Napätie sa stupňuje: EÚ začína po Rusku sankciovať aj Čínu

  • EÚ chce sankciovať desiatky firiem, z ktorých 3 majú sídlo v Číne
  • Cieľom opatrenia je odrezať Rusko od tovaru, na ktoré sa vzťahujú sankcie
  • Ak bude opatrenie prijaté, môže vážne narušiť obchodný vzťah s Čínou
Ekonomika EÚ plánuje sankciovať Čínu
EÚ plánuje sankciovať Čínu. Zdroj: shutterstock.com/Alexander Supertramp
BitmarketsBitmarkets

Po tom, čo Rusko začalo inváziu na Ukrajinu, západné krajiny sa rozhodli ísť cestou sankcií. Dopady sankcií sú v Rusku jasne viditeľné aj napriek tomu, že ruský prezident Vladimir Putin ich považuje za bezúčinné. Najnovšie plánuje Európska únia (EÚ) potrestať aj firmy z Číny, ktoré priamo podporujú Rusko vo vojne, uvádzajú Aktuality.

EÚ plánuje sankciovať aj Čínu

V pláne je obmedziť obchod s firmami, ktoré podporujú vojnu. Ide približne o dve desiatky spoločností, z ktorých tri majú sídlo v Číne. Zároveň by išlo o prvý zásah zameraný proti Číne. Okrem Číny sa má zásah týkať Turecka, Kazachstanu, Thajska, Indie, Srbska a Hongkongu.

Cieľom najnovšieho opatrenia je odrezať Rusko od tovaru, na ktorý sa vzťahujú sankcie. EÚ sa už v minulosti snažila presadiť zásah proti čínskym firmám, no neúspešne. Na prijatie týchto sankcií musia súhlasiť všetky členské štáty. Zásahy proti Číne by ale mohli vážne narušiť obchodné partnerstvo.

Všetky firmy nie sú menované z právnych dôvodov. Ide predovšetkým o technologické spoločnosti a výrobcov elektroniky, ktoré prispievajú k obrannému a bezpečnostnému rozvoju v Rusku. Tieto firmy údajne dovážajú zakázané technológie a exportujú ich do Ruska. Vyzbrojovanie agresora považuje EÚ za porušenie medzinárodného práva.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Sankcie sú účinné, no Putin tvrdí opak

Už skôr sme informovali, že Čína obchádza západné sankcie. Čínske rafinérie využívajú na prepravu a poistenie ruskej ropy sprostredkovateľov, aby neporušili západné sankcie. Kupujúci tiež využívajú teritoriálne vody Malajzie ako prekladisko pre sankcionované náklady z Iránu a Venezuely.

Vladimir Putin napriek účinkom sankcií tvrdí, že Rusko im úspešne odoláva. Dynamiku v roku 2023 podporili predovšetkým vládne výdavky v sektore zbrojenia. Analytici ale očakávajú, že ekonomický rast sa v krajine výrazne spomalí už v ďalšom roku. Pri poklese rastu HDP v nasledujúcom roku má hlavnú úlohu zohrávať vysoká úroková sadzba.

Ruská centrálna banka zvýšila úrokovú sadzbu už na úroveň 16 % o ďalších 100 bázických bodov. Táto situácia spôsobuje obmedzenie poskytovania úverov. Podľa predpovedí má v roku 2024 klesnúť sadzba na 12 %. Efekty vojny a vysokých úrokových sadzieb môžeme vidieť aj na výraznom prepade ruského rubľa.

Mohlo by ťa zaujímať: Slovensko zaplatilo Rusku najviac spomedzi všetkých členov EÚ

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.