Najväčšie slovenské kníhkupectvo sa topí v takmer dvojmiliónovej strate

  • Sieť predajní Panta Rhei vykázala za prvý polrok 2023 stratu takmer 2 milióny eur.
  • Kníhkupectvo argumentuje tým, že vo výsledkoch nie je zaznamenaná hlavná vianočná sezóna.
  • Faktom je, že predajca je v mínuse už 4 roky, a to následkami pandémie a neskôr inflácie.
Novinky Panta Rhei vykázala takmer dvojmiliónovú stratu.
Panta Rhei vykázala takmer dvojmiliónovú stratu.. Zdroj: shutterstock.com/s8
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Najväčšie slovenské kníhkupectvo vykázalo v minulom roku svoju historicky najvyššiu stratu. Spoločnosť svoj mínus v posledných rokoch čoraz viac prehlbuje. Pokles dopytu po knihách spôsobila najmä vysoká inflácia. Pred ňou navyše kníhkupectvá zápasili o prežitie kvôli protipandemickým opatreniam.

Panta Rhei v strate takmer 2 milióny

Najväčšia sieť kníhkupectiev Panta Rhei vo svoje účtovnej závierke za prvých 6 mesiacov minulého roka vykázala stratu vo výške 1,95 milióna eur, ako ukazujú dáta na Finstate. Ešte v roku 2019 bola firma zisková, keď rok ukončila v pluse 860 274 eur. No následne s vypuknutím pandémie sa prepadla do straty a tú v každom ďalšom roku len prehlbovala.

Strata Panta Rhei

Strata Panta Rhei. Zdroj: Finstat

Panta Rhei aktuálne prevádzkuje na Slovensku 62 kníhkupectiev. Nájdeme ich vo všetkých kútoch krajiny, prevažne v nákupných centrách. V predajniach si môžu zákazníci okrem kníh nakúpiť aj rôzny doplnkový sortiment a súčasťou šestnástich prevádzok je aj sieť kaviarní Cafe Dias.

Kníhkupectvo už v minulosti čelilo konkurzu

Sieť kníhkupectiev už minulosti čelila konkurzu, ktorý neskôr súd pozastavil. Domáhala sa ho firma TK Belimex, ktorá bola kedysi na Slovensku lídrom v distribúcií kníh, no ona samotná napokon veľkým treskom skrachovala. Kauza Belimex v roku 2013 tvrdo zasiahla celý knižný sektor, ako informuje DenníkN. Majiteľom firmy Belimex bol v tom čase aj Tomáš Taraba, súčasný Minister životného prostredia.

Panta Rhei však svoju stratu z roka 2023 vysvetľuje tým, že prešla na nový systém účtovania. Kým v predchádzajúcich rokoch firma vykazovala výsledky za kalendárny rok, po novom uzatvára účtovné obdobie už v júni, a teda pred hlavnou sezónou, ktorou sú v biznise s knihami Vianoce.

„Žiadny konkurz nehrozí. V roku 2023 dosiahla Panta Rhei rekordné tržby a za tento kalendárny rok zaznamenala mierny zisk,” povedal CEO spoločnosti Michal Rajter pre magazín Forbes.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Predajcovia v posledných rokoch bojujú o prežitie

Gigant v oblasti predaja kníh však zaznamenal prvú stratu už v roku 2020, a to vo výške 24 945 eur, následne ju v roku 2021 prehĺbil na viac ako 190-tisíc eur. Toto obdobie hlboko poznačil vplyv pandémie, keď vláda prijala opatrenia, ktoré zasiahli takmer všetkých predajcov na Slovensku. Kým boli obchody zatvorené, majitelia museli platiť nájomné. V prípade predajcov, ktorí sídlia v nákupných centrách, je táto položka v nákladoch veľmi významná.

V roku 2022 sme na Slovensku mali rekordnú mieru inflácie. Domácnosti začali šetriť a obmedzovať sa v nákupoch. To sa automaticky premietlo aj do poklesu dopytu po knihách. Spotrebitelia sa začali sústrediť prevažne na nákup tovarov dennej spotreby a položky navyše si odopriali.

Nakupujete v posledných dvoch rokoch menej kníh?

Loading ... Loading ...

Napriek tomu, že Panta Rhei rok 2022 ukončila v mínuse viac ako 800-tisíc eur, jej tržby zaznamenali nárast na viac ako 43 miliónov eur. Za prvých 6 mesiacov roka 2023 dosiahla tržby vo výške 17,3 miliónov eur.

Prečítajte si aj: Súd rozpredáva majetok niekdajšieho strojárskeho giganta. Slovenský podnik sa utopil v dlhoch

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.