[Návod] Ako vybrať Bitcoin z papierovej peňaženky? (Paperwallet)

Pre začiatočníkov Hardvérová peňaženka
Hardvérová peňaženka. Zdroj: Shutterstock.com/Volodymyr Maksymchuk
BitmarketsFlockers mobil

Keď ide o tvorbu papierovej peňaženky, návodov na vytvorenie paperwallet je plný internet. Skoro nikde však nenájdete návod, ako z nej svoje kryptomeny neskôr vybrať.  Práve preto sme si povedali, že pre vás takýto návod vytvoríme. Je určený tiež nováčikom, ktorí napríklad tento rok od niekoho dostanú na Vianoce Bitcoin či inú kryptomenu tzv. na papieri a potrebujú zistiť, čo to vlastne je, a čo s tým majú robiť. Ak teda chcete vedieť, čo s papierovou peňaženkou, ste tu správne.

Paperwallet – návod, ako z toho von

Návod bude pre zjednodušenie zameraný na Bitcoin, v prípade inej kryptomeny postupujte rovnako, nezabudnite si však vždy postrážiť, že ju posielate na správnu adresu. Na burze aj v peňaženke je to spravidla jasne uvedené, takže sa nie je čoho báť, iba na to nezabudnite. Burza aj softvérová peňaženka, ktorú použijete, musia pochopiteľne vašu kryptomenu podporovať.

Kontrola stavu (zostatku) BTC

Do tej doby, než budete chcieť kryptomeny vybrať, nechajte svoju papierovú peňaženku niekde v bezpečí, kde ju nebude nikto hľadať a kde nedôjde k jej zničeniu. V prípade straty, zničenia či krádeže by už bolo neskoro na to, aby sa s tým niečo dalo robiť. My sme si pre účely tohto návodu samozrejme vytvorili paperwallet, ktorú nikdy používať nebudeme. Vy svoj private key (súkromný kľúč) nikomu neukazujte.

Papierová peňaženka je offline skladisko, kde môžete Bitcoin držať ako dlho chcete, bez obáv, že sa vám do nej nabúra nejaký hacker. Pre kontrolu stave nemusíte nikam písať svoj privátny kľúč. Ak chcete iba skontrolovať zostatok, návod je nasledovný:

  1. Choďte na CMC, vyberte kryptomenu, pri ktorej si chcete skontrolovať stav (v našom prípade Bitcoin) a kliknite na „Explorer”.BitMEX XRP
  2. Otvorí sa vám stránka blockchain.com/. Tu do vyhľadávača zadajte verejnú adresu vašej paperwallet. Pozor, nepíšte sem privátny kľúč! Po zadaní adresy kliknite na „Go”.
  3. Teraz už vidíte aktuálny stav na vašej peňaženke aj históriu transakcií. V našom prípade je tam nula, peňaženku sme si vytvorili iba pre účely tohto návodu.top5 alt

Výber BTC z paperwallet

V ďalšej časti tohto návodu sa už zameriame na samotný výber Bitcoinu z papierovej peňaženky pre jeho prípadný následný predaj alebo zámenu za inú kryptomenu. Dozviete sa, ako Bitcoin z paperwallet odoslať, čo je asi to hlavné, prečo ste si tento článok otvorili. Na preposlanie inej kryptomeny použite online peňaženku, ktorá ju podporuje.

Papierová peňaženka sama osebe slúži na prijímanie a uloženie kryptomien. Ak chcete kryptomenu niekam poslať, musíte si najprv založiť online peňaženku, ktorá má funkciu importu privátnych kľúčov. My sme zvolil peňaženku priamo na stránke blockchain.com. Pre následný predaj či zámenu použite niektorú z búrz. Na predaj je ideálna napríklad Coinbase. Návod na založenie účtu na Coinbase nájdete tu.

  1. Prihláste sa na blockchain.com/. Ak ešte nemáte túto peňaženku založenú, môžete tak učiniť kliknutím na „Prihlásiť sa (Sign up)”.bottom5 alt
  2. Zadajte svoj e-mail a silné heslo. Oboznámte sa s podmienkami a zaškrtnite príslušné zaškrtávacie políčko vľavo dole. Následne kliknite na „Continue”. Nezabudnite si niekam zapísať svoje heslo. Ideálne je založiť si pre tieto účely nejaký zápisníček, do ktorého si budete písať heslá, seedy a podobne. Napokon, môžete si do neho zapísať tiež privátny kľúč a urobiť z neho paperwallet. Nemusím vám určite hovoriť, že je treba ho mať bezpečné uložený niekde, kde ho nikto nenájde.
  3. Následne vám príde e-mail s vašou Wallet ID. ID si niekam napíšte, budete ho potrebovať pri prihlasovaní. V e-maile kliknite na „Yes, this is my email”. Pri následnom prihlasovaní vám príde ďalší e-mail, kde si potvrdíte a uložíte miesto, odkiaľ sa prihlasujete – kliknite na „Authorize log in”.
  4. Teraz, ak ste už prihlásení do svojej online peňaženky, kliknite na „Settings”. Následne kliknite na „Wallets & Addresses”.
  5. Teraz kliknite na „Import Bitcoin Address” a v ponuke vyberte spodné políčko „Existing address generated outside this wallet”.
  6. Do políčka napíšte váš privátny kľúč a kliknite na „Import”.
  7. Kliknite na „Send”.
  8. Následne už do červenou farbou vyznačeného políčka zadáte adresu, kam chcete BTC poslať, vyplníte množstvo a výšku poplatku (regular/priority) a kliknutím na „Continue” Bitcoin odošlete.IOTA tangle transactions

A je hotovo. Ak posielate na burzu, rozkliknite si na vami zvolenej burze zostatky, vyberte akú kryptomenu chcete poslať a po kliknutí zvyčajne na „Deposit” sa vám zobrazí adresa, kam môžete danú kryptomenu poslať, aby ste si ju vložili na danú burzu. Niekedy je treba adresu (obvykle jedným kliknutím myši) vytvoriť.

Pre istotu ešte raz upozorňujem, že Bitcoin je treba poslať na adresu pre Bitcoin, nie pre BCH či niečo iné. A to isté platí pre každú ďalšiu kryptomenu, ktorú chcete niekam poslať. Adresu, kam kryptomenu posielate, si nezabudnite starostlivo skontrolovať. Postupujte pomaly a s rozvahou.

Záver

V tomto článku ste sa dozvedeli, ako skontrolovať stav BTC (analogicky aj inú kryptomenu), bez nutnosti zadávať niekam svoje privátne kľúče k papierovej peňaženke. Ďalej sme si ukázali, ako si založiť softvérovú peňaženku na Blockchain.com a ako ju použiť na importovanie privátneho kľúča k vašej papierovej peňaženke. Potom, čo ste si paperwallet importovali do online peňaženky, sme si tiež ukázali, ako si z nej BTC poslať niekam inam, napríklad na burzu, kde ho môžete predať alebo vymeniť za inú kryptomenu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.