ANALÝZA – Čaká zlato (XAU/USD) vďaka vysokej inflácii svetlý zajtrajšok?

0

Po viac ako týždni sa opätovne zameriame na zlato (XAU/USD). Jednak máme nové inflačné dáta a jednak bolo price action vcelku bohaté. Žltý kov sa síce vyložene technicky nikam neposunul, ale graf vďaka čerstvému price action zatiaľ vyzerá, že trh iba vytvára ďalšiu trhovú rovnováhu. Od marca ide o štvrtú trhovú rovnováhu v poradí, takže logicky prvotne očakávam, že cena bude po prerazení pokračovať smerom nahor.

Zlato a inflácia

Ako bolo spomenuté v úvode, boli zverejnené nové inflačné dáta za máj. Je to dosť prekvapujúce, ale aprílová hodnota bola o osem desatín percentuálneho bodu prekonaná. Aprílová inflácia teda dosahuje obrovských 5 % vzhľadom na to – čo je dosť bizarné – keď sú úrokové sadzby nulové. Federálna rezervná banka by sa totiž mala so sadzbami držať niekde blízko od inflácie.

Možno predpokladať, že FED začne sadzby zvyšovať? Tento týždeň zasadajú, takže uvidíme. Avšak vo všeobecnej rovine sa predpokladá, že tak neurobí, pretože šéf FEDu Jerome Powell jasne mnohokrát povedal, že pre nich je momentálne zásadná zamestnanosť. Ak by začali sadzby zvyšovať, zamestnanosti by tým logicky nepomohli.

Ďalej sa verí, že aktuálna inflácia má skôr prechodný charakter a v priebehu niekoľkých mesiacov sa vráti na nejaké normálne hodnoty v rozpätí 2 – 3%. Inak môže mať táto politika nejaké konzekvencie, ktoré sa trebárs prejavia až o dlhšiu dobu. Je naozaj dosť zvláštne, keď je rozdiel medzi sadzbami a infláciou takmer 5 %. V každom prípade je vysoká inflácia pre zlato výborná správa.

Zlato z vysokej inflácie historicky vždy ťažilo, takže z makroekonomického hľadiska má žltý kov výborné podmienky pre cenovú expanziu. Tá motivácia zabezpečiť sa logicky vzrastie. Avšak riziko spočíva v tom, že skutočne môže ísť o prechodnú infláciu. Ak trh uverí, že vyššia inflácia už nevydrží, môže sa z trhu začať sťahovať.

Aktuálna situácia na 1D TF XAU/USD (zlato)

zlato

Takže makroekonomickú rovinu máme za sebou a môžeme sa preto vrhnúť na denný graf. Zlato je podľa grafu stále v korekcii, ale nejde o nič agresívne. Proste nám kurz fakticky akurát osciluje okolo S/R levelu 1 892 USD/uncu. A ako bolo spomenuté v úvode, generuje sa nám v grafe ďalšia malá trhová rovnováha.

A to aj na základe Volume Profile rastovej štruktúry, ktorá má počiatok v marci. Ide už o štvrtú tvoriaca sa rovnováhu za sebou, takže by sme sa potom mali prirodzene dočkať prerazenia smerom nahor. V týchto chvíľach sa preto dá povedať, že zlato ide podľa plánu. Lenže finančné trhy sú neustále vyvíjajúce sa prostredie, takže aj vďaka vysokej inflácii nemáme 100 % istotu, že prerazíme up.

Čo sa týka objemov, tie majú stále tendenciu sústavne klesať. To nás privádza zase k tomu, že sa trh skutočne snaží vytvoriť novú trhovú rovnováhu. Ak skutočne pôjdeme hore, narazíme na vôbec poslednú prekážku a tým je S/R level 1 950 USD/uncu. Ak sa túto úroveň podarí preraziť, zlato má dvere úplne otvorené.

Už len z Volume Profile je zrejmé, že nad vyššie uvedenou hladinou nie je vôbec žiadna potenciálna ponuka. Kurz sa teda nemá o čo zabrzdiť. V prípade, že prerazíme rezistenciu, all time high môže prísť v priebehu niekoľkých dní.

Indikátory

Indikátor RSI vzbudzuje obavy, pretože krivka prerazila zakreslenú trendovku. Navyše sme prepadli už na 55 bodov, čo síce nie je žiadna hĺbka, ale hrozí, že sa korekcia prehĺbi. Lenže na druhej strane je možné na indikátore ešte identifikovať tzv. skrytú býčiu divergenciu. Nenachádza sa však v prepredanej oblasti, takže validita signálu je diskutabilná. Na MACD bohužiaľ stále platí ten bearish cross.

Záverom

Žltý kov stojí pred zásadnou skúškou. Podarí sa preraziť cez blízku rezistenciu a čoskoro potom vyšplhať na nové all time high? Zatiaľ všetko vyzerá tak, že áno. Ale rátať treba aj s tým, že sa všetko môže veľmi dynamicky zmeniť k horšiemu. Musíme sledovať ďalšie trhové signály, ktoré nás určite nasmerujú. A nesmieme zabúdať ani na makroekonomické dáta.

ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) má po korekcii – Je cesta do vyšších hladín otvorená?

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom facebooku.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Ing. Jaroslav Jarolím.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.