Národná banka Slovenska vydala dôležité varovanie

Kategorie: Novinky
Národná banka Slovenska varuje pred kryptomenami
Národná banka Slovenska varuje pred kryptomenami. Zdroj: shutterstock.com/BreizhAtao

Kryptomeny si za posledné roky získali obrovskú popularitu vďaka ich nesporným výhodám. Medzi ne patria nižšie transakčné náklady, rýchlejšie platby a vyššia anonymita. Tieto vlastnosti priviedli mnohých investičných nadšencov k tomu, aby sa zapojili do kryptomenového trhu s nádejou na potenciálne vyššie výnosy. Avšak Národná banka Slovenska (NBS) nás vo svojom septembrovom komentári varuje pred rizikami, ktoré s touto novou formou aktív prichádzajú.

Národná banka Slovenska varuje, že krypto je investičná bublina

Prudký nárast záujmu o kryptomeny, ktorý sa začal začiatkom 21. storočia viedol podľa NBS k vytvoreniu investičnej bubliny, ktorá v novembri 2021 dosiahla trhovú hodnotu 3 miliardy dolárov.

Bohužiaľ, tento boom kryptomien nevydržal a ich hodnota počas jedného roka poklesla až o dve tretiny. Podľa Národnej banky Slovenska toto spľasnutie investičnej bubliny jasne poukazuje na riziko, ktoré s touto triedou aktív prichádza.

Trhové riziko a likvidita

Investori do kryptomien čelia zvýšenému trhovému riziku vzhľadom k extrémnej volatilite trhu. Rýchle a nepredvídateľné zmeny v cenách môžu viesť k významným stratám. Zároveň podľa NBS existuje riziko nedostatočnej transparentnosti a silnej koncentrácie v tomto odvetví, čo môže výrazne ovplyvniť likviditu týchto aktív.

NBS varuje, že investovanie do kryptomien prináša aj úverové riziko, pretože mnohé platformy a obchodníci s kryptomenami majú vysoko zadĺžený kapitál, nadmerný pákový efekt a nízku transparentnosť vo zverejňovaní finančných údajov.

Kybernetické hrozby a odliv tradičných mien

Kryptomeny sú náchylné na kybernetické útoky, pretože všetky obchody sa uskutočňujú online. Táto povaha obchodovania predstavuje zvýšené riziko pre užívateľov, ktorí môžu stratiť svoje aktíva v dôsledku hackerských útokov.

Navyše, existuje riziko prelievania tradičných fiat mien do krypto priestoru, čo môže viesť k odlivu vkladov z tradičných bánk v prospech kryptomien. Toto prelievanie mien zvyšuje riziká spojené s cezhraničným transferom a anonymným pohybom kapitálu.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Národná banka Slovenska chce lepšiu reguláciu kryptomien

NBS spolu s medzinárodnými regulačnými a dozornými orgánmi naliehavo apelujú na zlepšenie regulácie kryptomien. Je nevyhnutné, aby tieto aktivity boli monitorované s osobitným dôrazom na ich prepojenosť na tradičný finančný systém a infraštruktúru.

Regulácia má byť definovaná podľa typu aktivity a subjektu a mala by byť navrhnutá tak, aby odzrkadľovala špecifické charakteristiky subjektov obchodujúcich s kryptomenami. Zároveň sa podľa NBS má zdôrazňovať transparentnosť a transparentné zverejňovanie finančných údajov, aby sa tým minimalizovali riziká spojené s nedostatkom informácií.

Vývoj v oblasti kryptomien je neustále v pohybe a preto je nevyhnutné, aby regulačné a dozorné orgány zostali aktívne zapojené do sledovania a riadenia rizík. Tie sú spojené s týmito novými finančnými aktívami. Pred investovaním do kryptomien by mali investori starostlivo zvážiť spomínané riziká a byť pripravení na všetky možné scenáre.

Prečítajte si aj: Zbystrite, NBS varuje Slovákov. Nenechajte sa takto obrať o peniaze