že robíte stávku na budúci cenový vývoj. Keď očakávate rast, otvoríte stávku na long a ak očakávate pokles, otvoríte stávku na short. Zatvoriť obchod viete cez close alebo otvorením protichodnej pozície.

Záver

Vidíte, že obchodovanie s futures nie je pre začiatočníkov a môže v sebe niesť vysokú dávku rizika. Obchodovanie pomocou finančnej páky vám poskytne možnosť zarobiť oveľa viac peňazí z daného kontraktu, ale taktiež môžete veľmi ľahko prísť o všetky peniaze. Napriek tomu, ak sa rozhodnete obchodovať futures, tak je Binance určite jedna z najlepších možností na trhu.

Burza Binance je aktuálne najlepšia a najznámejšia kryptomenová burza, kde môžeš nakúpiť a obchodovať kryptomeny. Využi náš link a získaš doživotnú zľavu na obchodovanie.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.